همه یک انتظار دارند؛ رئیس جمهوری یا یک نفر از دولت حرفی بزند و بگوید چه چیزی باعث پیدایش شرایط فعلی شده است، اما با وجود تداوم وضعیت ناپایدار اقتصادی، به ویژه در بخش دلار، ارز و سکه، تنها بانک مرکزی است که بعد از تغییر سیف یک بیانیه داده است و به غیر از آن هیچ کدام از مقامات دولتی وارد پاسخ گویی درباره شرایط فعلی نشده اند. آنچه بیش از همه در فضای مجازی بین کاربران دست به دست می شود، استفاده از هشتگ هایی است که هواداران دولت در زمان انتخاب ایجاد کرده و از جامعه رأی می خواستند تا با حضور در انتخابات و رأی دادن به روحانی، شرایط را تغییر دهند. حالا مخالفان و منتقدان با همان هشتگ ها مشغول نقد دولت هستند.

 

در این میان، اصلاح طلب و اصولگرا هم ندارد. تقریبا همه طیف های سیاسی، حتی حامیان دولت هم مدت هاست که نقدهای خود را علنی کرده اند، اما هیچ پاسخی در برابر این انتقادات شنیده نمی شود. این بحث اگرچه در فضای مجازی داغ شده است، اما علی لاریجانی هم به آن پیوسته و این بار در جمع فراکسیون شفاف سازی و انضباط مالی از دولتمردان خواسته تا با مردم صحبت کنند.

 

به گزارش فارس، او با بیان اینکه مردم را نباید مضطرب بلاوجه کرد، گفته است: «نابسامانی اقتصادی وجود دارد، اما مردم بدانند که همه فکر می کنند مجلس و دولت هم کار می کنند برای اینکه این شرایط متعادل شود».

 

لاریجانی ادامه داد: «ما هم از نظر بیرونی داریم این کار را انجام می دهیم و از طریق کشورهای خارجی، دولت و وزارت خارجه کار می کنند و نکات خوبی هم برای همکاری طی کردند و هم در درون».

 

رئیس قوه مقننه بر همین اساس یادآور شد: «اگر واقعا قبول دارید که در این زمینه ما کارآمدی حکومت را باید بالا ببریم، بخشی از آن هم این است که در برخی صحبت ها باید دقت کنیم؛ یعنی ظرفیت ذهنی جامعه را بالا ببریم و موضوعات را باز کنیم». لاریجانی گفت: «ایراداتی که به آقایان دولتی داریم این است که چرا حرف نمی زنند و با مردم صحبت نمی کنند که در چه شرایطی هستیم و چگونه عمل می کنیم و تئوری مان برای آینده چیست؟ ضرورت دارد که با مردم صحبت کنیم و در این صورت است که هم فکری به وجود می آید». وی همچنین عنوان کرد که آقایان نماینده در این بخش خیلی می توانند کار کنند. به هرحال شما نمایندگان مردم هستید و از مسائل مطلعید، بنابراین می توانید برای مردم توضیح بدهید. بسیاری از کارها هم که در این دولت نابسامانی داشت، مجلس آنها را دنبال کرد.

 

درخواست مشابه ضرغامی از روحانی

ضرغامی، رئیس پیشین صداوسیما، هم در فضای مجازی مدعی شد که روحانی به وعده های انتخاباتی خود عمل نکرده و باید این را صادقانه با مردم در میان بگذارد. عزت الله ضرغامی با انتشار مطلبی در فضای مجازی تأکید کرد: «تقریبا هیچ کدام از وعده های انتخاباتی آقای روحانی عملی نشده و راهبردهای او، همگی به بن بست رسیده است. اگر ایشان در گفت وگوی تلویزیونی خود اینها را صادقانه به مردم بگوید و صریحا از راهبردهای نوین و اقدامات اصلاح گرانه در رویکرد ۵ ساله خود سخن بگوید نتیجه بهتری خواهد گرفت».

 

توییت عجیب آشنا

بااین حال صدایی از دولتی ها بلند نشد، اگرچه چند روز پیش خبری مبنی بر گفت وگوی تلویزیونی رئیس جمهور با مردم منتشر شد؛ گفت وگویی که ظاهرا قرار بود درباره مسائل اقتصادی و سیاست خارجی باشد، اما این خبر تکذیب و اعلام شد که رئیس جمهوری گفت وگوی تلویزیونی نخواهد داشت. در این میان اما، فقط حسام الدین آشنا بود که به میدان آمد و باز هم اظهاراتی عجیب و مجهول را مطرح کرد که تقریبا کسی نتوانست حدس بزند منظور او چه بوده است. او در حساب توییتر خود نوشت: «نمی دانید یا نمی توانید یا نمی خواهید؟ مردم در هیچ یک از این سه مورد شما را نمی بخشند. به امید مردم خیانت نکنید». کاربری با نام علیرضا خوشبخت در پاسخ به این توییت نوشته است: «آقای دکتر آشنا، توییتر وسیله پیام رسانی به مخاطب خاص نیست. با این توییت های نامفهوم جز آنکه مخاطبان را عصبانی کنید و ابزار تمسخر به دست مخالفان دولت بدهید تا اندک مدافعان مردد دولت را به سخره بگیرند، کاری نمی کنید. لطف بفرمایید از زدن توییت نامفهوم بی سروته خودداری کنید».

 

ناصری: دولت در حوزه اقتصادی پاسخ گوی مردم باشد

عبدالله ناصری، از فعالان سیاسی اصلاح طلب، هم در همین رابطه بر لزوم پاسخ گویی دولت تأکید کرد و به ایسنا گفت: «ذهن مردم نباید از پرسش اصلی که چرا وضعیت اقتصادی به شرایط امروز رسیده است و مدام نرخ دلار، ارز و طلا بالا می رود، دور شود. دولت در حوزه اقتصادی پاسخ گوی مردم باشد». عبدالله ناصری با تأکید بر ضرورت کنترل افکار عمومی در حوزه اقتصادی، گفت: «مهم ترین کاری که دولت درحال حاضر باید انجام دهد، پاسخ دادن به سؤالات افکار عمومی است. جمعی از مردم هستند که نفعی از افزایش قیمت سکه، طلا و دلار نمی برند، اما افزایش نرخ این قبیل مسائل آرامش زندگی آنها را به هم می زند».

 

ناصری سپس گفت: «من امیدوار هستم که در شرایط فعلی حداقل آقای روحانی دغدغه تغییر فضا را داشته باشد و فقط راهی برای برون رفت از فضای فعلی پیدا نکنند؛ البته هر کم کاری در شرایط فعلی عذر بدتر از گناه است چراکه کشور هم نیروی با تجربه مدیریتی دارد و هم اندیشمند اقتصادی، اجتماعی و سیاسی دارد و آنها ممکن است برای هر کدام از معضلات فعلی راه حلی دارا باشند». وی ادامه داد: «به نظر می رسد خیلی از کارشناسان می توانند نسخه برون رفت از شرایط فعلی را به آقای روحانی ارائه کنند اما ایشان همان راه همیشگی را در پیش گرفتند». ناصری گفت: «افزایش قیمت ها دغدغه مردم است اما امروز این وضعیت و این بی تفاوتی دولت نسبت به وضعیت فعلی، جامعه را از مسئله اصلی که چرا به چنین وضعیتی رسیدیم و چرا چنین ساختار فاسد و پیچیده ای در اقتصاد داریم، دور نخواهد کرد. مردم باید بدانند که چرا وضعیت اقتصادی به اینجا کشیده است».

 

راهکار اصلاح طلبان

«مرتضی مبلغ» دیگر فعال اصلاح طلب هم در گفت وگو با «اعتمادآنلاین» با تأکید بر اثرگذاری عملکرد نامناسب عرصه سیاسی بر فساد عنوان کرد: «زمانی که در عرصه سیاسی مشکلات جدی وجود داشته باشد، در آنجاست که بسترها، زمینه ها و شرایطی ایجاد می شود که فساد می تواند در عرصه اقتصاد و... رشد و نمو کند. اصلاح طلبان باید در این زمینه بتوانند از حجم انحراف و تقلیل گرایی جلوگیری کنند. برای جامعه و حکومت روشن کنند تا زمانی که عوامل سیاسی حل و فصل نشود، نه تنها نمی توان جلوی این فساد را گرفت، بلکه می تواند تشدید شود و آثار مخرب تری هم داشته باشد.

 

در این راستاست که می توان همه را متوجه کرد که باید در سیاست های خود تجدیدنظر جدی کنند و همه مسئولان، مقامات و دستگاه های کشور بپذیرند که باید کارآمدتر در عرصه حاضر شوند». مبلغ گفت: «باید در بعضی از سیاست ها و روش های گذشته که وجود داشته و مخرب هم بوده، تجدیدنظر شود. وارد یک ساحت سازنده تر شوند و همه به تغییرات تن دهند نه اینکه تغییرات فقط شامل حال دولت باشد، بلکه همه اجزای حکومت باید این تغییرات را بپذیرند و به آنها عمل کنند».

 

این فعال سیاسی اصلاح طلب با اشاره به وجود گروه و باندهایی درون کشور که به فساد سازمان یافته دامن زده اند، گفت: «موضوع مهم دیگر هم برای مبارزه با فساد این است که اصلاح طلبان باید نسبت به روکردن دست باندهای خطرناک که به عناوین مختلف در کشور شکل گرفته اند و در واقع اینها هستند که بانیان فساد فزاینده هستند، به طور سازنده عمل کنند». دولت تاکنون از گفت وگوی رودررو با مردم پرهیز داشته؛ باید دید سکوت دولت تا کجا ادامه خواهد داشت و آیا بالاخره تصمیم می گیرد برای برقراری جو آرامش در این فضای متلاطم، با مردم حرف بزند یا خیر.

 

s​harghdaily.‎​ir
.

منبع : sarpoosh.com