سخنگوی وزارت خارجه روسیه تاکید کرد، عدم حضور نماینده آمریکا در نشست سوچی پیرامون سوریه، با هدف پایین آوردن اهمیت «مذاکرات آستانه» است، چرا که واشنگتن نمی تواند کنترلی بر این گفت وگوها داشته باشد.

به گزارش تسنیم به نقل از خبرگزاری «نووستی»، "ماریا زاخارووا" سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه اعلام کرد که آمریکا با خودداری از شرکت در دهمین دور مذاکرات آستانه در سوچی، تلاش می کند تا اهمیت این چارچوب از مذاکرات بین المللی پیرامون سوریه را کاهش دهد.

 

این دیپلمات بلندپایه روس گفت: «طرف آمریکایی از اعزام نماینده ای به این مذاکرات بعنوان ناظر خودداری کرده است.چنین عکس العملی از سوی واشنگتن که همواره مدعی آمادگی برای همکاری در زمینه حل و فصل اوضاع سیاسی در سوریه است، جای تاسف دارد چرا که دور نوین مذاکرات آستانه که در حال حاضر در سوچی انجام می شود، دقیقا با این هدف برگزار شده است.»

 

سخنگوی وزارت خارجه روسیه افزود: «عدم تمایل آمریکا برای شرکت در رایزنی ها پیرامون سوریه در سوچی به منظور کاهش اهمیت چارچوب مذاکرات آستانه بوده تا تلاش های صورت گرفته برای حل و فصل اوضاع سیاسی در سوریه در این چارچوب بی اعتبار شود. علت چنین موضع گیری چیزی نمی تواند باشد جز اینکه واشنگتن نمی تواند بر این روند کنترلی داشته باشد.»

 

زاخاروا یادآور شد: «درخواست آمریکا برای تمرکز روی عرصه مذاکرات ژنو به بهانه حمایت سازمان ملل از این مسئله،  کاملاً مسخره است، برای اینکه نماینده دبیرکل سازمان ملل در امور سوریه خود در مذاکرات سوچی شرکت دارد. ما همیشه تاکید کرده ایم که چارچوب مذاکرات آستانه به هیچ وجه جایگزینی برای مذاکرات ژنو نبوده، بلکه دقیقا در راستای کمک به تحقق مفاد قطعنامه شماره ۲۲۵۴شورای امنیت سازمان ملل در باره سوریه است».

 

 

.

منبع : sarpoosh.com