پس از اظهارات عجیب فرزند طهماسب مظاهری، بار دیگر انتقادها به پدیده آقازادگی و فرزندسالاری در صحنه سیاسی کشور شدت گرفت.

به گزارش رویداد۲۴، اظهارات فرزند طهماسب مظاهری بار دیگر خبرساز شده است و در ویدئویی که از او منتشر شده است به شهدای کشور اشاره کرده و گفته «جان متاعی است که هر بی سر و پایی دارد» و ادامه داده که وقتی از دفاع مقدس صحبت می شود باید از نقش کسانی که هزینه های مبارزه را تامین می کردند هم دفاع شود.

 

 این صحبت ها باعث انتقاد شدید فعالان فضای مجازی به پدیده آقازادگی، فرزندسالاری و حضور فرزندان مقامات سیاسی کشور در صحنه سیاسی کشور شد. پیش از این هم بارها به این رفتارها انتقاد شده بود و فعالان فضای مجازی معتقد بودند این پدیده بر خلاف آرمان های انقلاب سال ۵۷ است. 

 

در ادامه بعضی از حاشیه سازترین آقازده ها در سیاست ایران در سال های اخیر را مرور می کنیم.

 

ژن خوب!

نمی شود از پدیده آقازادگی صحبت کنیم و اشاره به آقازاده مشهور محمدرضا عارف رئیس فراکسیون امید مجلس نشود. حمیدرضا عارف در یک مصاحبه وقتی برابر سوال چالشی قراردادهای بزرگ مالی در بیست و دو سالگی رسید، گفته بود پدر و مادر من نخبه هستند ژن برتر دارند و این ژن برتر به من رسیده است. این صحبت در آن مقطع زمانی حاشیه های فراوانی ایجاد کرد. محمدرضا عارف سعی کرد در مصاحبه های بعدی این صحبت را جمع کند اما در نهایت موجب حذف حمیدرضا عارف از عرصه سیاسی کشور شد!

 

شیرشاه!

در همان زمان بحث ژن برتر، سیدمصطفی موسوی لاری با انتشار تصویری از انیمیشن شیرشاه، منتقدان فرزند عارف (و احتمالا خودش را) به گرازهایی تشبیه کرد که موجب مرگ شیرشاه می شوند و حالا فرزندان شاه باید برای پس گرفتن حق حکومت بجنگند. 

 

در انیمیشن شیرشاه، توله شیر از حکومت خلع شده دو رفیق مسخره داشت که همواره به او دلداری می دادند و در راه رسیدن به حکومت جنگل به او کمک کردند.

 

این تشبیه که انتظار می رفت از زبان شاهزاده های پهلوی بیان شود نه از زبان فرزند یکی از روحانیون جمهوری اسلامی، به شدت با انتقاد افکار عمومی مواجه شد. مصطفی موسوی لاری زمانی این نقد را مطرح کرد که بحث تدوین لیست امید داغ بود و به خاطر آقازاده بودن، در فهرست نهایی اصلاح طلبان قرار نگرفته بود. البته بعدا «شیرشاه» به عنوان مدیرکل هماهنگی امور مناطق شهرداری منصوب شد!

 

آقازاده پرحاشیه!

الیاس قالیباف هم یکی از آقازده های مشهور سیاست در ایران است. الیاس قالیباف در آموزش و پرورش فعال است. با این حال وابستگی زمین مدرسه به نهادهای حکومتی، شهریه بالای آن و حضور او در بعضی قراردادهای شهرداری حاشیه های زیادی را برای الیاس به وجود آورد.

 

شایعات درباره الیاس قالیباف زیاد بود و البته آن طور که خود می گوید بر خلاف ادعای رسانه ها بازداشت نشده اما با توجه به اتهامات سنگین مالی که بعضی اعضای شورای شهر نسبت به او مطرح کرده بودند، وضعیت قالیباف در جریان اصولگرایی آسیب جدی دید.

 

 

.

منبع : sarpoosh.com