به گزارش آرمان، «مجمع تشخیص مصلحت» یعنی نهادی که در آن بالاترین و حیاتی ترین تصمیمات برای کشور اخذ می شود و افراد خبره و کارشناس در تمام حوزه های کشور در آن حضور دارند. بنابراین هر موضع گیری و اظهارنظری از سوی اعضای این مجلس مورد توجه جدی قرار دارد. محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت است که از ابتدای انقلاب تا به امروز خواستار جلوس بر کرسی های مهمی بوده است از جمله ریاست جمهوری! او در سال ۷۸ نامزد ورود به مجلس شد که توفیقی نداشت و نتوانست آرای لازم را کسب کند.

 

پس از آن در سال ۸۴ با شعار انتخاباتی «دولت عشق» نامزد ریاست جمهوری شد، اما دو روز پیش از برگزاری انتخابات کناره گیری خود را اعلام کرد. در بیانیه ای که او در آن زمان منتشر کرد، دلیل کناره گیری خود را «جلوگیری از پراکندگی آرای مردم» در اثر کثرت نامزدها عنوان کرد. راه انتخابات ریاست جمهوری برای او باز شد و در سال ۸۸ بار دیگر نامزد شد. این بار با ایده «دولت ائتلافی» و به صورت مستقل حضورش را اعلام کرد که در نهایت نفر سوم از بین نامزدهای چهارگانه شد. درانتخابات ریاست جمهوری ۹۲ هم تصور کرد رقیب خوبی برای روحانی است پس در آن انتخابات هم در قامت نامزد حاضر شد و شعار انتخاباتی او «سلام بر زندگی» بود، اما در این انتخابات نفر چهارم شد!

 

فرمانده در میدان جنگ اختصاصی

به نظر می رسد محسن رضایی پس از شکست های سیاسی و انتخاباتی تصمیم گرفته به گذشته خود باز گردد، یعنی نهادهای نظامی و اظهارنظر در این حوزه، اما فرمانده سابق سپاه در مواجهه با شرایط نوین و جایگاه فعلی ایران در جهان به نحوی رفتار می کند و سخن می گوید که گویی ساختار جداگانه ای برای خود ترسیم کرده است. این برنامه انحصاری فرمانده سابق محلی از ایراد نیست، چرا که قابلیت اجرای آن فقط در کلامش است و هیچ گاه قرار نیست به مرحله اجرا برسد. اما زمانی که عنوان دبیری مجمع تشخیص مصلحت نظام را دارد بی تردید باید در گفتار و رفتار خود ملاحظاتی را مدنظر قرار دهد.

 

مانند چند روز قبل که برنامه ای از محسن رضایی از صداوسیما پخش شد و او در بخشی از این گفت وگو عنوان کرد: «من به عنوان یک سرباز و پاسدار انقلاب قول می دهم اگر آمریکایی ها بخواهند به ایران چشم بد دارا باشند و به فکر حمله نظامی باشند مطمئن باشند ما در هفته اول حداقل ۱۰۰۰ آمریکایی را اسیر می گیریم و آن موقع برای آزاد کردن هر یک از آنها باید چند میلیارد دلار بدهند. آن موقع مشکل اقتصادی ما نیز ممکن است حل شود،(پس) باید این فکر را از سرشان بیرون کنند».

 

تکذیب چاره کار نیست

پس از انتشار این اظهارات از گفت وگوی ویژه خبری انتقادهای زیادی روانه محسن رضایی شد. روزنامه جمهوری اسلامی در واکنش به این اظهارات رضایی نوشت: «یک نظامی سابق که اکنون عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام است در اظهارنظر عجیبی درباره احتمال وقوع حمله نظامی آمریکا به ایران گفته: «من به ملت ایران به عنوان یک سرباز قول می دهم اگر آمریکایی ها بخواهند به ایران چشم بدی دارا باشند و به فکر حمله نظامی باشند، مطمئن باشند، حداقل هفته اول هزار نفر آمریکایی را اسیر می گیریم که آن موقع برای آزاد کردن هر کدامشان باید چند میلیارد دلار بدهند...» عجیب است که این آقا فکر می کند آمریکایی ها به ما حمله زمینی می کنند و ما ظرف یک هفته هزار نفرشان را اسیر می کنیم!

 

عجیب تر، حضور فردی که اینگونه فکر می کند در مجمع تشخیص مصلحت نظام است». پس از آن بود که مجمع تشخیص مصلحت و نه خود محسن رضایی، پاسخی به انتقادها داد و در اطلاعیه ای آورد:«یک روزنامه و برخی سایت ها بر اساس فیلمی تقطیع شده از گفت وگوی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در برنامه گفت وگوی ویژه خبری که در سال ۱۳۹۴ و در ایام برگزاری مذاکرات برجام و تهدیدات نظامی آن زمان انجام شده است، به هشدار فرمانده کل سپاه پاسداران در دوران دفاع مقدس به ارتش آمریکا و گروگان گرفتن سربازان آنها درصورت حمله به ایران، خرده گرفته و با ادبیاتی دور از انصاف، قضاوتی ناروا داشته اند.

 

در بخش دیگری از این جوابیه آمده است: البته طی هفته اخیر این چندمین بار است که از رسانه بی بی سی گرفته تا چند سایت داخلی با طرح مسائل مختلفی نسبت به دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام اقدام به درج مطالب اهانت آمیز کرده اند. این تحرکات مشکوک، در متن مطالب این روزنامه، هوشیاری گردانندگان آن و معاونت مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در مقابله با نفوذ منافقان و عوامل استکبار در جامعه ارجمند رسانه ای را طلب می نماید». با فرض انجام مصاحبه در سال ۹۴ باز هم نمی توان به سادگی از مواضع محسن رضایی یعنی اسیر کردن حداقل ۱۰۰۰ آمریکایی و پس دادن آنها در قبال دریافت پول کلان عبور کرد.

 

این اظهارات به نوعی چنین تداعی می کند که در موضوع جنگیدن در برابر دشمن حفظ خاک و امنیت کشور در درجه اولی اهمیت نیست و بیش از همه درآمدزایی از طریق گرفتن اسیر و دریافت پول برای آزادی آنها اهمیت دارد! البته این اظهارات رضایی تازگی ندارد چون اخیرا سایت محسن رضایی در گزارشی آورده بود:«حمله کماندویی ایرانی ها به منافع واشنگتن در صورت بروز جنگ»؛ این ادعا عجیب بود و از شخصیتی مانند محسن رضایی که روزی فرمانده سپاه کشور بوده، انتظار نمی رفت این موضوعات را در سایتش منتشر کند.

 

بهترین پیشنهاد

به نظر می رسد زمان خدافظی محسن رضایی با مجمع تشخیص مصلحت نظام است چرا که اظهارات اخیر او تناسبی با جایگاه مصلحت سنجی تطابق لازم را ندارد. بهترین پیشنهاد برای محسن رضایی ایفای نقش مشاور در امور نظامی و نه تبیین کننده استراتژی های مبارزه و دفاع است.

 

یاسمین طالقانی

 

.

منبع : sarpoosh.com