"مایک پمپئو" وزیر امور خارجه آمریکا که قرار است در اجلاس وزیران خارجه عضو اتحادیه جنوب شرق آسیا "آ.سه.آن" شرکت کند، اعمال فشار علیه کره شمالی توسط این اتحادیه را در دستور کار خود دارد.

به گزارش ایرنا، وزیر امور خارجه آمریکا که قرار است در پنجاه و یکمین اجلاس وزیران خارجه آ.سه.آن که از روز هشتم مرداد در سنگاپور آغاز شده ،شرکت کرده و با آنها گفت وگو کند.

 

طبق برنامه اعلام شده کاخ سفید پمپئو در روزهای جمعه و شنبه به سنگاپور سفر می کند اما رسما از کشورهای "آسه آن" خواسته است تا تحریم های سازمان ملل علیه کره شمالی را تا قطع برنامه های هسته ای اش اعمال کنند.

 

پیش تر برخی دیپلمات های آسیایی پیش بینی کرده بودند که وزیر خارجه آمریکا ممکن است با هدف اعمال فشار بیشتر بر کره شمالی در اجلاس وزیران خارجه آسه آن شرکت خواهد کرد.

 

یک مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا نیز گفته بود کره شمالی در آسه آن ، اتحادیه ای که بیش از ۳۰ کشور در مجموع در آن به نوعی عضویت دارند، حضور دارد، بنابراین آمریکا از این ظرفیت برای فشار علیه پیونگ یانگ استفاده خواهد کرد.

 

مالزی، تایلند، سنگاپور، اندونزی، برونئی، فیلیپین، میانمار، ویتنام، تایلند، کامبوج و لائوس عضو اتحادیه آسه آن هستند.

 

در پیمان مودت و همکاری آسه آن نیز درحال حاضر ۳۵ کشور عضو هستند که مراکش، مصر، شیلی،نروژ، برزیل و انگلستان به ترتیب تازه ترین کشورهایی هستند که به "تاک" پیوسته اند.

 

پیمان مودت و همکاری جنوب شرق آسیا (تاک) در فوریه سال ۱۹۷۶ توسط کشورهای اندونزی، مالزی، تایلند، فیلیپین و سنگاپور به امضاء رسید و قرار شد کشورهای دیگر از طریق این پیمان با آسه آن همکاری کنند.

 

آمریکا و کره شمالی در جریان اجلاس سران کیم – ترامپ در خرداد سال جاری در سنگاپور قرارداد خلع سلاح هسته ای پیونگ یانگ را امضا کردند.

 

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا پس از این نشست پمپئو را مسئول پیگیری روند برنامه خلع سلاح هسته ای در کره شمالی دانست.

 

اگرچه کره شمالی این پیمان را امضا کرده اما پروسه این برنامه را هنوز شروع نکرده است.

 

طبق تحریم های شورای امنیت سازمان ملل صادرات نفت نیز به کره شمالی تحریم شد.

 

براساس تحریم های نوین همچنین صدور مواد غذایی، محصولات کشاورزی، ماشین آلات، تجهیزات الکتریکی و کشتی به کره شمالی ممنوع اعلام شده است.

 

علاوه بر این فروش و صدور ماشین های صنعتی، وسایل حمل ونقل، آهن، فولاد و دیگر فلزات به پیونگ یانگ ممنوع شده است.

 

پنجاه و یکمین اجلاس وزیران خارجه کشورهای عضو آسه آن و نشست های منطقه ای مرتبط با آن از روز هشتم مرداد در سنگاپور آغاز شده است.

 

این نشست همچنین فرصتی برای تعاملات دیپلماتیک در عرصه منطقه ای و بین المللی را برای شرکت کنندگان در اجلاس فراهم ساخته است.

 

.

منبع : sarpoosh.com