آکاایران: ۴۰ شرط مقتدی صدر برای نخست وزیری عراق

دو ماه بعد از انتخابات پیش بینی ناپذیر عراق، این کشور همچنان فاقد دولت نوین مانده است. هم زمان با بالا گرفتن اعتراضات مردمی به فساد، بی کاری و کمبود شدید خدمات شهری، جریان صدر که پیروز انتخابات سراسری ماه می این کشور بود، هنوز در یافتن شریک ائتلافی خود برای تشکیل دولت ناکام مانده است و عراق وارد خلأیی شده که بر چشم انداز سیاسی و کارکرد دولت این کشور سایه افکنده است. با پایان انتخابات و اعلام پیروزی ائتلاف سائرون به رهبری مقتدی صدر، مذاکرات رهبر جریان صدر با رهبران دیگر احزاب و گروه های عراقی آغاز شد و به نظر می رسید این جریان مصمم است هرچه سریع تر دولت ائتلافی را تشکیل دهد.

 

زمزمه ها حتی از نخست وزیری مجدد حیدر العبادی حکایت داشت که در عراق چهره ای میانه رو و تکنوکرات به شمار می رفت. با این حال مقتدی صدر روز سه شنبه برای تشکیل دولت و نخست وزیر آینده عراق شروطی گذاشته که نه فقط حیدر العبادی، بلکه بسیاری از چهره های سرشناس سیاسی عراق را از گردونه انتخاب ها خارج می کند. رهبر جریان پیروز انتخابات در سایت اینترنتی ائتلاف سائرون، ائتلافی از جریان صدر و گروه های سکولار و چپ، ۴۰ شرط خود برای نخست وزیر و دولت آینده عراق را تشریح کرد.

 

بخشی از این سند به ویژگی های نخست وزیر آینده عراق پرداخته است و در بخش دیگری از سند به شرایط دولت آتی اشاره شده است. اولین ویژگی مدنظر صدر برای نخست وزیر آینده عراق استقلال و وابسته نبودن او به هیچ حزب خاصی است. براساس این سند یکی دیگر از شروط صدر برای نخست وزیر آینده عراق نداشتن تابعیت دوگانه اوست.

 

صدر همچنین گفته که نخست وزیر نباید فردی باشد که شائبه فساد مالی درباره او در میان باشد.رهبر جریان صدر همچنین شرط کرده نامزد نخست وزیری نباید خود را برای انتخابات آینده نامزد کرده و باید به دور از طایفه گرایی و نژادی عمل کند. به گفته مقتدی صدر، نخست وزیر نوین عراق باید سالم، فعال و شفاف باشد و دست کم به دو زبان تسلط داشته باشد. احترام گذاشتن به قانون هم یکی دیگر از ویژگی های نخست وزیر آتی عراق از دید رهبر جریان صدر است.

 

او همچنین افزوده که نخست وزیر آینده نباید از قدرت در راه منافع شخصی سوءاستفاده کند و همچنین تا زمان پیدا شدن جایگزینی قوی، نباید استعفا دهد.همچنین به گفته صدر، نخست وزیر آینده عراق باید از امنیت عراقی ها محافظت کند و فقط زمانی می تواند از زور برای حل مسائل استفاده کند که گفت و گوها به شکست منجر شده باشد.

 

او همچنین حق ندارد درباره وزارتخانه ها دخالت کند و سد راه دپارتمان های دیگر شود. از سوی دیگر صدر همچنین شرط کرده احزاب در عملکرد نخست وزیر آینده مداخله نکنند و احزاب پنج وزیر تکنوکرات را نامزد کنند در مقابل، آزادی کامل به نخست وزیر در انتخاب بین این پنج نامزد بدهند. به این ترتیب طبق سند منتشر شده که شامل ۴۰ شرط می شود، نخست وزیر کنونی عراق یعنی حیدر العبادی با گزینه صدر برای نخست وزیری آینده فاصله زیادی دارد.

 

منابع تقریبا دفتر مقتدی صدر اظهار کردند رهبر جریان صدر گفته ائتلاف سائرون به فرد مد نظر در صورت داشتن این ویژگی ها و مشخصه ها رأی می دهد. سند الشمری، تحلیلگر سیاسی عراق، گفت العبادی بسیار از معیارها و شروط صدر به دور است؛ چراکه تابعیت انگلیسی و عراقی دارد و تاکنون از حزب الدعوه خارج نشده که مستقل باشد. الشمری افزود: شروط صدر همچنین با همه رؤسای پنج فراکسیون پیروز در انتخابات به دلیل اینکه وابسته به احزابی سیاسی هستند که در دوره های قبلی در رأس قدرت بوده اند، صدق نمی کند.

 

همچنین بسیاری از آنها نیز دو تابعیتی هستند. آن طور که مقتدی صدر در این سند تأکید کرده، این مجموعه ضوابط برای تقویت اصل استقلال سه قوه مقننه، مجریه و قضائیه از طریق تصویب قوانین ضروری است. او عنوان کرده است این منشور باید بعد از تحقق مطالبات تظاهرکنندگان فاقد هیچ اهمال و فریب کاری فورا و بی وقفه اجرائی شود. طبق این سند نباید فراکسیون های سیاسی دارای چهره های قدیمی در هیچ پستی مشارکت دارا باشند. همچنین باید کمیته ای عالی با نظارت دستگاه قضائی عراق برای مؤاخذه کسانی که درباره آنها شبه فساد در داخل و خارج از کشور مطرح است، تشکیل شود.

 

 

sharghdail​y.‎​ir
.

منبع : sarpoosh.com