«زد و بند با روسیه جرم نیست»؛ این نخستین واکنش دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، به آغاز به کار دادگاهی است که پل منافورت، رئیس سابق ستاد انتخاباتی اش را به اتهام پنهان کردن ده ها میلیون دلار درآمد خود در اوکراین و کلاهبرداری های بانکی محاکمه می کند. دادگاه منافورت که مشاور سیاسی بوده و ستاد انتخاباتی ترامپ را حدود سه ماه هدایت می کرد، نخستین محاکمه علنی است که در پی تحقیقات ویژه درباره تبانی احتمالی روسیه با ستاد تبلیغاتی ترامپ برگزار می شود.

 

برای او که همه اتهامات را رد می کند، ۱۸ اتهام از جمله فساد مالی و بانکی مطرح شده و در صورت اثبات ۳۰ سال زندان در انتظار کسی است که مدت ها دست راست رئیس جمهوری آمریکا بوده است.به گزارش رویترز این محاکمه که در دادگاه فدرال ویرجینیا برگزار می شود، آزمایش مهمی برای سنجش موفقیت بازرس مولر در محکوم کردن همکار سابق دونالد ترامپ است. سه همکار دیگر دونالد ترامپ از جمله ریک گیتس، شریک تجاری قدیمی پل منافورت، اتهامات خود را پذیرفته و با این تحقیقات همکاری می کنند.

 

مولر که سال گذشته از سوی معاون وزارت دادگستری آمریکا به عنوان مسئول تحقیقات اف بی آی درباره نقش روسیه در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ منصوب شد، قصد دارد جزئیات همکاری پل منافورت با یک سیاست مدار اوکراینی طرفدار روسیه را به دادگاه ارائه دهد و این احتمال افشای اطلاعات جدیدی درباره تماس او با دولت روسیه را افزایش داده است. هرچند که منافورت از دادگاه خواسته جزئیات این همکاری در محاکمه گنجانده نشود.

 

پل منافورت در کارزارهای انتخاباتی دیگر رؤسای جمهور آمریکا نیز فعالیت کرده؛ از جمله در کارزار انتخاباتی جرالد فورد در میانه دهه ۷۰ میلادی و رونالد ریگان در سال های ۱۹۷۸ تا ۱۹۸۰. شهرت او در دنیای سیاست آمریکا به این بود که می تواند نمایندگی کسانی را برعهده بگیرد که بدنام هستند و کمتر کسی برایشان لابی می کند؛ بنابراین در ماه می ۲۰۱۶ ریاست کارزار انتخاباتی ترامپ را با این هدف برعهده گرفت که از ترامپ چهره ای منطقی تر ارائه دهد؛ اما اکنون یار سابق ترامپ، او را در دردسری عجیب انداخته است؛ هرچند رئیس جمهوری آمریکا از مدت ها پیش سعی کرد از او فاصله بگیرد. دادستانی او را متهم کرده که پس از سرنگونی ویکتور یانوکوویچ، رئیس جمهور سابق اوکراین و مشتری منافورت، او برای حفظ زندگی مجلل خود با دادن اطلاعات غلط به بانک های آمریکا وام دریافت کرده است.

 

 

sharghda​ily.‎​ir
.

منبع : sarpoosh.com