با پیشنهاد دونالد ترامپ برای مذاکره فاقد پیش شرط با ایران بار دیگر برگزاری رفراندوم به موضوع پررنگی در محافل مختلف اعم از سیاسی و غیر سیاسی تبدیل شد. اصل ۵۹ قانون اساسی تصریح می کند «در مسائل بسیار مهم اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی ممکن است اعمال قوه مقننه از راه همه پرسی و مراجعه مستقیم به آراء مردم صورت گیرد و درخواست مراجعه به آراء عمومی باید به تصویب دو سوم مجموع نمایندگان مجلس برسد» بی تردید مردم کشورمان در تمام روزهای سخت همراهی خود را با مسئولان برای پیشرفت و موفقیت کشور نشان دادند بنابراین پر بیراه نیست اگر مذاکره با کشوری که طی ۴۰ سال اخیر جز کینه توزی و دشمنی رفتار دیگری نداشته، در صورت صلاحدید مقامات به انتخاب مردم موکول و تکلیف پیشنهاد اخیر مشخص شود.

 

مذاکره با آمریکا موضوع ساده ای نیست به ویژه آنکه این کشور با خروج از برجام بر بی تعهدی و نقض قوانین بین المللی صحه گذاشت، اما اگر به تاریخ رجوع شود ایران چنین مذاکراتی را پیش از این هم داشته است، مانند مذاکره با صدام برای قطعنامه وآتش بس! علاوه بر آن در این مدت حداقل دو مورد آشکار از مذاکره بین دو کشور وجود داشته. ابتدا مذاکراتی که تحت عنوان «عراق» و در چند دور در زمان محمود احمدی نژاد و ظاهرا به درخواست عبدالعزیز حکیم برگزار شد و دومی مذاکراتی بود که به اسم «برجام» بر سر رفع تحریم های بین المللی هسته ای کشورمان انجام پذیرفت. از ویژگی های مشترک این دو مذاکره و مذاکراتی که اخبار آنها به صورت رسمی منتشر نشد محدود بودن دستورکار مذاکرات است. » بنابراین تابوی مذاکره با آمریکا شکسته است و به نظر نمی رسد برگزاری رفراندوم با مشکلات جدی مواجه باشد.

 

راهکاری به نام رفراندوم

شاید اکنون به جای شکستن تابوی مذاکره با آمریکا باید تابوی رفراندوم برای مذاکره با آمریکا را شکست که دو نماینده مجلس در این امر پیشقدم شدند. میرزایی نیکو و پارسایی، دو نماینده تهران در مجلس در واکنش به پیشنهاد ترامپ گفته‎اند که «رئیس جمهور باید با استفاده از اختیارات خود رفراندوم برگزار کند» بهرام پارسایی در حساب توئیتری خود با اشاره به اصل ۵۹ قانون اساسی نوشت: برخی بر این باورند که «مردم» راه حل مشکلات را مذاکره و توافق با آمریکا می دانند و برخی معتقدند که «مردم» اجازه چنین مذاکره ای به مسئولان نمی دهند.

 

آنچه مسلم است هر ایرانى عزت و آبادى ایران را می خواهد. پس بهتر نیست طبق اصل۵۹ قانون اساسی، نظر مردم را از خود آنها، پای صندوق رأی بشنویم؟ البته برگزاری رفراندوم برای مذاکره با آمریکا به پیشنهاد اخیر ترامپ محدود نمی شود و پیش از آن هم برای همین موضوع بحث برگزاری رفراندوم مطرح بود مانند سال ۹۲ که برخی سیاسیون از رئیس جمهور خواستند رابطه یا تداوم رابطه نداشتن با آمریکا را به همه پرسی بگذارد.

 

نکته قابل تامل آنکه به نظر می رسد دلواپسان هم مخالفتی با رفراندوم ندارند چنانکه حمید رسایی در سال ۹۵ در پاسخ به این سوال «تماشاگران امروز» مبنی بر اینکه «الان شما موافق رفراندوم برای رابطه با آمریکا هستید؟» گفته بود:« بله. به شرطی که اول بعضی چیزها را به مردم بگویند. مثلا مسئولانی که بچه هایشان در خارج از کشور درس می خوانند و زندگی می کنند چه کسانی هستند و نظرشان درباره رابطه با آمریکا چیست».

 

دیدگاه رئیس جمهور

از سویی باید در نظر داشت رئیس جمهور با موضوع رفراندوم غریب نیست چنانکه در سخنرانی مراسم ۲۲ بهمن ۹۶ گفت: «قانون اساسی بن بست ها را برداشته؛ اگر جایی بحثی دارد به اصل ۵۹ قانون اساسی مراجعه کنیم. اصل ۵۹ قانونی درباره رفراندوم است؛ یعنی صندوق بیاوریم و هر چه مردم گفتند عمل کنیم». روحانی در سال ۹۳ هم در یک سخنرانی گفته بود: «برای یک بار هم که شده، درباره مساله بسیار مهم که ممکن است اختلافی هم باشد(مساله ای که) برای همه اهمیت دارد و در زندگی همه تاثیرگذار است، نظر مستقیم مردم پرسیده شود». البته باید در نظر داشت تاکید روحانی برای رجوع به رفراندوم معطوف به مذاکره با آمریکا نبوده است، اما مشخص است که با برگزاری همه پرسی در موضوعات مهم مشکلی ندارد.

 

رفراندوم و نگاه حقوقدانان

بهمن کشاورز، رئیس پیشین اتحادیه سراسری کانون‎های وکلای دادگستری ایران در سال ۹۶ به رویداد۲۴ گفت: رفراندوم در یک کشور دموکراتیک باید انجام شود، اما اکنون شرایط آن در جامعه ما فراهم نیست و نمی توان این همه پرسی را برگزار کرد. محمدحسین ساکت، قاضی بازنشسته دیوان عالی کشور نیز گفت: طبق قانون، همه پرسی در دو مورد خاص در نظر گرفته می شود. یکی درباره قانون اساسی است و یکی درباره مشکلی است که آنقدر پیچیده شده که دیگر هیچ راه حلی غیر از رفراندوم برای آن دیده نمی شود.

 

یعنی وقتی همه راه ها به بن بست رسیده باشد و تنها گره مشکل با همه پرسی حل می شود باید از این گزینه استفاده کرد. این حقوقدان تاکید کرد: همه پرسی یکی از نشانه های دموکراسی و مردمسالاری است، اما باید در نظر گرفت وقتی در جناح های سیاسی اختلاف باشد، نمی توان همه پرسی را اجرا کرد. چون افرادی هستند که نمی خواهند مسائل حل شود و احساس می کنند همه پرسی می تواند به زیان آنها تمام شود.

 

برای همین هیچ گاه تن به رفراندوم نخواهند داد. کامبیز نوروزی هم با تاکید بر قانونی بودن همه پرسی گفت: اصل ۵۹ قانون صراحتا مشخص کرده است در صورتی که با تصویب دو سوم نمایندگان مجلس درباره هر موضوعی اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و... که مجلس تشخیص بدهد می توان رفراندوم برگزار کرد. یعنی در واقع مردم به صورت مستقیم در باره آن موضوع تصمیم بگیرند. او گفت: در صورت نیاز با مراجعه به قانون اساسی می توان متوجه شد که این یک حق ملی است که هیچ کسی هم براساس قانون با یک موضوع قانونی مخالفتی ندارد.

 

مطهره شفیعی

 

arm​andaily.‎​ir
.

منبع : sarpoosh.com