آکاایران: چرا حکومت مادورو سقوط نمی کند

۵ دلیل برای وخیم ترشدن شرایط ونزوئلا

از سال ۲۰۱۵ و با کاهش جهانی قیمت نفت و همچنین سوءمدیریت اقتصادی مادورو، مردم ونزوئلا با کمبود شدید مواد غذایی، دارو و دیگر مایحتاج ضروری خود روبه رو هستند. واکنش ایالات متحده و اروپا به انتخاب مجدد مادورو بر وخامت اوضاع ونزوئلا افزود. واشنگتن با همراهی اتحادیه اروپا تحریم های اقتصادی را برای این کشور آمریکای لاتین شدت بخشیدند اما مهم ترین منبع درآمد دولت ونزوئلا که صادرات نفت بود، تحریم نشد. با وجود بحران اقتصادی، وضعیت وخیم انسانی و تنش با جامعه بین الملل، مادورو همچنان قدرت را در این کشور در اختیار دارد و به نظر می رسد این یکه تازی وارث هوگو چاوز همچنان ادامه داشته باشد. پنج عامل را می توان به عنوان اصلی ترین عوامل در تداوم حضور مادورو در قدرت نام برد:

 

۱- پول

نیکلاس مادورو از سال ۲۰۱۲ قدرت را در ونزوئلا در دست دارد و تقریبا از همین زمان روند کاهش قیمت جهانی نفت و بی ثباتی سیاسی باعث شد تا درآمدهای ونزوئلا به شدت کاهش یابد. درحال حاضر این کشور را باید یک ورشکسته کامل دانست. با وجود این مادورو همچنان به اندازه ای بر ونزوئلا کنترل دارد و منابع مالی گسترده ای را مدیریت می کند که مانع از وقوع هرگونه کودتایی علیه خود شود. مادورو در سال های اخیر با پرداخت پول های کلان به نظامیان و انتصاب آنها در مدیریت شرکت ها و نهادهای مهم اقتصادی وفاداری آنها را خریده است. برای نمونه امروز وزارت دفاع ونزوئلا مسئولیت تولید، توزیع و واردات مواد غذایی در این کشور را برعهده دارد و در نتیجه در شرایطی که مردم ونزوئلا دچار گرسنگی و قحطی هستند، ژنرال های بازنشسته ارتش این کشور می گویند: «بازار سیاه موادغذایی درآمد بیشتری از تجارت دارو برای نظامیان دارد».

 

۲- جنایت علیه بشریت

در سال های اخیر جنبشی قدرتمند با اعتراض های روزانه در شهر های مختلف ونزوئلا حکومت مادورو را به چالش کشیده بود اما واکنش وحشیانه حکومت، حیات این جنبش را با مشکل روبه رو کرد. براساس گزارش نهاد های حقوق بشری، در سال های ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۷، پلیس و دیگر نیروهای حکومتی ونزوئلا ۱۳۱ معترض را کشته و ۱۲ هزار شهروند این کشور را بازداشت کردند. در پنج سال اخیر بیش از هشت هزارو ۲۰۰ مورد اعدام نیز در ونزوئلا گزارش شده است. این اقدامات حکومت مادورو که براساس گزارش ناظران حقوق بشر مصداق «جنایت علیه بشریت» به شمار می آید، باعث شده تا سازمان ملل و دیگر نهاد های بین المللی خواستار ورود دادگاه جنایی بین المللی به این بحران شوند. سرکوب وحشیانه مخالفان باعث شده تا کمتر کسی در ونزوئلا به فکر اعتراض علیه حکومت بیفتد.

 

۳- اپوزیسیون خنثی

حکومت مادورو تقریبا تمام رقبای سیاسی داخلی را خنثی کرده است. او در آگوست ۲۰۱۷ کنگره ملی را که مهم ترین نهاد قانون گذاری ونزوئلا به شمار می آید و مخالفان مادورو در آن از اکثریت برخوردار بودند، ملغی و به جای آن مجلس مؤسسان را تأسیس کرد که کاملا تحت کنترل دولت و حامیانش قرار دارد. به زندان انداختن مخالفان و کاندیداهای رقیب، تعطیلی رسانه های منتقد دولت و خرید رأی با توزیع غذا، مزید بر علت شد تا مادورو اطمینان یابد که حزب سوسیالیست همچنان قدرت را در ونزوئلا در دست خواهد داشت. در چنین وضعیتی گروه های دموکراسی طلب به بهانه دریافت کمک خارجی و با تفسیر قانونی که در سال ۲۰۱۲ برای مقابله با پول شویی تصویب شد، از سوی حکومت متهم به «حمایت از تروریسم» شدند. این قانون بارها دستاویزی برای حکومت ونزوئلا بوده تا مانع از سازماندهی جریان های سیاسی و اجتماعی علیه خود شود.

 

۴- قحطی گسترده

 بر اساس پیش بینی نهاد های مالی بین المللی نرخ تورم در ونزوئلا به زودی به یک میلیون درصد می رسد. در کنار تورم افسارگسیخته، کمبود غذا و قیمت بالای مایحتاج روزانه باعث شده تا درآمد ۹۳ درصد جمعیت ونزوئلا کفاف تأمین غذای کافی برای یک روز را ندهد. به همین دلیل حدود یک میلیون نفر از مردم این کشور در دو سال اخیر به کلمبیا مهاجرت کرده اند و حدود ۵۰ هزار نفر نیز خواستار پناهندگی در ایالات متحده هستند. براساس آمارها هر روز به طور متوسط ۸۰۰ مهاجر ونزوئلایی از طریق مرزهای جنوبی به برزیل می روند. کمبود غذا باعث شده تا مردم فقط به دنبال تأمین نیاز های ضروری خود باشند و توانی برای اعتراض علیه دولت در آنها باقی نماند.

 

۵- عدم توافق بین المللی

اگر اتفاق نظر بین المللی برای مواجهه با حکومت ونزوئلا وجود داشت، حضور مادورو در قدرت مدت ها قبل پایان یافته بود. اگر کشورهای همسایه ونزوئلا و اتحادیه اروپا علاوه بر اعمال تحریم اقتصادی، فشار های سیاسی و دیپلماتیک خود را تشدید می کردند، احتمال سقوط مادورو بیشتر بود. پژوهش های اخیر نشان می دهد که تحریم های اقتصادی مشابه آنچه در قبال ونزوئلا اعمال شد، به تنهایی نمی تواند باعث تغییر رفتار یک حکومت شود.

 

اعمال فشار های بین المللی در دو صورت می تواند نتیجه بخش باشد. اول اینکه کشوری که تنبیه می شود، به شدت وابسته به تبادلات تجاری و اقتصادی با کشورهای جهان باشد و از سوی متحدی قدرتمند و تأثیرگذار حمایت نشود. دوم هم لزوم چندجانبه بودن تحریم ها است. هیچ کدام از دو شرط در قبال ونزوئلا موجود نیست و توافقی بین المللی نیز علیه این کشور شکل نگرفته است.

 

 

shar​ghdaily.‎​ir
.

منبع : sarpoosh.com