آکاایران: پیونگ یانگ:

آمریکا در روند خلع سلاح هسته ای شبه جزیره کره مانع تراشی می کند

کره شمالی با متهم کردن آمریکا به «سوء نیت» اعلام کرد که پافشاری واشنگتن بر اهرم تحریمها علیه پیونگ یانگ روند خلع سلاح هسته ای در شبه جزیره کره را با مانع مواجه می سازد.

به گزارش مهر به نقل از روزنامه استریت تایمز، مقامات کره شمالی روز پنج شنبه آمریکا را به داشتن «سوء  نیت» متهم و اعلام کردند که پافشاری واشنگتن بر کاربرد اهرم تحریمها علیه پیونگ یانگ روند خلع سلاح هسته ای در شبه جزیره کره را با مانع مواجه می سازد.

 

در جریان گفتگوهای «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا با رهبر کره شمالی در ماه ژوئن، «کیم جونگ اون» تعهدی را برای خلع سلاح هسته ای به امضاء رساند که با تقاضای دیرینه آمریکا مبنی بر انهدام کامل، قابل تأیید و برگشت ناپذیر زرادخانه هسته ای پیونگ یانگ تفاوت بسیار داشت.

 

به رغم تمجید ترامپ از دیدار خود با کیم در سنگاپور و «تاریخی خواندن این نشست»، دوطرف همچنان از توقف روند خلع سلاح هسته ای گلایه می کنند.

 

در همین ارتباط، وزارت امور خارجه کره شمالی با انتشار بیانیه ای دولت آمریکا را متهم کرد که «به طرف گفتگوی خود (کره شمالی) بی احترامی کرده و برای تلاشهای صادقانه پیونگ یانگ در مسیر اعتمادسازی که به منزله پیش شرطی برای اجرای توافقنامه میان ترامپ و کیم است، آیه یأس می خواند».

 

وزارت امور خارجه کره شمالی ضمن هشدار علیه احتمال به خطر افتادن امنیت منطقه ای اعلام کرد: «تا زمانی که آمریکا حتی اصول ابتدایی آداب و رفتار مناسب را در مقابل طرف گفتگوی خود رعایت نمی کند، نمی توان انتظار داشت که در اجرای بیانیه مشترک جمهوری دموکراتیک خلق کره- ایالات متحده (DPRK-US) مشتمل بر خلع سلاح هسته ای پیشرفتی حاصل شود».

 

در بخشی دیگر از این بیانیه آمده است که تحت این شرایط، انتظارِ «هرگونه دستآوردی» از این مذاکرات «در واقع انتظاری نابخردانه است؛ بسان انتظار برای امری غیرممکن».

 

گفتنی است که این بیانیه وزارت خارجه کره شمالی چند روز پس از صادر شد که آمریکا بر لزوم حفظ فشارها بر پیونگ یانگ از طریق توسل به اهرم تحریمها تأکید کرد.

 

وزارت امور خارجه کره شمالی که پیش تر واشنگتن را به دلیلِ ناشکیبایی در روند خلع سلاح هسته ای مورد انتقاد قرار داده بود، آمریکا را متهم کرد که همچنان به یک «سند کاری منسوخ» وفادار مانده است.

 

لازم به ذکر است که پس از نشست ماه ژوئن، کره شمالی توقف آزمایشهای هسته ای و موشکی خود را اعلام کرد.

 

.

منبع : sarpoosh.com