معاون وزیر امورخارجه پیشین آمریکا در واکنش به اعلام آمادگی رئیس جمهور کشورش برای مذاکره با ایران فاقد پیش شرط، گفت که شاید پیش شرط ایران پیوستن واشنگتن به حامیان برجام باشد.

به گزارش ایسنا، وندی شرمن معاون وزیر امورخارجه پیشین آمریکا در یک پیام توئیتری به اظهارات اخیر دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا که گفته بود مایل به دیدار با سران ایران است، واکنش نشان داد.

 

وی در این پیام نوشت: آقای رئیس جمهور، ایران ممکن است فقط یک پیش شرط داشته باشد؛ پیوستن مجدد به خیل کشورهای حامی برجام که تضمین می کند ایران نمی تواند به سلاح هسته ای دست یابد.

 

رییس جمهور آمریکا دوشنبه شب در یک کنفرانس مطبوعاتی با نخست وزیر ایتالیا درباره مذاکره با ایران تصریح کرد که تمایل دارد با مقام های ایرانی ملاقات داشته باشد.

 

وی گفت: من به ملاقات کردن اعتقاد دارم. اگر آن ها بخواهند، من قطعاً با [مقام های] ایران ملاقات خواهم کرد. نمی دانم که آیا آن ها آماده این کار هستند. آن ها اکنون در حال پشت سر گذاشتن دوره سختی هستند.

 

ترامپ افزود: معتقدم آن ها احتمالاً در پایان به این نقطه خواهند رسید که خواستار ملاقات شوند و من آماده ام تا هر زمان که بخواهند، با آن ها ملاقات کنم. من این کار را از روی قوت یا ضعف انجام نخواهم داد. فکر می کنم این کار اقدام مناسبی است. اگر بتوانیم به نتیجه معنادار دست یابیم -نه اتلاف کاغذی که در توافق قبلی اتفاق افتاد-، قطعاًّ مایل به انجام ملاقات خواهم بود.

 

در ادامه خبرنگاری پرسید که آیا ترامپ پیش شرطی برای چنین ملاقاتی دارد که رئیس جمهوری آمریکا پاسخ داد: هیچ پیش شرطی، نه. اگر آن ها بخواهند ملاقات کنند، من هم ملاقات خواهم کرد. هر زمان که آن ها بخواهند. هر زمان که آن ها بخواهند. این کار برای این کشور خوب است، برای آنها خوب است، برای ما خوب است و برای جهان خوب است.

 

این رویکرد نوین رئیس جمهور آمریکا در حالی است که وی هفته گذشته در پیامی توئیتری به هشدارهای حسن روحانی رئیس جمهور ایران که به او گفته بود، با دم شیر بازی نکن واکنش نشان داد. ترامپ گفت که در صورت ادامه تهدید از سوی مقامات ایران، این کشور با پیامدهایی مواجه خواهد شد که تاکنون کمتر کسی در تاریخ تجربه کرده است.

 

.

منبع : sarpoosh.com