یوسف بن علوی در سفر یک هفته ای خود به آمریکا با مقامات ارشد سیاسی و نظامی این کشور در خصوص بحران یمن گفت وگو کرد.

به گزارش فارس به نقل از نشریه اماراتی «نشنال»، «یوسف بن علوی» وزیر خارجه عمان در آمریکا با وزرای دفاع و خارجه این کشور در خصوص ایران و یمن گفت وگو کرد.

 

علوی جمعه گذشته با «جیمز متیس» وزیر دفاع و امروز دوشنبه با «مایک پامپئو» وزیر خارجه آمریکا دیدار کرد. گفته می شود که محور اصلی مذاکرات دیپلمات ارشد عمانی با مقامات آمریکایی، بحث جنگ سه ساله یمن بوده است.

 

«جرالد فیراستاین» که بین سال های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۳ سفیر آمریکا در یمن بوده هم گفته که محور اصلی مذاکرات «یمن و تلاش برای ازسرگیری همکاری ها درون شورای همکاری خلیج (فارس)» بوده است.

 

جیمز متیس در سفر اواخر زمستان سال گذشته به عمان، مسئله بسته شدن مرزهای عمان به سمت یمن برای جلوگیری از رسیدن منابع غذایی و تسلیحات به مناطق تحت نفوذ انقلابیون یمن را با مقامات یمنی مطرح کرده بود.

 

هنوز گزارشی از جزئیات مذاکرات علاوی و وزرای آمریکایی منتشر نشده است.

 

فیراستاین در خصوص ارتباط عمان و ایران هم گفته که «عمانی ها از تصمیم ایالات متحده برای بیرون آمدن از توافق هسته ای رضایت ندارند ولی بعید است که تصمیم آمریکا برای از سرگیری اعمال تحریم ها را به چالش بکشانند.»

 

نشریه نشنال به نقل از منابع خود نوشته که به رغم ایفای نقش میانجی ایران و آمریکا از سوی عمان در مذاکرات منتهی به برجام، این بار «هیچ نشانه ای از تلاش برای ایفای مجدد چینن نقشی دیده نمی شود و دولت آمریکا هم تلاش خود را بر روی اعمال فشار بر دولت ایران متمرکز کرده است.»

 

 

.

منبع : sarpoosh.com