محمد کیانوش راد، فعال سیاسی اصلاح طلب معتقد است که انفعال و سکوت دولت در قبال شرایط اقتصادی قابل توجیه نیست. او همچنین بر این باور است که رییس جمهوری باید از طرح سوال نمایندگان استقبال کرده، در مجلس حاضر شود و به بیان بی پرده و صریح بسیاری از مشکلات و موانع از طریق تریبون مجلس بپردازد.

 

با وجود اخباری که شنیده می شد یا اظهارنظرهایی مبنی بر ترمیم و تغییر کابینه اما همچنان هیچ تغییری میسر نشده است. این موضوع باعث انتقاد مجلسی ها و همچنین سایر فعالان سیاسی شده که معتقدند روحانی در مواجهه با بحران های داخلی منفعل است. دیروز هم بالاخره سوال نمایندگان مجلس از رییس جمهوری اعلام وصول شد. به نظر شما این انفعال دولت ناشی از چیست؟

در ابتدا باید یادآور شد که به نظر می رسد گرایش کلی دولت به سمت و سوی اقتصاد آزاد است اما تاکنون نه دولت صراحتا چنین موضوعی را اظهار کرده و نه تیم اقتصادی با تجربه و متخصصی را در این جهت به کار گرفته است. از سویی حتی اگر دولت به دنبال نسخه اقتصاد آزاد است، در شرایط بحرانی فعلی سکوت و بی تصمیمی قابل توجیه نیست. به هر روی حتی اگر معتقد به سیاست های اقتصاد آزاد هم باشند باز در موارد بحرانی با استفاده از اهرم هایی چون تعرفه های بازرگانی یا محدودیت در واردات یا جهت گیری هایی به سمت طبقات آسیب پذیر به لحاظ اقتصادی که اصلی ترین حامیان کشور در مواقع بحران هستند باید کنش های لازم را نشان بدهد.

 

اگر دولت با محدودیت ها و موانعی خارج از حیطه خود دست به گریبان است هم باید با چانه زنی بیشتر با نهادهای بالا دستی و توجیه برخی نهادها که می توانند در فعالیت های اقتصادی دولت اثر بگذارند نسبت به اصلاح شرایط فعلی گام بردارد. اگر دولت در پشت پرده سیاست در جهت چنین چانه زنی هایی اقدام کرده باز هم آنچه تصور مردم است بی عملی دولت در قبال بحران ارزی و افزایش قیمت ها در جامعه است و به همین دلیل رییس جمهوری باید پاسخگو باشد.

 

بنابراین صرف نظر از اینکه سوال کنندگان از رییس جمهوری چه کسانی هستند باید به این نکته تاکید کرد اولا تابوی سوال از رییس جمهوری در مجلس که در دوره های گذشته هم به عنوان امری حیثیتی برای دولتی ها بوده باید شکسته شود و رییس جمهوری باید پاسخگو باشد. دولت باید از طرح سوال به عنوان فرصتی برای گفت وگو و بیان صریح و بی پرده از طریق تریبون مجلس استفاده کند تا مردم درک واقعی از شرایط دارا باشند.

 

البته نمی توان این مساله اساسی را نادیده گرفت که بخش قابل توجهی از مشکلات اقتصادی امروز ناشی از تهدیدات و محدودیت های اعمال شده بین المللی است که ضرورت اتخاذ تصمیمات مدبرانه مبتنی بر مصالح جامعه را دو چندان می کند. فاقد تردید ما باید با بازنگری اساسی در سیاست های خارجی خود و در گام اول به کاهش تنش با همسایگان خویش و جلب اعتماد آسیب دیده آنها مبادرت کنیم. ما در شرایطی که روز به روز همسایگان را در موضع مخالف خویش قرار داده ایم نمی توانیم فضای تنفس قابل قبولی را به وجود بیاوریم.

 

برای نمونه کشور عراق با وجود آسیب های زیادی که به ایران در زمان جنگ وارد کرد باز هم ایران فداکارانه و سخاوتمندانه در بسیاری از جهات و برخلاف نظر بخشی از مردم ایران به حمایت های مالی از این کشور مبادرت کرد اما شاهد هستیم در این کشور و در برخی تظاهرات، صراحتا به سیاست های جمهوری اسلامی حمله می شود. این مساله فارغ از درستی یا نادرستی گویای آن است که دیپلماسی ما در صحنه خارجی دچار آشفتگی و ابهام است.دولت باید قدری فعال تر با به کار گیری تیم اقتصادی هماهنگ تر و با اتخاذ سیاست های ریاضتی در شرایط بحرانی فعلی از بحران به وجود آمده عبور کند.

 

برخی معتقدند که منفعل بودن دولت در مورد تغییر تیم اقتصادی به دلیل تمایل بدنه دولت مبنی بر این است که هزینه تغییر بر دوش مجلس گذاشته شود. به نظر شما چقدر چنین تحلیلی درست است؟

دولت نباید در شرایط فعلی به انتظار ابتکار دیگران ازجمله مجلس برای تغییر و ترمیم کابینه قرار بگیرد. اگر دولت واقعا به تیم اقتصادی خود باور دارد باید با جدیت تیم اقتصادی دولت میدان دار باشد و البته پاسخگویی مشکلات اخیر را هم برعهده بگیرد. این درحالی است که به نظر می رسد ظاهرا اعتماد به نفس لازم برای پاسخگویی در تیم اقتصادی دیده نمی شود. عاجل ترین کار و در عین حال دم دستی ترین اقدام که البته اثربخش هم هست، می تواند برگزاری سلسله نشست های رییس جمهوری با اقتصاد دانان برجسته دانشگاهی و فعالان بازار کار باشد تا باز راه حل های ارایه شده به جمع بندی برسد.

 

در روزهایی که صحبت از تغییر کابینه مطرح است برخی معتقدند اساسا رفتن عده ای و جایگزین شدن عده ای دیگر مشکلات اساسی را حل نخواهد کرد. به نظر شما این تغییر و تحولات کافی است یا بحران های امروز کشور تنها با اصلاحات ساختاری نه اصلاحات فردی کنترل می شود؟

هر مساله از ابعاد گوناگون قابل بحث و بررسی است صرف اینکه افرادی به جای دیگران قرار بگیرند مشکلات حل نخواهد شد. افزون بر آنکه بخش عمده ای از مسائل منشأ بین المللی دارد. البته نباید نادیده گرفت که در مواقع بحران وجود افرادی که قابلیت داشته باشند و بتوانند تصمیمات جدی بگیرند لازم و ضروری است. حضور چهره های امتحان پس داده که صاحب راهبرد مشخص و توانمندی لازم باشند خود به خود به اصلاح ساختار و ایجاد ساختار متناسب با راهبرد می انجامد. از همان ماه های اول بسیاری به آقای روحانی این هشدار را دادند که ایشان باید از رفتارهایی که در دولت احمدی نژاد شاهد آن بودیم یعنی تصمیم گیری های متکی به شخص ریاست جمهوری اجتناب کند و باید با نظر کارشناسان تصمیمات اقتصادی اتخاذ کند.

 

اگرچه وجود ساختار مناسب و سیاستگذاری های درست چاره ساز است اما تجربه نشان داده که وجود یک مدیر توانمند و با جسارت که در مواقع بحران بتواند تصمیم درست بگیرد حتی در ساختار معیوب هم بهره وری را افزایش می دهد.

 

به نظر شما آن طور که برخی تحلیلگران می گویند مشکلات اقتصادی ما نشات گرفته از روابط و سیاست خارجی است، مذاکره تغییری در شرایط ایجاد می کند؟

اوایل انقلاب که عده ای شهید بهشتی را مورد هجمه قرار می دادند و او را به مذاکرات با امریکایی ها متهم می کردند، بهشتی در پاسخ به آنها صراحتا می گفت که نفس مذاکره بلا اشکال است مهم آن است که ما از چه موضعی به مذاکره ورود می کنیم و چه می گوییم و چه چیزی را می پذیریم. به همین دلیل فرار از مذاکره و تابو کردن مذاکره کاملا اشتباه است.

 

ما در مسیر رسیدن به برجام با امریکایی ها نیز مذاکرات رو در رو داشته ایم و در مسائل مربوط به افغانستان و عراق مذاکرات مفصلی توسط دیپلمات ها صورت گرفته است؛ آنچه اهمیت دارد گفت وگو از موضع اقتدار و برابری و مبتنی بر دفاع از مصالح و منافع ملی ایران است. بر اساس ساختارهای جمهوری اسلامی نسبت گفت وگو و توافق می تواند اثرگذار باشد به لحاظ سیاسی هم ضمن حفظ مواضع اصولی خودمان نباید به گونه ای سخن بگوییم که دنیا تصور کند ما به دنبال بهانه برای گسترش منازعه و درگیری هستیم. گفت وگو به معنای کوتاه آمدن از حقوق و منافع ملی ما نیست.

 

مذاکره با امریکا تاثیری رو ی مشکلات معیشتی و اقتصادی دارد؟

اولا چند اصل باید مورد توجه قرار گیرد. اول صرف اینکه ما با امریکا گفت وگو کنیم به معنای حل مشکلات نیست، حتی می توان گفت لزوما در صورت حل همه مسائل با امریکا ما نباید انتظار داشته باشیم به یکباره همه مسائل اقتصادی ایران حل و فصل شود. این انتظار ساده اندیشانه ای است.

 

باید در نظر داشته باشیم که برخی مسائل و مصایب در سطح دولت و احزاب سیاسی قابل حل نیست بلکه در سطوح بالاتر باید به آن پرداخته شود. به همین دلیل اگر ما بتوانیم در مورد خاص گفت وگو کنیم مواردی مانند عدم تولید سلاح هسته ای ضرری نمی کنیم. نباید نسبت به چنین مذاکراتی نگران باشیم. واقعیت تاسف بار این است که به لحاظ شاخص های توسعه ای ما از بسیاری از رقبا عقب افتاده ایم و مسوولیت چنین تصمیماتی را آیندگان برعهده مسوولان فعلی خواهند گذاشت. از همین روی باید هدف جمهوری اسلامی در بعد سیاست خارجی و در سطح بین المللی و منطقه ای تنش زدایی باشد و ما نباید در بازی های طراحی شده برای ایران بیفتیم که می خواهند ما را کشوری در پی ایجاد تنش نشان دهند.

 

مرجان زهرانی

 

ete​madnewspaper.‎​ir
.

منبع : sarpoosh.com