اصولگرایان با چراغ خاموش حرکت می‎کنند. این پاسخ یکی از فعالان اصولگرا در برابر تلاش اصلاحات برای اصلاح ساختار خود است. حسین کنعانی ‎مقدم عضو شورای مرکزی جمنا اگرچه جزئیات چندانی از جلسات اصولگرایان برای اصلاح درونی عنوان نمی‎کند اما در عوض محمدباقر قالیباف را همچنان یکی از گزینه های اصولگرایان برای انتخابات ۱۴۰۰ می داند.. دبیرکل حزب سبز ایران، که حتی پیشنهاد می دهد تهیه لیست انتخاباتی اصولگرایان برای مجلس یازدهم هم با محوریت رئیس جمهور آینده باشد. مشروح این گفت‎وگو را در ادامه بخوانید:

 

 تحرکات جریان اصلاحات مدتی است که آغاز شده و خبرهای آن رسانه‎ای هم می شود. اما جناح اصولگرا این روزها بی‎سر و صداست. آیا اتفاقاتی شبیه به آنچه در جریان رقیب در حال رخ دادن است در بین اصولگرایان هم روی می دهد؟ اصولگرایان به فکر اصلاحاتی در بین خود هستند؟

قطعاً هر جناح سیاسی در کشور، نیازمند اصلاح‎گری در درون خود است تا بتواند رشد و توسعه پیدا کند. آنچه  مشخص است اینکه در جریان اصلاح‎طلبی برخی تغییرات مدت‏هاست که شروع شده و اعلام هم می شود اما ما اصولگرایان در درون خود، چراغ خاموش این کار را انجام می‎دهیم.

 

 در چه بخش‎هایی لازم دانستید که این تغییرات را شکل بدهید؟

در سه بعد لازم است که این تغییر انجام شود. یکی در بعد ساختاری، دیگری گفتمان و سوم مشی اصولگرایی. اما در بحث تفکر اصولگرایی به نظر می‎رسد که نیازی به تغییرات نیست. چون اصول ثابت ما، انقلاب و اسلام و مبتنی بر معماری حضرت امام (ره) و توصیه‎های رهبر معظم انقلاب است. اما در سه بعد دیگر کار شروع شده و دنبال می‎شود و به نظر می‎رسد که بزودی باید شاهد نمود اینها در رفتارها و مشی سیاسی باشیم.

 

 یعنی تمام احزاب اصولگرا این کار را پیش می برند و به دنبال دستیابی به اتحاد هستند؟

اصولگرایان طیف وسیعی با مشرب‎ها و دیدگاه‎های مختلف هستند که اختلاف سلیقه‎هایی هم با یکدیگر دارند. اما یک ظرفی در انتخابات قبلی به نام جمنا (جبهه مردمی نیروهای انقلاب) شکل گرفته که به نظر می‎رسد که آن ظرف می‎تواند همه گروه‎ها را در درون خود جای بدهد. اگر تغییرات و اصلاحاتی که در کادر رهبری و مشی سیاسی در نظر دارد، انجام دهد و اگر از یک ائتلاف انتخاباتی به یک ائتلاف سیاسی برسد می تواند بخش عمده ای از جریان اصولگرایی را به درون خود راه بدهد.

 

پس تصمیماتی که در حرکت چراغ خاموش اصولگرایان گرفته می‎شود حول محور جمناست؟ یعنی این تغییراتی هم که از آن یاد کرده‎اید در همان ظرف جمنا قرار است انجام شود؟

در حال حاضر تیم‎های مختلفی در این زمینه کار می کنند. بخش عمده آن، جمنا است و به نظر می‎رسد بیشترین فعالیت را هم جمنا در این زمینه دارد. علت آن هم طبیعی است چون که طیف وسیع‎تری ازجریان اصولگرایی را در اختیار خود دارد.

 

می توانید بر سر یک لیست به توافق برسید؟

در بین جریان اصولگرایی جزیره های مختلفی هم هستند که حرفی برای گفتن و حتی سازمان رأیی برای انتخابات دارند. بنابراین ممکن است که مانند انتخابات گذشته همه به این نتیجه برسیم که از یک لیست یا نامزد مشترک حمایت کنیم.

 

یعنی با محوریت جمنا حضور خواهید یافت؟ ولی همان زمان هم یکسری اختلافاتی در جمنا بر سر انتخابات نامزدهای نهایی ریاست جمهوری پدید آمده بود. چه تضمینی وجود دارد که این بار به اتحاد دست پیدا کنید؟

البته در انتخابات قبلی همه ما اصولگرایان به توافق رسیده بودیم و آقای رئیسی را به عنوان نامزد نهایی انتخابات ریاست‏ جمهوری برگزیدیم. نامزد دیگر این رقابت‎ها آقای قالیباف بودند که از انتخابات کناره‎گیری کردند که البته در این خصوص با آقای رئیسی به توافق رسیده بودند. اما این کفایت نمی‎کند. ما نیاز به یک ائتلاف سیاسی داریم. ائتلاف انتخاباتی زودگذر و ناپایدار است و می‎تواند آسیب پذیر هم باشد.

 

سال گذشته و پس از پایان انتخابات ریاست‎جمهوری، آقای قالیباف بحث نواصولگرایی را مطرح کردند. اجرای همین پروژه در دستور کار اصولگرایان قرار دارد یا خیر؟

آن موقع هم در این مورد بحث شد. باید ببینیم جریان اصولگرایی در کدام ساختار، تیم اجرایی یا نوع تفکر و اندیشه اصولگرایی نیاز به اصلاح دارد. من هم با آقای قالیباف موافق هستم. باید طرحی نو درانداخت که لازمه حیات یک جریان سیاسی است.

 

شاید هم در انتخابات آینده، آقای قالیباف شانس بیشتری را نسبت به سایر نامزدهای انتخاباتی برای پیروزی داشته باشد. اگر ایشان بتواند یک گفتمان غالبی را مطرح کند، از این لحاظ که یک مدیر جهادی و عملگرا است می‎تواند حرفی برای گفتن داشته باشد و یک محور برای اصولگرایی باشد. در انتخابات ریاست جمهوری آینده، فرد معمم نمی‎تواند رأی اکثریت را به دست آورد.

 

منظورتان این است که روحانیت در انتخابات ریاست جمهوری آینده شانسی برای پیروزی ندارد؟

با وجود مسائلی که دوره ریاست جمهوری آقای روحانی در کشور به وجود آمده، روحانی بماهو روحانی، شانسی برای پیروزی در انتخابات  ندارند.

 

پس می توان گفت که اصولگرایان تمایل به روی کار آمدن رئیس‎جمهور نظامی دارند؟

فرد سیاسی که نظامی نباشد آدم ترسویی است و نظامی‏ ای که سیاسی نباشد آدم کاردانی نیست. به همین دلیل ما باید کسی را در صحنه انتخابات ریاست‎جمهوری داشته باشیم که بتواند چند بعدی عمل کند. اینکه صرفاً نظامی باشد از نظر من خطاست و اینکه صرفاً سیاسی هم باشد نتیجه‎ای نخواهد داشت.

 

به نظر می‎رسد تمرکز شما روی انتخابات ریاست‎جمهوری ۱۴۰۰ است. انتخابات مجلس ۹۸ هم اصولگرایان با محوریت شخص خاصی وارد می‎شوند؟ مثل آقای رئیسی؟

من پیشنهادم به همه دوستان این بود که لیست مجلس را رئیس‎جمهور آینده ببندد؛ چون می‎تواند فرصتی باشد تا در مجلس آینده نمایندگانی وارد صحنه بشوند که قدرت این را دارا باشند که با دولت هماهنگ باشند.

 

اما انتخابات مجلس زودتر از انتخابات ریاست جمهوری برگزار می‎شود...

 

از همین الان نامزد انتخابات ریاست جمهوری آینده مشخص است.

 

یعنی به نظر اصولگرایان رئیس جمهوری آینده، آقای قالیباف است و ایشان هم باید لیست مجلس یازدهم را ببندد؟

حالا نه ایشان؛ بلکه کسانی که دسته‎جمعی کار می‎کنند برای همکاری با یک رئیس جمهوری قابل و کارآمد، لیست مجلس را ساماندهی خواهند کرد.

 

iran​-newspaper.‎​com
.

منبع : sarpoosh.com