رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس با اعلام این نکته که موسیقی خیابانی در سطح شهر گسترش یافته است، دلایل در دستور کار قرار گرفتن پرونده این موضوع در کمیسیون متبوع خود را تشریح کرد.

احمد مازنی در گفت وگو با خانه ملت، درباره دلایل حساس شدن کمیسیون فرهنگی مجلس به موضوع "موسیقی خیابانی" گفت: گزارشی درباره این پدیده به دست رئیس مجلس رسیده که ریاست مجلس آن را به کمیسیون فرهنگی ارجاع داد؛ ضمن آنکه هم افزایی میان بخش های مختلف فرهنگی یکی از ماموریت های کمیسیون فرهنگی است البته قرار نیست این بخش ها الزاما فرهنگی باشند بلکه دستگاه های امنیتی و انتظامی را نیز در بر می گیرند چراکه بر فعالیت فرهنگی های تاثیرگذار هستند؛ در رابطه با حوزه موسیقی و مشتقات آن همچون موسیقی خیابانی و کنسرت ها نیز دستگاه های مختلفی با هدف کاهش ناهماهنگی ها دخیل و تاثیرگذار هستند به همین دلیل جلسه ای با آن ها در کمیسیون برگزار شد.

 

گسترش موسیقی خیابانی در سطح شهر

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه گزارش هایی مبنی بر گسترش و افزایش موسیقی خیابانی در سطح شهر به کمیسیون فرهنگی مبنی بر اینکه این گروه به  مدیریت و توجه نیاز دارند، رسیده است، افزود: باحضور معاون وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، مسئولان ناجا و وزارت اطلاعات و بخش فرهنگی شهرداری تهران ابعاد موضوع مورد بررسی قرار گرفته است.

 

ضرورت ایجاد مکان مشخص و شناسنامه دار کردن گروه های موسیقی خیابانی

وی ادامه داد: جمع بندی آن جلسه مبنی بر این شد که موسیقی علاوه بر اتفاقی هنری، شغل نیز تعریف می شود به همین دلیل به نمایندگان دستگاه های دعوت شده برای مشخص کردن مکان مناسب برای نوازندگان خیابانی فرصت داده شد و اینکه ممکن است برخی افراد فاقد شناسنامه و هماهنگی وارد این حرفه شوند به همین دلیل با شناسنامه دار شدن این مجموعه تحت مدیریت بخش فرهنگی قرار می ‎گیرند.

 

مازنی با بیان اینکه محوریت این مدیریت به معاونت فرهنگی ارشاد و شهرداری ها سپرده شد و مابقی دستگاه ها نیز امنیت آن ها را تامین خواهند کرد، تصریح کرد: همان طور که شهرداری باید مثلا دستفروش ها را با هدف جلوگیری از سدمعبر و ایجاد مشکل برای شهروندان مدیریت کند باید این موضوع را نیز اداره کرد.

 

حفظ احترام نوازندگان خیابانی دلیل لزوم شناسنامه دار شدن آن ها  

عضو فراکسیون امید مجلس با اشاره به اینکه این رسیدگی بیشتر با هدف حفظ احترام هنرمندان خیابانی و کاهش سوءاستفاده هایی که ممکن است در کنار کار آن ها شود مدنظر قرار گرفته است، اضافه کرد: کسی به دنبال ممانعت از ادامه فعالیت نوازندگان و گروه های موسیقی خیابانی نیست چراکه این نوع موسیقی ریشه در تاریخ و آداب و رسوم ایرانی دارد و از گذشته های دور مردم در خیابان موسیقی نواخته و تعزیه اجرا می کردند.

 

مملکت را نمی توان با شعار اداره کرد

وی معتقد است هرچند باید کار مردم را به مردم واگذار و کار اهالی هر حرفه ای را به خود آن حرفه واگذار کرد اما مملکت را نمی توان با شعار اداره کرد؛ درواقع نباید این تفکر به معنای طرفداری از آنارشیسم و هرج و مرج باشد.

 

هر قدر به صاحبان فرهنگ و هنر احترام بگذاریم نتیجه بهتری خواهیم گرفت

رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس تاکید کرد: کار مردم را به مردم واگذار کردن در چارچوب قانون و دمکراسی تعریف می شود البته معتقدم هر قدر به صاحبان فرهنگ و هنر احترام بگذاریم نتیجه بهتری خواهیم گرفت تا اینکه بخواهیم با مداخلات خودمان مسائل را مدیریت کنیم.

 

.

منبع : sarpoosh.com