نظر خود را در ارتباط با سخنان اخیر ترامپ در مورد مذاکره مستقیم با ایران عنوان کنید.

به گزارش سرپوش، دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا پس از تهدیدهایی که در چند ماه اخیر علیه ایران و سیاست هایش چه از طریق مصاحبه با رسانه ها و یا از طریق حساب توییتری عنوان کرد، دوشنبه شب در کنفرانس مشترک مطبوعاتی با نخست وزیر ایتالیا که در کاخ سفید انجام داد از تمایل خود برای مذاکره مستقیم با جمهوری اسلامی ایران فاقد هیچ پیش شرطی خبر داد.

 

پس از این اظهارنظر موجی از واکنش ها چه در کشور آمریکا و چه در داخل ایران را شاهد بودیم.

 

حمید ابوطالبی مشاور رییس جمهوری شاید یکی از اولین واکنش ها را به طرح درخواست ترامپ عنوان کرد. حمید ابوطالبی در صفحه توئیتر خود در خصوص درخواست رئیس جمهور آمریکا برای مذاکره مستقیم با ایران نوشت: احترام به ملت بزرگ ایران، کاهش خصومت ها، و بازگشت آمریکا به برجام، هموارکننده مسیر سنگلاخ کنونی است.

 

از سوی دیگر وندی شرمن معاون وزیر امورخارجه پیشین آمریکا در واکنش به اعلام آمادگی رئیس جمهور کشورش برای مذاکره با ایران فاقد پیش شرط، با لحنی کنایه آمیز گفت که شاید پیش شرط ایران پیوستن واشنگتن به حامیان برجام باشد.

 

از سوی دیگر فعالان سیاسی و کارشناسان مسائل روابط بین الملل در کشورمان نیز به این درخواست واکنش های متفاوتی نشان دادند.

 

در این بین فضل الله صلواتی از چهره های سیاسی اصلاح طلب در ایران در واکنش به درخواست رئیس جمهور آمریکا برای مذاکره مستقیم با ایران گفت: مذاکره با آمریکا در شرایط کنونی سبب می شود تحریم ها عقب بیفتد یا قطع شود. وقتی تحریم ها کاهش یابد دلار و سکه و ارزاق ارزان می شود و از این بحران اقتصادی بیرون می آییم.

 

همچنین سید حسین موسویان از دیپلمات های پیشین وزارت امور خارجه در یادداشتی در روزنامه اعتماد و در واکنش به سخنان اخیر ترامپ با نگاه تردید به این درخواست نگریسته و می نویسد:  اگر من جای آقای روحانی بودم با تصمیم شورای عالی امنیت ملی و موافقت مقام معظم رهبری در پاسخ به پیشنهاد آقای ترامپ، به ایشان پیشنهاد می کردم به تهران سفر کند و قبل از گفت وگوهای کاری چند برنامه ایران شناسی برای او می گذاشتم.

 

شاید مهمترین موضع گیری در قبال درخواست دونالد ترامپ را محمدعلی جعفری فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گرفت.

 

وی با انتشار نامه ای یادآور شد که جمهوری اسلامی هرگز با شیطان بزرگ مذاکره نخواهد کرد.

 

سردار جعفری در این نامه می نویسد: آقای ترامپ ایران کره شمالی نیست که به درخواست ملاقات شما پاسخ مثبت بدهد. بدانید مردم ایران، دین و ایمانشان را با اسلام احیا شده توسط حضرت امام خمینی (ره) تقویت کرده اند و با ملت های سلطه پذیر تفاوت های فراوانی دارند و هرگز به مسئولین خود اجازه مذاکره و ملاقات با شیطان بزرگ را نمی دهند.

 

سخنگوی دستگاه دیپلماسی کشور نیز در واکنش به درخواست آمریکا برای مذاکره با جمهوری اسلامی ایران ضمن ابراز تردید به چنین درخواستی از سوی رئیس جمهور آمریکا گفت: جمهوری اسلامی ایران در عمل ثابت کرده که اهل گفتگو و منطق است و چنانچه تعهدی بپذیرد بدان پایبند می ماند. اما آیا آقای ترامپ هم می تواند چنین ادعایی بکند؟ مذاکره شرایط و الزاماتی دارد که تا کنون در گفتار و رفتار آقای ترامپ و همکارانش نشانه ای از آن دیده نشده است.

 

حال پس از واکنش های سیاستمداران داخلی و خارجی نسبت به موضع نوین رئیس جمهور آمریکا باید به انتظار نشست و دید بحث گفتگو و تعامل بین دو کشور ایران و آمریکا تا چه اندازه جدی است و مقامات عالی نظام در این رابطه چه تصمیمی اتخاذ خواهند کرد و از سوی دیگر دونالد ترامپ که در چند ماهه به قدرت رسیدنش در آمریکا نشان داده مدام نظرات و دیدگاه های خود را تغییر داده است تا چه میزان بر سخن چند روز قبل خود مبنی بر مذاکره مستقیم با جمهوری اسلامی ایران پافشاری خواهد کرد.

 

نظر شما در مورد مذاکره مستقیم ایران و آمریکا چیست؟

 

 

.

منبع : sarpoosh.com