بحث مذاکره با امریکا در ماه های اخیر به طرق مختلف مطرح بوده و اخیرا نیز شاهد بودیم که گروهی از فعالان سیاسی در نامه ای سرگشاده این موضوع را مطرح کردند. نظرتان درباره این موضوع چیست؟

ببینید، امریکایی که با یک متن کارشناسی حقوقی و سیاسی همچون برجام اینگونه برخورد کرده، قابل اعتماد نیست و نمی توان هیچ امیدی به مذاکره با چنین دولتی داشت. بعید می دانم هیچ انسان عاقلی در این شرایط حاضر به مذاکره با امریکا شود. چراکه امریکایی ها مذاکره را برای مذاکره و متعاقبا تحقیر طرف مقابل می خواهند. ما امروز شاهدیم که باوجود آنکه ظاهرا با کره شمالی به تفاهم رسیده اند اما بارها و بارها این کشور را تهدید می کنند.

 

آن هم در شرایطی که کره شمالی حتی الگوی ویتنام را نیز به کار نگرفته بود. چنان چه می دانید ویتنام به محض اینکه جنازه ها را پس داد، اولین تحریم ها علیه این کشور شکسته شد اما کره شمالی اقدامات موردنظر ایالات متحده در بحث هسته ای خود را انجام داده و همچنان نیز تحریم ها را تحمل می کند. این نشان می دهد که امریکایی ها در حال حاضر حتی به اندازه گذشته خود نیز قابل اعتماد نیستند.

 

منتقدان پیشنهاد مذاکره با امریکا ازسوی این فعالان سیاسی، در مرحله قبل تاکید داشتند که تا زمانی که امریکا خواهان مذاکره با پیش شرط است، نمی توان پای میز مذاکره با آنان نشست. به نظر شما اگر امریکا فاقد پیش شرط پای میز مذاکره بنشیند، باز هم امکان مذاکره موجود نیست؟

این پیشنهاد مذاکره با امریکا ازسوی کسانی مطرح شده بود که در حال حاضر هیچ مسوولیتی در عرصه دیپلماسی کشور نداشتند و با این اوصاف، نمی توان آن چنان این پیشنهاد را با جدیت مدنظر قرار داد.

 

با این حال آنچه شامگاه دوشنبه شاهد بودیم، حکایت از این داشت که رییس جمهور امریکا اعلام کرد که حاضر است فاقد پیش شرط پای میز مذاکره بیاید. نظرتان در این رابطه چیست؟

ببینید، بنده معتقدم که مذاکره در ایران تابو نیست. بنابراین جمهوری اسلامی در این مقطع نیز همچون گذشته درصورتی که این مذاکرات منافع ملی ما را تامین کند و در راستای منافع ملی کشور باشد، حتما وارد فضای مذاکره می شود اما مساله این است که هنوز تا این مرحله فاصله داریم و به این نتیجه نرسیدیم که بتوان با امریکا مذاکره کرد.

 

با این اوصاف چه مانعی در مقابل مذاکره میان دو کشور وجود دارد؟

مساله این است که دیپلماسی مدنظر امریکا در راستای منافع ملی ما نیست و همانطور که تاکید کردم آنها، مذاکره را برای مذاکره می خواهند. فراموش نکنید که همین اظهارات اخیر ترامپ درمورد مذاکره بی قید و شرط با ایران در شرایطی مطرح شد که بلافاصله پمپئو، وزیر امور خارجه امریکا سخنانی توهین آمیز و مغایر با اظهارات ترامپ را مطرح کرد. نکته مهم دیگر این است که آنچنان که در جریان برجام نیز شاهد بودیم، طرفین نشان دادند که مذاکره بیش از آنکه نیازمند میانجی گری باشد، نیازمند درک مشترک است و در جریان برجام نیز همین درک مشترک بود که موثر افتاد. حال آنکه در شرایط فعلی، هنوز این درک مشترک میان ایران و امریکا شکل نگرفته و برعکس، باتوجه به خروج ترامپ از برجام، اعتماد ایران به امریکا به شدت خدشه دار شده است. بنابراین تا زمانی که ترامپ گام های عملی و فاقد توقف برای جلب اعتماد ایران برنداشته و از اقدامات خصمانه خود علیه ایران دست نکشد، نمی توان به مذاکره با ایران امیدوار باشد.

 

به نظر شما در شرایط فعلی که ترامپ از مذاکره فاقد پیش شرط صحبت می کند، دولت جمهوری اسلامی باید چه نقشی ایفا کند؟

آنچه هم اکنون در امریکا شکل گرفته، صرفا موضع گیری شفاهی است و هنوز هیچ موضع رسمی و عملی از طرف امریکا مطرح نشده است. همانطور که گفتم مذاکره برای ایران یک تابو نیست. ما در جریان بحث هسته ای وارد مذاکره شدیم. درواقع اگر مذاکره در راستای منافع ملی کشور باشد، ایرانی ها نیز حتما آن را مورد بررسی قرار می دهند و واقعیت این است که مذاکره در ایران طرفدارانی جدی دارد. با این حال باید ببینیم شرایط انجام این مذاکرات فراهم است یا نه. درواقع نوع رفتاری که تاکنون امریکایی ها داشتند، رفتاری مبتنی بر دیپلماسی نبوده و شاهدیم همچنان رفتار خصمانه امریکا ادامه دارد. اگر این رفتار خصمانه امریکا متوقف شود و این امکان و شرایط فراهم شود که فضایی عاری از تخریب و ضربه زدن به اصل برجام ایجاد شود، طرفین قادر خواهند بود که بر سر اختلافات شان با یکدیگر مذاکره کنند اما آنچه اکنون شکل گرفته، صرفا موضع غیررسمی است.

 

چه اتفاقی باید بیفتد که این موضع غیررسمی به دیپلماسی رسمی امریکا تبدیل شود؟

به هر حال هنوز اقدامات خصمانه امریکا ادامه دارد و مصادیق این اقدامات خصمانه نیز مشخص است. تا وقتی که طرفین سعی کنند آسیب جدی به طرف مقابل وارد کنند، فضای بین المللی را برای او تنگ کنند و مورد هجمه قرار دهند، نمی توان به انجام گفت وگو امید داشت. نکته دیگر این است که برخی بازیگران ثالث نیز در تشدید بحران میان ایران و امریکا نقش دارند. این بازیگران ثالث نه به منافع ایران توجهی دارند و نه به منافع امریکا، بلکه به منافع خودشان توجه دارند.

 

اتفاقی که اکنون شاهد آن هستیم که حتی پیش از برجام نیز چنین نبود، این است که مجموعه بازیگران قدرتمند امروز دنیا از اتحادیه اروپا تا چین و روسیه و سازمان های بین المللی معتقدند که نباید مسیر دیپلماسی تضعیف شود و بار فشارشان نیز بیشتر بر دوش امریکاست. ما امروز می بینیم این کشورها در جلوگیری از شکست دیپلماسی بسیار جدی هستند و امریکایی ها نیز امروز متوجه این مساله شده اند. علاوه بر آن باید دقت کنیم که امروز جمهوری اسلامی ایران رویکردی مشارکت جویانه دارد و به دنبال تنش زدایی است که اگر قدرشناسی نشود، آن زمان باید با چراغ قوه به دنبال امنیت بگردند. با این حال ایرانی ها کماکان فاقد آنکه کسی را بترسانند با مشی منطقی خود از دیپلماسی استقبال می کنند. منتها اقدامات خصمانه امریکا مانعی جدی است.

 

از بازیگران ثالثی که نقش مخرب در روابط دو کشور دارند صحبت کردید و در عین حال به نقش گروهی دیگر از بازیگران همچون اروپا، روسیه و چین نیز اشاره کردید که سعی در جلوگیری از شکست دیپلماسی دارند. واکنش جمهوری اسلامی به اقدامات این گروه اخیر، یعنی اروپا، روسیه و چین چه خواهد بود؟

آنچه برای جمهوری اسلامی ایران حایز اهمیت است، اولا برجام است و درثانی عدم انجام اقدامات خصمانه و ایذایی ازسوی امریکا. متاسفانه در حال حاضر نه برجام در شرایط با ثباتی قرار دارد و نه امریکایی ها از اقدامات خصمانه و ایذایی خود دست کشیده اند. این وضعیت با شرایطی که ترامپ از آن دم می زند و مدعی انجام گفت وگوهای بی قید و شرط در هر زمان و مکان است، کاملا متفاوت است.

 

در مورد همین بحث برجام و توقف اقدامات ایذایی امریکا. آیا طرح این مسائل درواقع پیش شرط های ایران برای مذاکره است؟ درواقع آیا اساسا ما قائل به مذاکره فاقد پیش شرط از طرف خودمان هستیم؟

ما قائل به مذاکره هدفمند هستیم. مذاکره ای که هدف و نقشه راه آن مشخص باشد. امریکایی ها مذاکره را برای مذاکره می خواهند؛ چراکه آقای ترامپ با کشاندن کشورها پای میز مذاکره، اعلام پیروزی می کند. درصورتی که مذاکره عملا شروع بحث آسیب شناسی یک رابطه است و این تفاوت نظر ما و امریکایی هاست.

 

فارغ از بحث مذاکره با امریکا، اجازه بدهید سوالی هم درباره دیپلمات بازداشت شده ایران توسط پلیس بلژیک در جریان برگزاری گردهمایی منافقین داشته باشم. آیا کمیسیون امنیت به این موضوع ورود کرد؟

اتفاقا این موضوع نیز در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی بررسی کردیم و اتفاقا از سفرا نیز دعوت کردیم. مساله این است که این یک سناریوسازی بود که در چند کشور انجام شد. کسانی که سابقه فعالیت در گروهک منافقین و گروهک های معاند جمهوری اسلامی را داشتند، این اتهام را مطرح کردند و همین افراد با مواد منفجره بازداشت شدند.

 

جمهوری اسلامی سوابق و اسناد این افراد را در اختیار دارد و این اسناد و حتی عکس های آنها که نشان می دهد این افراد چه نقشی در گروهک های معاند نظام داشتند را به سفارتخانه های کشورهای اروپایی داده است. اسناد قابل توجهی وجود دارد که نشان می دهد این افراد سابقه همکاری با گروهک مربوطه را داشته اند. به نظرم این موضوع به روشنی سناریوسازی و ساختگی بود و همان زمان هم کسی این بازی را باور نکرد.

 

آیا موضوع را در کمیسیون پیگیری کرده اید؟ باتوجه به اینکه آقای حسن بیگی یکی از اعضای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی اخیرا به «اعتماد» گفته بود که قرار است وزارت امور خارجه ظرف دو هفته به کمیسیون امنیت ملی گزارش بدهد.

 

بله! قرار است موضوع را پیگیری کنیم و اتفاقا سفرای چند کشور اروپایی را برای حضور در جلسه کمیسیون دعوت کردیم.

 

وضعیت دیپلمات ایرانی از چه قرار است؟

آقای اسدی متاسفانه هنوز بازداشت است. درواقع ما بنابر گزارش های کتبی تصمیم گیری و اظهارنظر می کنیم و بنابر آخرین گزارش، هنوز ایشان در بازداشت هستند.

 

نکته دیگر درمورد بحث لایحه الحاق دولت جمهوری اسلامی ایران به کنوانسیون مقابله با جرایم سازمان یافته فراملی که با رای نمایندگان در جلسه ٢٠ خردادماه امسال، قرار شد ٢ ماه مسکوت بماند و چند روز دیگر این بازه زمانی ٢ ماهه به پایان می رسد. آخرین وضعیت از چه قرار است؟

هم اکنون این موضوع در حال بررسی است و در راهروهای مجمع تشخیص مصلحت نظام قرار دارد. قرار است در آینده نزدیک جلسه ای مشترک با حضور تمامی طرفین بحث یعنی مجلس، دولت، مجمع تشخیص و شورای نگهبان و دیگر نهادهای ذی ربط برگزار شود که خبر این جلسه و تصمیم گیری نهایی درباره این موضع در آینده اعلام خواهد شد.

 

فعالان سیاسی که پیشنهاد مذاکره با امریکا را مطرح کردند، مسوولیتی در دیپلماسی نداشتند

 

درصورتی که مذاکره منافع ملی ما را تامین کند، حتما وارد گفت وگو می شویم

 

مذاکره در ایران طرفدارانی جدی دارد

 

مذاکره برای ایران تابو نیست

 

برای ایران در مذاکره، برجام و اتمام اقدامات خصمانه امریکا مهم است

 

لایحه CFT در راهروهای مجمع تشخیص مصلحت نظام است

 

به زودی جلسه ای با حضور همه طرفین CFT برگزار می شود

 

بازداشت دیپلمات ایرانی سناریویی ساختگی بود

 

etemadne​wspaper.‎​ir
.

منبع : sarpoosh.com