آکاایران: با شکست گفتگوهای آنکارا- واشنگتن بر سر کشیش آمریکایی؛

آمریکا گزینه اجرای تدابیر تنبیهی بیشتر علیه ترکیه را بررسی می کند

روزنامه وال استریت ژورنال گزارش داد که با شکست گفتگوهای اخیر میان هیأت نمایندگی ترکیه و مقامات آمریکا، واشنگتن احتمال اجرای تدابیر تنبیهی بیشتر علیه آنکارا را بررسی می کند.

به گزارش مهر به نقل از اسپوتنیک، در پی تحریم «سلیمان سویلو» و «عبدالحمید گل» وزیران کشور و  دادگستری ترکیه از سوی آمریکا به بهانه دست داشتن آنها در بازداشت «اندرو برانسون» کشیش آمریکایی متهم به ارتباط با جنبش «فتح الله گولن»- گروهی که آنکارا آن را تروریست می داند- هیأتی ۹ نفره از آنکارا به ریاست «سداد اونال» معاون وزیر خارجه ترکیه با هدف بررسی اختلافات دوجانبه عازم واشنگتن شد تا با مقامات وزارت خزانه داری آمریکا دیدار و گفتگو کنند.

 

در همین ارتباط، روزنامه وال استریت ژورنال به نقل از یک منبع ناشناس گزارش داد که پس از شکست گفتگوهای اخیر آنکارا- واشنگتن بر سر آزادی این کشیش آمریکایی بازداشتی در ترکیه، آمریکا گزینه اجرای «تدابیر تنبیهی» بیشتر از جمله وضع تحریمهای سنگین تر علیه آنکارا را بررسی می کند.

 

از سوی دیگر، بلومبرگ به نقل از یک مقام آمریکایی که خواست نامش فاش نشود، گزارش داد که در گفتگوی معاون وزیر خارجه ترکیه با همتای آمریکایی خود، دو طرف نتوانستند در مورد سرنوشت این کشیش آمریکایی به توافق برسند.

 

وزارت امور خارجه آمریکا هنوز نسبت به این گزارشها واکنشی نشان نداده است و تنها به اعلام این نکته اکتفا کرد که دو طرف علاوه بر گفتگوی کلی پیرامون روابط دوجانبه، در مورد این موضوع نیز با یکدیگر صحبت کردند!

 

روزنامه وال استریت ژورنال همچنین گزارش داد که مقامات ترکیه موضوع «محمد هاکان آتیلا» معاون «هالک بانک» را که از سوی دادگاهی در نیویورک به اتهام واهی کمک به ایران برای دورزدن تحریمهای آمریکا به ۳۲ ماه زندان محکوم شد، مطرح کرده اند. به گفته منبع این خبر، واشنگتن اعلام کرده که تا زمان آزادی کشیش برانسون، در مورد این موضوع گفتگو نمی کند.

 

.

منبع : sarpoosh.com