دولت آمریکا سرکوب تظاهرات معترضان در نیکاراگوئه را محکوم و اعلام کرد، ویزای مقامات آن کشور را که در سرکوب دست دارند، لغو خواهد کرد.

به گزارش ایسنا، به نقل از رویترز، محکومیت های بین المللی دانیل اورتگا، رییس جمهور نیکارگوئه به خاطر سرکوب شدید معترضان در ماه جاری افزایش یافته است. از سه ماه پیش که این اعتراضات آغاز شد، تاکنون حدود ۳۰۰ تن کشته و تعداد زیادی نیز زخمی شده اند.

 

کاخ سفید در بیانیه ای اعلام کرد: دولت آمریکا تداوم خشونت در نیکاراگوئه و نقض حقوق بشر توسط رژیم اورتگا در واکنش به اعتراضات را محکوم می کند.

 

تظاهرات ماه های اخیر با اعتراض به طرح دولت برای کاهش حقوق و مزایای بازنشستگی شروع شد ولی واکنش خشن دولت باعث شد به اعتراضات گسترده ای علیه دولت دانیل اورتگا بدل شود.

 

کاخ سفید اعلام کرد: معترضان پس از سال ها انتخابات تقلبی و سرکوب احزاب مخالف و رسانه های مستقل خواستار اصلاحات دموکراتیک هستند. واشنگتن دانیل اورتگا را مسئول این وضعیت می داند.

 

در بخشی از این بیانیه آمده است: حکومت به این درخواست ها با توسل به خشونت پاسخ داده، بیش از ۳۵۰ تن کشته و هزاران نفر زخمی شده و صدها تن از شهروندان تحت عنوان کودتاچی و یا تروریست زندانی و شکنجه شده و یا مفقود شده اند. دولت آمریکا ویزای مقامات حکومتی مرتبط با خشونت علیه معترضان را لغو و یا محدود خواهد کرد.

 

طبق این بیانیه، دولت آمریکا همچنین انتقال خودروهای اهدایی به پلیس نیکاراگوئه را که از آن برای سرکوب معترضان استفاده شده است، متوقف می کند و فروش و اهدای برخی دیگر از تجهیزات را که ممکن است از آن علیه تظاهرکنندگان استفاده شود، کاهش خواهد داد.

 

ماه گذشته دولت آمریکا سه مقام ارشد دولت نیکاراگوئه را به خاطر نقض حقوق بشر تحریم کرد. کاخ سفید اعلام کرد: این آغاز و نه پایان تحریم های بالقوه است.

 

.

منبع : sarpoosh.com