ایران چند سال یک بار انتخاباتی برگزار می کند و شاید فقط در کشور ما باشد که مسئولان بیشتر از آنکه تفکر خود را صرف مسائلی مختلف جامعه کنند مشغول فعالیت های انتخاباتی هستند. این موضوع نیز بی شک به نبود توسعه سیاسی و ضعف احزاب در ایران باز می گردد که مسئولان و مقامات به جای احزاب و جریان های حزبی به دنبال فراهم کردن زمینه در راستای موفقیت های انتخاباتی هستند. این مساله چپ، راست یا اعتدالی نیز ندارد و همه از این رویه پیروی می کنند و در تازه ترین قسمت این سریال، ماجرای علی لاریجانی، رییس کنونی مجلس شورای اسلامی را می توانیم مشاهده کنیم.

 

فردی که سال هاست از وی به عنوان یک پتانسیل برای شرکت در انتخابات های مختلف سخن گفته می شود، این روزها نیز دوباره بحث حضور وی در میدان رقابت و با یک حزب جدید زبانزد عام و خاص شده است. در همین راستا روز گذشته، بهروز نعمتی از نزدیکان لاریجانی گفته است که به دنبال تاسیس حزب جدید هستند. هرچند که این افراد هیچ گاه به صورت مستقیم از حضور لاریجانی در حزب ها و جریان ها سخن نگفته اند ولی آن ها فاقد حضور لاریجانی فعالیتی نمی کنند. چندی قبل نیز حسن بیادی، دبیرکل حزب آبادگران گفته بود که بعد انتخابات مجلس دهم و قبل انتخابات ریاست جمهوری دوازدهم خیزی از سمت آقای لاریجانی برای تشکیل حزب موثر و فراگیر برداشته شد، مدتی هم جلساتی برگزار شد اما دیگر ادامه نیافت.

 

حسن بیادی با بیان اینکه مردم نتیجه مشارکت خود را در انتخابات فقط ماه نخست حس می کنند و بعد پشیمان می شوند، گفت: علت پشیمانی هم آن است که ما حزب نداریم و دولت ها و مجلس بعد از آغاز دوره فعالیت خلاف شعارهای خود عمل می کنند، بنابراین ضرورت دارد سیستم اداری کشور حزبی شود تا مسئولان خود را پاسخگوی مردم بدانند و مردم نتیجه مشارکت خود را حس کنند. وی با تاکید بر لزوم تشکیل احزاب موثر و فراگیر در کشور افزود: بعد انتخابات مجلس دهم و قبل انتخابات ریاست جمهوری سال ۹۶ خیزی از سمت آقای لاریجانی برداشته شد، دعوت کرد و حتی آقای ناطق نوری هم بود اما مدتی که گذشت، دوستان سکوت اختیار کردند و دیگر جلسات را ادامه ندادند. این دوستان می گفتند برخی با نهادینه شدن تحزب موافق نیستند.

 

دبیرکل جمعیت آبادگران با بیان اینکه در یک جلسه راجع به تشکیل حزب فراگیر که با حضور آقای لاریجانی تشکیل شد حضور داشتم، اظهار کرد: من با خود آقای لاریجانی ارتباط داشتم و از طرف او به این جلسات دعوت شدم. در همین حال کریمی قدوسی یکی از نمایندگانی که رابطه خوبی با لاریجانی ندارد نیز در رابطه با فعالیت های حزبی لاریجانی گفته بود که تشکیل حزب در کشور ما به دو عامل وابسته است:

۱) اعتبار اشخاصی که می خواهند احزاب را تشکیل بدهند

 

۲) پول فراوانی که باید برای گسترش آن هزینه کرد

 

به نظر من لاریجانی این فاکتور ها را دارد اما باید توجه کرد ویژگی های انقلاب و جامعه نشان داده است که احزاب در ایران موفق نیستند و هیچ حزبی به پای عظمت حزب جمهوری اسلامی نمی رسد که همه بزرگان در آن جمع شدند و در نهایت امام مصلحت دیدند حزب تعطیل شود. امروز شرایط سخت تر از آن زمان است ومردم به یک رشد بالنده سیاسی رسیده اند و شخصیت مردم ایران شخصیت سیاسی نیست و بر پایه ارزش های دینی و نظام امام و امت وابسته است و به راحتی به احزاب اعتماد نمی کنند.چهر ه هایی نیز مثل آقای لاریجانی به جز دوستان خاص خودش نمی توانند برای تشکیل حزب افراد دیگری را جمع کنند و افراد محدود دور و بر ایشان هم بر اساس سهم خواهی و تقسیم مناصب مجلس حول او جمع شدند. شاید همین محدود بودن حامیان لاریجانی او را مجبور کرده است به فکر تشکیل حزب باشد تا از طریق آن برای انتخابات بعدی یار گیری کند.

 

پرچم داری اعتدال نوین

لاریجانی می تواند خود پرچم دار جریان اعتدال بعد از روحانی باشد؛ جریانی که دارای جایگاه متفاوت از دولت چند تکه شیخ دیپلمات است. او هم با جریان محافظه کار رابطه مناسبی ندارد و هم احمدی نژادی ها با او خوب نیستند ولی رابطه مناسب لاریجانی با حاکمیت می تواند برخی از این تضادها را رفع کند. چندی پیش روزنامه اعتماد در رابطه با مشکلات علی لاریجانی در عالم سیاست نوشته بود:« لاریجانی در ایامی به شکلی علنی در مقابل نواصولگرایانی که بعدتر در قالب جبهه پایداری حول مصباح یزدی جمع شدند و از حامیان سرسخت محمود احمدی نژاد بودند، قرار گرفت. رویارویی ای که بعدها به بیرون از مجلس هم کشیده شد.

 

قهر ۱۱ روزه احمدی نژاد و تشکیل جریان انحرافی و انشقاق بیشتر در میان اصولگرایان، علی لاریجانی را هرچه بیشتر به عمق اصولگرایان تحول خواه سوق داد. فراکسیون اصولگرایان به عنوان فراکسیون اکثریت در مجلس هشتم بر اساس همین اختلافات در مجلس نهم به فراکسیون اقلیت بدل شد؛ چرا که علی لاریجانی و حامیانش راه شان را از آن ها جدا کردند و فراکسیون رهروان ولایت را تشکیل دادند. اگرچه در انتخابات ریاست جمهوری ٩٢، علی لاریجانی در صف حامیان علی اکبر ولایتی، کاندیدای اصولگرایان سنتی قرار داشت اما با آغاز دولت تدبیر و امید او در مجلس نهم در نقش حامیان روحانی ظاهر شد. اوج این همراهی لاریجانی با روحانی در جریان تصویب۲۰ دقیقه ای برجام در مجلس نهم و مدیریت تندروهای اصولگرا در این مجلس رقم خورد.

 

همراهی ای که در مجلس دهم سر و شکل واضح تری به خودش گرفت و او در قامت یک اصولگرای میانه روی تمام عیار ظاهر شد. دگردیسی های آرام علی لاریجانی در این سال ها البته برایش بی هزینه نبود. او که در همه سازو کار های انسجامی اصولگرایان در هر دوره انتخابات در مقابل تندروهای جبهه پایداری و نواصولگرایان ایستاده و مهرهای اعتراضی آن ها بر سر و رویش خورده بود در جریان انتخابات مجلس دهم در عمل به بیرون از جریان اصولگرایی پرتاب شد. لاریجانی در این ایستادگی ها کم کم خودش به محوری تازه در جریان اصولگرایی بدل شد که حامیانی هم در مجلس داشت. او در انتخابات مجلس دهم دیگر حاضر نشد به جمنا و ساز و کار اصولگرایان برای انتخابات بپیوندد و آن ها هم حاضر نشدند تا او را در لیست های انتخابی شان قرار دهند.

 

حاصلش هم این شد اصلاح طلبانی که یک دهه قبل او را رقیب خود تعریف می کردند برای دفع خطر تندروهای اصولگرا او را در لیست انتخاباتی شان قرار دادند و علی لاریجانی به طور مشترک هم از سوی جامعتین و هم از سوی اصلاح طلبان مورد حمایت قرار گرفت. هر چند این حمایت از سبد آرای سنتی او کاست و او این بار به عنوان دومین منتخب از قم وارد مجلس شد. این حمایت تاکتیکی اصلاح طلبان از لاریجانی البته سبب نشد تا او روی خوش به اصلاح طلبان نشان دهد. علی لاریجانی بعد از ورودش به مجلس با یاران وفادار و حامیانش، فراکسیون مستقلین را تشکیل داد و در کنار دولت حسن روحانی و در مقابل فراکسیون امید و اصلاح طلبان قرار گرفت. علی لاریجانی با دو فراکسیون مستقلین و اصولگرایان ولایی که هر دو بر سر ریاست او بر مجلس با یکدیگر توافق دارند حالا دو بازوی مهم برای مدیریت رویدادهای سیاسی درصحن دارد.

 

یک بازوی حمایتی از دولت با نام فراکسیون مستقلین که چهر ه های شناخته شده آن کاظم جلالی و بهروز نعمتی هستند و یک بازوی فشار بر دولت به نام فراکسیون اصولگرایان که چهره های شناخته شده آن نظیر حاجی بابایی، زاهدی، عباسی و مصری از وزرای سابق احمدی نژاد هستند و البته خودش که در راس هر دو فراکسیون قرار دارد و در بزنگاه های مختلف آن را مدیریت می کند. لاریجانی حالا با این پیشینه می خواهد سرمایه ١٠ ساله اش را که در این سال ها چه به عنوان فراکسیون اصولگرایان یا با عنوان فراکسیون رهروان ولایت یا حالا با نام فراکسیون مستقلین و اصولگرایان ولایی نگذاشته اند ریاست مجلس از کفش بیرون برود ، در قالب یک حزب رسمی سر و شکل بدهد. او می خواهد با این سرمایه در انتخابات ١٤٠٠ اصولگرای میانه رویی باشد که پرچم اعتدال را از دست روحانی می گیرد و این، یعنی دوره ای دیگر از رویارویی اصلاح طلبان و علی لاریجانی در راه است».

 

چشم انتظار رونمایی

باید منتظر ماند و دید که قدم بعدی جریان حامی لاریجانی و شخص رییس مجلس چیست؟! آیا آن ها می خواهند همچنان چراغ خاموش و فاقد آنکه لاریجانی را محور اقدامات خود قرار دهند بازی را پیش ببرند یا رهبری سیاسی این فرد را اعلام می کنند و از آن به عنوان قدرتی نوین در عالم سیاست اجرایی کشور رونمایی می کنند.

 

 

g​hanoondaily.‎​ir
.

منبع : sarpoosh.com