مادر رهبر گروه تروریستی القاعده در گفت وگو با یک روزنامه انگلیسی گفت که فرزندش را در اوایل جوانی با افکار افراطی شستشوی مغزی داده اند.

به گزارش فارس، با گذشت حدود ۱۷ سال از واقعه یازدهم سپتامبر، همچنان خانواده «اسامه بن لادن» رهبر گروه تروریستی القاعده در جامعه سعودی نفوذ فراوانی دارند. «عالیا غانم» مادر اسامه برای نخستین بار با روزنامه انگلیسی گاردین گفت وگو کرده است.

 

خانواده بن لادن همچنان یکی از ثروتمندترین خانواده های عربستانی هستند و در جده حضور دارند. این را می توان از خانه ای که آنها در آن سکونت دارند متوجه شد. 

 

مادر بن لادن نخستین فرزند خود را پسری خجالتی توصیف می کند که وقتی در دانشگاه «ملک عبدالعزیز» در جده اقتصاد می خوانده، به دیدگاه های افراط گرایانه گرایش پیدا کرده است.

 

وی معتقد است که او در اوایل دهه ۲۰  زندگی اش با کسانی آشنا شده است که او را شستشوی مغزی داده اند. غانم می گوید: «در دانشگاه او را تغییر دادند و به آدم دیگری تبدیل کردند.شما می توانید آن را به نوعی فرقه تعبیر کنید. آنها برای اقداماتشان پول می گرفتند من همیشه به او می گفتم که از این افراد فاصله بگیرد و او هم هیچوقت به من نمی گفت که چه کار می کند چون من را خیلی دوست داشت.»

 

مادر بن لادن از فردی به نام «عبدالله عزام» یاد می کند که از اعضای اخوان المسلمین بوده و از عربستان تبعید شده است و  مشاور معنوی اسامه بوده است.

 

اسامه در اوایل دهه ۱۹۸۰ برای مقابله  با  اشغال افغانستان به دست شوروی سابق  به افغانستان رفت. حسن یکی از برادران اسامه درباره وی می گوید: «در آن روزها هرکس او را می شناخت به او احترام می گذاشت. اوایل ما به او افتخار می کردیم  و حتی دولت سعودی هم با او برخورد خاص و توام با احترامی داشت.»

 

خانواده بن لادن می گویند که آخرین بار اسامه را در سال۱۹۹۹ در افغانستان در مقر او خارج از قندهار دیده اند.

 

مادر بن لادن در خانواده ای از علوی های سوریه متولد شده است که در اواسط دهه ۱۹۵۰ به عربستان آمد و اسامه در سال ۱۹۵۷ متولد شد.

 

 

.

منبع : sarpoosh.com