منابع خبری اعلام کردند در حالیکه شمارش آراء در انتخابات ریاست جمهوری زیمبابوه هنوز به پایان نرسیده است، نامزد حزب مخالف در انتخابات ریاست جمهوری زیمبابوه مدعی پیروزی در این انتخابات شد.

به گزارش مهر به نقل از بی بی سی، در حالیکه شمارش آراء در انتخابات ریاست جمهوری زیمبابوه هنوز به پایان نرسیده است، نلسون چامیزا رهبر حزب جنبش دموکراتیک برای تغییر امروز سه شنبه اعلام کرد: در مسیر پیروزی قاطع در این انتخابات قرار دارم.

 

در این انتخابات تعداد قابل توجهی نامزد از احزاب مختلف شرکت داشتند اما چامیزای ۴۰ ساله و رقیب اصلی امرسون منانگاگوا رئیس جمهوری از حزب زانو پی اف بود است. این حزب از زمان استقلال زیمبابوه در حدود ۴۰ سال پیش، قدرت را در دست داشته است.

 

منانگاوا که سمت معاونت ریاست جمهوری را در دست داشت، سال گذشته و پس از کناره گیری اجباری رابرت موگابه رئیس جمهوری سابق به این مقام رسید و وعده داد که دموکراسی را به این کشور باز خواهد گرداند و شرایط اقتصادی را بهبود خواهد بخشید.

 

گفتنی است میزان مشارکت مردم در انتخابات روز گذشته که همزمان رقابت ریاست جمهوری، پارلمانی و محلی را پوشش می داد، ۷۵ درصد گزارش شده است.

 

این نخستین انتخابات سراسری زیمبابوه بعد از کودتایی بود که سال گذشته به ۴ دهه ریاست جمهوری «رابرت موگابه» پایان داد.

 

انتخابات سراسری زیرنظر ناظرین بین المللی از جمله اتحادیه اروپا برگزار شد که در ادوار قبل حضور نداشت.

 

انتظار می رود تا تاریخ ۴ ماه میلادی آگوست (۱۳ مرداد) نتیجه هر ۳ انتخابات مشخص شود.

 

 

.

منبع : sarpoosh.com