وزیر کشور با بیان اینکه اگر در شرایط جنگ قرار داریم نمی توان عادی تصمیم گرفت گفت: چرا می گویم فلانی فساد دارد ولی گذشت می کنیم، در حالی که باید دستگاه قضایی قدرتمندانه با فساد اقتصادی برخورد کند.

به گزارش تسنیم، عصر امروز جلسه مشترک ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی و کارگروه اشتغال آذربایجان غربی با حضور عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور و با شرکت تعدادی سه تن از نمایندگان مردم استان در مجلس شورای اسلامی و منتخبانی از فعالان اقتصادی و بازرگانی بخش خصوصی در محل سالن مرحوم عطایی برگزار شد.

 

اگر چه وزیر کشور از روز چهارشنبه وارد ارومیه شده بود اما آنچه که از برنامه های حضور وی در آذربایجان غربی در اختیار رسانه ها قرار گرفت بازدید رحمانی فضلی از مرز سرو در ۵۰ کیلومتری ارومیه در مجاورت کشور ترکیه بود.

 

وزیر کشور در این جلسه با تشریح اوضاع کشور اظهار داشت: برای سامان بخشی به اوضاع اقتصادی و توسعه کشور به عنوان وزیر کشور از رئیس جمهوری درخواست تشکیل یک کارگروه را داده ام که به صورت ۲۴ ساعته فعالیت کند و قول می دهم هر کسی به این کارگروه مراجعه کند اگر مشکل قانونی نداشته باشیم در عرض کمتر از ۴۸ ساعت مشکل مورد بررسی قرار گیرد.

 

عبدالرضا رحمانی فضلی با بیان اینکه هم اکنون در کشور فراز و فرودهای زیادی را پشت سر گذاشته و همچنین مواجه هستیم خطاب به فعالان اقتصادی استان افزود: هیچ وقت کشور را با آمریکا، کانادا و سایر کشورهای خارجی مقایسه نکنید اینجا ایران است کشوری که تنها ۴۰ سال است مستقل شده است.

 

استمرار ۴۰ ساله مقاومت ملت ایران در برابر دشمن

رحمانی فضلی گفت: اینجا ایران است کشوری که ۴۰ سال است ظالمانه از هر جهت بر او می تازند و ما مقاومت می کنیم اینجا کشوری است که قلدرترین کشور دنیا زیر تعهد بین المللی زده و از امضای خود حمایت نمی کند و ظالمانه ترین تحریم ها را علیه ما اعمال می کند.

 

وزیر کشور با اشاره به تهدیدات مختلف پیش روی کشور عنوان کرد: در ۴۰ سال گذشته ایران راه ۳۰۰ ساله را طی کرده و ما همان کشوری هستیم که می گفتند با این تحریم ها در کمتر از دو ماه نابود می شود.

 

وی تصریح کرد: آنها چشم دیدن تکنولوژی و پیشرفت روز افزون کشور به خصوص در بخش انرژی صلح آمیز هسته ای را ندارند و دستیابی به این تکنولوژی آنها را نگران کرده است.

 

رحمانی فضلی گفت: آنها می گویند ما باید حق مسلمانان را در منطقه پایمال کرده و تمدن آنها را نابود کنیم و کشوری مثل ایران نیز نباید جلوی ما بایستد، امروز نگاه کنید از سوریه، لبنان، عراق، یمن و افغانستان چه اعتباری مانده است اگر می خواهید ایران را با آمریکا و کانادا و غیره مقایسه کنید باید همه این موارد را مدنظر گرفته و باهم مقایسه کنید.

 

ایران در چند جبهه با دشمن در حال جنگ است

وزیر کشور افزود: اگر امروز شاهد تجمع ثروت در کشورهای غربی هستیم نتیجه ۲۰۰ سال غارت سایر کشورهاست، زمانی انسانها را مثل حیوان در کشتی هایشان بار زده و برده داری کردند.

 

رحمانی فضلی با بیان اینکه ما امروز در چند جبهه با دشمنان می جنگیم، افزود: امروز برای اداره کشور در شرایط راحتی تصمیم نمی گیریم شرایطی که در به وجود آمدن بخشی از آن مقصر نیستیم و ساختارهایی است که به این شکل تحویل گرفته ایم.

 

وی خاطرنشان کرد: هنوز بعد از ۴۰ سال فرصت نکرده ایم نظام برنامه ریزی، نظام بودجه ریزی و نظام اداری را اصلاح کنیم چرا که یا در جنگ تحمیلی بودیم و یا با تحریم های ظالمانه دست و پنجه نرم می کنیم و هنوز فرصت اصلاح امور را نداریم.

 

وزیر کشور با بیان اینکه بعد از فروپاشی شوروی در دنیا هیچ جنگی رخ نداده که تمام شده باشد چون در قبل از فروپاشی شوروی، دنیا دو قطبی اداره می شد اما الان ۱۰ الی ۱۵ قدرت دنیا تصمیم گیری می کند. به تمام جنگ هایی که رخ داده نگاه کنید آیا جنگ عراق، سوریه، یمن، افغانستان تمام شده است؟

 

رحمانی فضلی گفت: این در حالی است که ما در کشور هم مقاومت می کنیم، هم تولید و کار می کنیم، هر چند فراز و فرودهایی داریم اما پایبند انقلاب و نظام هستیم و به آن افتخار می کنیم.

 

وزیر کشور با بیان اینکه قبل از مشروطیت لقب رعیت را داشتیم و تا سال ۵۷ نیز اوضاع چندان رضایت بخش نبود اما امروز ما واقعاً موفق هستیم، امروز تجار و دانشمندان قوی داریم و نباید با کشورهایی چون آمریکا مقایسه شویم.

 

دادستان و دادگستری قدرتمندانه با فساد برخورد کنند

رحمانی فضلی افزود: برای عبور از این شرایط باید ملت و دولت با چنگ و دندان و حمایت از هم تلاش کنیم و در این راه اگر هزار بار رو به جلو حرکت می کنیم چه اشکالی دارد صد بار هم زمین بخوریم.

 

وزیر کشور با تاکید بر اینکه اگر در شرایط جنگ قرار داریم نمی توان عادی تصمیم گرفت باید همانند شرایط جنگی برای اداره کشور تصمیم گرفت، اگر امروز شاهد فساد در کشور هستیم یا مقصریم یا شریکیم.

 

وی تصریح کرد: چرا می گویم فلانی فساد دارد ولی برخورد نکرده و گذشت می کنیم، باید دادستان و دادگستری قدرتمندانه با فساد برخورد کنند، مقام معظم رهبری هر ماه دو بار در خصوص مسئله فساد در کشور هشدار می دهند، نباید بگذاریم فساد در کشور شایع شود بلکه باید به صورت قانونی با این موضوع برخورد شود.

 

رحمانی فضلی به تهدیدات آمریکا اشاره کرد و افزود: در شرایط کنونی کشور، آمریکا توان برخورد نظامی با ایران را ندارد، ممکن است شروع کننده باشد اما بی شک تمام کننده نخواهد بود.

 

وزیر کشور با بیان اینکه ما به صد درصد مسائل اقتصادی کشور مسلط خواهیم بود، افزود: یکی از مسائلی که کشورهای غربی روی آن مانور می دهد تنش های اجتماعی است، فکر می کنند اگر ۱۰۰ نفر در جایی تجمع کنند حتماً نظام به خطر می افتد، آنها بوی کباب به مشامشان خورده است اما نمی دانند ۴۰ سال است که ملت ایران گول این توطئه ها را نمی خورند.

 

نباید هیچ امیدی به کسی غیر از خودمان داشته باشیم

وی گفت: ما ملتی هستیم مثل سیل خروشان، خودمان مسیر پیشرفت و ترقی را باز می کنیم و باید آگاه باشیم که خودمان می توانیم کشور را از وضع موجود نجات دهیم، نباید هیچ امیدی به کسی غیر از خودمان داشته باشیم.

 

رحمانی فضلی با بیان اینکه امروز هر چه داریم از همین مردم داریم، اظهار داشت: هیچ سلاحی حکومت را نگه نمی دارد مگر اینکه مردم علیه نظام و حکومت ناراضی شده و تسویه حساب کنند باید مردم را با خدمت صادقانه حفظ کنیم.

 

وزیر کشور تاکید کرد: امروز عزتمندی مردم مهم است، نباید قیافه بگیریم و سر مردم منت بگذاریم امید را باید در جامعه زنده نگه داریم و آرامش و نشاط را در بین مردم ایجاد و برقرار کنیم.

 

وی به توانمندی و ظرفیت های استان آذربایجان غربی اشاره کرد و گفت: آذربایجان غربی امروز یکی از استان های امن کشور بوده و ظرفیت های بالایی دارد که باید این امر مورد توجه قرار گیرد.

 

ضرورت بکارگیری همه ظرفیت های پایانه های مرزی آذربایجان غربی

در این جلسه معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار آذربایجان غربی به با اشره به ظرفیتهای متوع این استان خواستار افزایش اختیارات مدیران و مسئولان استان های مرزی شد و اظهار داشت: آذربایجان غربی قابلیت مدیریت تأمین کالا و خدمات و بخشی از امورات صادراتی را در شرایط خاص دارد و روز به روز این امر در حال تکمیل و تقویت ظرفیت است.

 

رضا حسینی گفت: در آذربایجان غربی ۵ پایانه مرزی وجود دارد که قابلیت مدیریت، تأمین کالا و خدمات و بخشی از امورات صادراتی را در شرایط خاص دارا است و این ظرفیت را دارند که تکمیل و توسعه یابند.

 

وی افزود: آنچه در آذربایجان غربی و توسعه پایدار بخش اقتصادی آن بیش از هر چیزی نیاز است داشتن اختیارات خاص است که بتواند این مأموریت را برای کل کشور و یا بخشی از آن انجام داده تا بخشی از معضلات و چالش های اقتصادی از این طریق حل و فصل شود.

 

حسینی با بیان اینکه برای توسعه منطقه ای، موضوعات کسب و کار و تجارت فرا مرزی باید در مرحله نخست چند شاه بیت و پیش ران های اقتصادی در نظر گرفته شود، گفت: اعتقاد به خدمت برای مردم و تیمی و سیستمی کار کردن، تغییر در ساختار و نحوه عملکرد در منطقه از جمله این راهها است.

 

افزایش اختیارت استانداران و مدیران اجرایی استان های مرزی

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار با بیان اینکه برای داشتن توسعه و پایداری در توسعه باید تغییرات ساختاری ایجاد کرد، اظهار داشت: اگر بحث مشوق ها، اعمال معافیت ها، موضوع درآمد و هزینه منطقه ای نشود مدیریت کشور با توجه به افزایش جمعیت کار سخت و دشواری خواهد بود و هر برنامه ای هم که به عنوان برنامه پنج ساله طراحی و تدوین و تنظیم شود به نتیجه نخواهد رسید لذا در این خصوص نیاز به توجه مسئولان و نمایندگان محترم مجلس برای تغییر ساختار است.

 

سپس استاندار آذربایجان غربی نیز با تاکید بر اهمیت افزایش اختیارت استانداران و مدیران اجرایی استانهای مرزی گفت: آذربایجان غربی دروازه اتصال کشور به اروپاست و به خاطر ویژگی های خاص از جمله هم مرزی با سه کشور خارجی مهمترین استان کشور به شمار می رود؛ اما با وجود برخورداری استان از تمام مزیت ها، این استان در شاخص های توسعه رتبه پایینی در کشور دارد.

 

محمد مهدی شهریاری به برخی از مزیت ها و قابلیت های استان اشاره کرد و گفت: هم مرزی با سه کشور خارجی، تولید ۶ میلیون تن محصول کشاورزی در سال، قرارگیری بیش از ۶۰ درصد از کارخانجات تبدیلی در استان، وجود معادن متعدد و غنی از جمله معدن تیتانیوم ارومیه و معدن طلای زره شوران تکاب در استان، وجود فضای نسبتاً مناسب کسب و کار و وجود امنیت پایدار در استان از جمله ویژگی ها و مزیت های آذربایجان غربی است که برنامه ریزی و استفاده بهینه از این ظرفیت ها می تواند استان را در مسیر رشد و توسعه قرار دهد.

 

رتبه پایین آذربایجان غربی در بسیاری از شاخص های توسعه

شهریاری به برخی از چالش ها و کمبودهای موجود در استان نیز اشاره کرد و افزود: رتبه پایین استان در بسیاری از شاخص های توسعه، کمبود ۵۰۰۰ کیلومتر راه روستایی در استان، کمبود تخت های بیمارستانی در استان نسبت به متوسط کشوری، کمبود ۵ هزار کلاس درس و نیاز به بازسازی ۶ هزار کلاس درس در استان و مشکل کمبود آب دریاچه ارومیه از جمله مشکلات و چالش های استان است که حل این مشکلات و ارتقای شاخص های توسعه در استان نیازمند توجه ویژه مسئولان در سطح ملی و استانی است.

 

وی با اشاره به اجرای برنامه های گازرسانی روستایی در استان گفت: با اجرای طرح ها و برنامه ریزی های انجام گرفته تا دو سال آینده، ۸۸ درصد از روستاهای استان از نعمت گاز بهره مند خواهند شد.

 

استاندار آذربایجان غربی با طرح موضوع اقتصاد مقاومتی گفت: تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی مورد تاکید مقام معظم رهبری، نیازمند تلاش و همت مضاعف، اصلاح برخی از قوانین و همچنین ایجاد تحول در ساختارهای سنتی است که متاسفانه هنوز در برخی از وزارتخانه ها وجود دارد.

 

شهریاری به عملکرد کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید استان نیز اشاره کرد و گفت: هدفگذاری انجام گرفته برای استان آذربایجان غربی، احیای ۶۳۰ طرح و واحد با ۹۰۰ میلیارد تومان اعتبار بوده است که از این مقدار تاکنون به ۴۰۲ طرح و واحد بیش از ۵۳۸ میلیارد تومان تسهیلات رونق تولید پرداخت شده است.

 

به گفته وی عملکرد استان در رابطه با اجرای طرح اشتغال پایدار روستایی و عشایری و اشتغال فراگیر از دیگر موضوعات مطروحه توسط استاندار آذربایجان غربی بود.

 

۵۰ مورد درخواست سرمایه گذاری خارجی

شهریاری گفت: آذربایجان غربی با زحمات فرمانداران، بانک ها و مدیران استانی، در موضوع پرداخت تسهیلات اشتغال پایدار روستایی و عشایری رتبه اول و در پرداخت تسهیلات اشتغال فراگیر نیز رتبه دوم کشوری را دارد.

 

استاندار آذربایجان غربی از ۵۰ مورد درخواست سرمایه گذاری خارجی در استان خبر داد و گفت: تقاضاهای زیادی برای سرمایه گذاری در استان وجود دارد که به خاطر برخی مسائل از جمله مشکل تأمین آب به ویژه در شهرک صنعتی شماره سه ارومیه، تحقق این سرمایه گذاری ها با مشکل مواجه شده است.

 

وی از وزیر کشور در خصوص حل مشکل تأمین آب شهرک صنعتی شماره سه ارومیه درخواست مساعدت کرد و گفت: در حال حاضر ۴ پروژه سرمایه گذاری خارجی در شهرک صنعتی شماره سه ارومیه وجود دارد که آب مورد نیاز این پروژه ها، ۶۰ لیتر در ثانیه است که در تأمین و تخصیص آن به علت مخالفت ستاد احیای دریاچه ارومیه با مشکل مواجه هستیم.

 

شهریاری از وزیر کشور خواستار مساعدت در صادرات ۵۰۰ هزار تن شکر تولیدی کارخانجات آذربایجان غربی به عراق شد.

 

درخواست افزایش اختیارات استان در رابطه با پهنه های معدنی، درخواست تسهیلات سرمایه در گردش برای واحدهای تولیدی راکد به ویژه در شهرک صنعتی شماره سه ارومیه، درخواست صدور مجوز تردد خودروها با پلاک منطقه آزاد ماکو به مرکز استان و درخواست مساعدت برای رفع مشکلات مالی شهرداری های استان از دیگر موارد درخواستی استاندار آذربایجان غربی از وزیر کشور در این جلسه بود.

 

دیدگاه های نمایندگان مجلس و مدیران کل درباره اوضاع استان آذربایجان غربی

جعفر صادق اسکندری مدیر کل صنعت، معدن و تجارت آذربایجان غربی و رضا نقی زاده مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان نیز در این جلسه از عملکرد کارگروه های استانی تسهیل و رفع موانع تولید و کارگروه اشتغال استان گزارشی ارائه کردند.

 

روح الله حضرت پور یکی از سه نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی نیز در این جلسه اظهار داشت: انقلاب نکردیم عده ای زالوصفت رانت خوار، مفت خور و آقازاده های بی عرضه بیایند و بخورند و ببرند و به ریش مردم بخندند بنابراین امروز ما در برابر عملکرد شهدا شرمنده ایم و رفوزه به شمار می آئیم.

 

وی از وزیر کشور خواست انگ امنیتی از استان آذربایجان غربی برداشته شود چراکه دغدغه همگان در این خطه از کشور جذب سرمایه گذار خارجی است اما انگ امنیتی فاقد شک از آن جلوگیری  می کند.

 

رسول خضری نماینده مردم شهرهای پیرانشهر و سردشت در مجلس شورای اسلامی نیز در این جلسه با اشاره به شاخص های پایین آذربایجان غربی در توسعه که بین ۲۷ تا ۳۰ هستند اظهار داشت: احیا ظرفیت های مرزی کلید توسعه این منطقه است که باید برای تحقق آن تلاش زیادی انجام شود اما متاسفانه سیستم آموزش و پرورش و آموزش عالی کشور فقط کارمند پروری می کنند و خاصیت تربیت و آموزش کارآفرین ندارند.

 

 انتقاد بخش خصوصی از بی توجهی دولت به بازار ارز و سکه

حسن انتظار، رئیس اتاق بازرگانی ارومیه نیز در این جلسه با تاکید بر رسیدگی فوری دولت بر بازار ارز و سکه تصریح کرد: دلار کالا نیست که بازار داشته و خرید و فروش شود و جای تأسف است که همه فشار اقتصادی کشور بر دوش مردم و تولید کننده هاست که بعضاً تا ۴۲ درصد سود به بانکها می دهند.

 

وی خواستار افزایش اختیارات استانداران مرزی به ویژه استاندار آذربایجان غربی شد تا در نتیجه آن پروسه واردات و صادرات کالا تسهیل شده و سرعت بگیرد.

 

رضا رستمی از فعالان بخش خصوصی و مدیرعامل مجموعه صنعتی مارال صنعت نیز در این جلسه از روند اعمال سیاست های دولت در بخش تولید، صادرات و واردات انتقاد کرد و گفت: روند موجود و افسارگسیختگی بازار دلار و فقدان نظارت لازم بسیاری از تولیدی ها از جمله مارال صنعت را در آستانه ورشکستگی قرار داده و سیاست های ثبت سفرش و نحوه توزیع ارز کمر تولید را شکسته است.

 

وی خواستار پایان دادن شعار از سوی دولت و حمایت عملی و اثر بخش از فعالان بخش خصوصی شد.

 

تاج الدینی، رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی ارومیه و مولوی و مرتاض از تولید کنندگان بومی آذربایجان غربی نیز در این جلسه از فقدان ساز و کار مناسب برای حل بحران اقتصادی کشور انتقاد کرده و خواستار ایفای نقش مؤثر دولت در مدیریت بحران و جلوگیری از کارشکنی کارشناسان ادارات در روند واردات و صادرات کالاها شدند.

 

محمدفاروق گرمیانی رئیس خانه صنعت و معدن آذربایجان غربی نیز در این جلسه با انتقاد از بی توجهی دولت به فعالان اقتصادی بخش خصوصی و با انتقاد شدید از لجام گسیختگی بازار ارز و نقش خنثی دولت در مدیریت آن گفت: امروز بانک های نزول خوار باعث و بانی ورشکستگی تولید کننده ها شده اند و باید دولت مدیریت مسئولان بانک های خصوصی و مؤسسات مالی و اعتباری را انجام دهد.

 

 

.

منبع : sarpoosh.com