قرار است پس از ۳ ماه که طرح تحقیق و تفحص از مجلس توسط تعدادی از نمایندگان تهیه و توسط هیات رئیسه برای بررسی به کمیسیون برنامه و بودجه ارسال شده است، این هفته در دستور کار کمیسیون مربوطه قرار بگیرد.

به گزارش ابتکار، اواخر خرداد ماه بود که حسن کامران، نماینده مردم اصفهان در مجلس از تهیه این طرح به منظور «نظارت دقیق بر مجلس» توسط برخی نمایندگان با چند محور خبر داد. به گفته او تاکنون نمایندگان صرفا تفحص از دستگاه های دیگر را در دستور کار خود داشته اند و تاکنون فرصت تحقیق و تفحص از مجلس فراهم نشده است. بنابرین نمایندگان قصد دارند این بار خودنظارتی از قوه قانون گذاری را برای سایر دستگاه ها به الگویی تبدیل کنند تا قبل از اینکه کسی بر عملکرد آنها نظارت کند، خودشان به امورشان رسیدگی کنند.

 

بنابراین چندی پیش امیر خجسته، رئیس فراکسیون مبارزه بر مفاسد اقتصادی و شفاف سازی مجلس اعلام کرد که طرح تحقیق و تفحص از مجلس با ۲۰ امضا تهیه و به هیات رئیسه تقدیم شده و قرار است در کمیسیون برنامه و بودجه مورد بررسی قرار گیرد. نماینده مردم همدان همچنین گفت که بحث تحقیق و تفحص از مجلس از قبل کلید خورده و تعدادی از نمایندگان پیگیر این مساله هستند و در این راستا مدارک و مستندات لازم جمع بندی شده و تحویل هیات رئیسه مجلس خواهد شد.

 

همچنین محمدجواد ابطحی، نماینده خمینی شهر هم اخیرا در تذکری با استناد به ماده ۲۱۴ و مواد ۷۳ و ۷۴ در صحن مجلس گفت: «چند ماه است که تحقیق و تفحص از مجلس تحویل کمیسیون برنامه و بودجه شده است، اما کمیسیون که باید ظرف یک هفته جلسه برگزار و نتیجه را نیز به ما اعلام می کرد، اقدامی انجام نداده است.» او با اشاره به هزینه کردهای مجلس برای مباحث امنیتی که مورد انتقاد بسیاری دیگر از نمایندگان قرار گرفته است، افزود: «ما باید از خودمان شروع کنیم. در جلو مجلس کانکس می زنند و دیوار می کشند و میلیون ها تومان بودجه مجلس را خرج می کنند و از اضافه کار کارمند مجلس کم می کنند. ما باید به این موضوع رسیدگی کنیم. با توجه به جنگ اقتصادی خود مجلس نیز باید به میدان بیاید.» 

 

اهمیت تحقیق و تفحص از مجلس در پی ادعای گرفتن رشوه برخی نمایندگان!

بنابراین با توجه به صحبت هایی که اخیرا محمود صادقی، رئیس فراکسیون شفاف سازی مجلس در جلسه ای اعلام کرده بود که در زمان تحقیق و تفحص از شهرداری تهران «بسیاری از پس گیرندگان امضا از شهرداری رشوه دریافت کرده اند» ضرورت تحقیق و تفحص از عملکرد مجلس و سازمان های تابعه به عنوان نظارت بر بیت المال و حق الناس اهمیت زیادی پیدا می کند.

 

گفتنی است بسیاری از نمایندگان ضمن تایید ضرورت تحقیق و تفحص از عملکرد مجلس، شفاف سازی را بهترین راه نجات کشور از فساد و الگوی مناسب رفتاری برای همه سازمان ها و نهادها دانستند. مهرداد لاهوتی، عضو کمیسیون برنامه و بودجه در این راستا به «ابتکار» گفت: «شفاف سازی پدیده خوبی است، اینجا خانه ملت است و باید این شفاف سازی را از خودمان شروع کنیم تا برای همه دستگاه ها الگو شود.» او همچنین تاکید کرد: «برای روشن شدن همه امور باید تلاش کنیم. هیچ چیز غیرشفاف قابل مخفی شدنی از مردم موجود نیست. باید تحقیق و تفحص از مجلس را برای دوری از شایعات به خوبی اجرا کنیم تا همه دستگاه ها هم قبل از اینکه به امورشان رسیدگی شود به امورشان برسند.» 

 

نباید همه را با یک چوب برانیم

نماینده مردم لنگرود در مجلس همچنین افزود: «در همه دنیا تعداد محدودی افراد تخلفاتی انجام می دهند و در ایران هم این اتفاق افتاده است و چند تخلف از طرف تعدادی در لباس مسئول نباید به همه مسئولان نظام تصری داده شود. ممکن است متخلف در هر لباسی مثلا در لباس سرمایه گذار، تاجر، مسئول یا روحانی تخلفاتی انجام داده باشند و نباید این افراد را به همه مسئولان جامعه نسبت داد.

 

بنابراین باید مردم را در جریان همه امور قرار دهیم و برای آنها شفاف سازی کنیم.» محمود صادقی، رئیس فراکسیون شفاف سازی و انضباط مالی مجلس نیز در این باره به «ابتکار» گفت: «نفس شفافیت مجلس می تواند برای سایر دستگاه ها الگو و مفید باشد. هفته گذشته در جلسه ای که در فراکسیون شفافیت داشتیم این موضوع را به عنوان یکی از محورها و خروجی جلسه مطرح کردم و نامه ای هم به دکتر لاریجانی درباره شفافیت نظام پارلمانی که بخش های مختلفی دارد، نوشتم. یکی از آن بخش ها نظام و ساختار مدیریتی معاونت های مختلف مجلس و دستگاه های تابعه و ساختاری است که مجلس را اداره می کند.» 

 

عملکرد تک تک نمایندگان در قبال موکلان شان مورد بررسی قرار گیرد

نماینده مردم تهران در مجلس با بیان اینکه «باید عملکرد تک تک نمایندگان چه در کمیسیون ها و چه فعالیت های شان در حوزه انتخابیه و در قبال موکلان شان نیز مورد شفاف سازی قرار گیرد»، گفت: «در این راستا در حال تهیه طرحی هستیم و به نظر می رسد این کار می تواند الگوی خوبی باشد و به تحقیق و تفحص از عملکرد مجلس هم می توان در این راستا نگاه کرد و نمایندگان را در قبال مردم پاسخگو کرد.»

 

اما غلامعلی جعفرزاده، عضو کمیسیون برنامه و بودجه با بیان اینکه «کمیسیون برنامه و بودجه همیشه در حال حسابرسی و بررسی هزینه های مجلس است و این کار جدیدی نیست»، به «ابتکار» گفت: «شفاف سازی خوب است، ولی این موضوع نوین نیست و مکانیزم مجلس تصویب بودجه، نظارت و حسابرسی بر بودجه مجلس است که به طور مرتب هر ساله انجام می شود.

 

در کمیسیون برنامه هر سال هزینه کرد، بودجه و نحوه تخصیص آن، حقوق و درآمد و هزینه کردهایش مورد بررسی قرار می گیرد.» نماینده مردم رشت در مجلس تاکید کرد: «تعدادی از نمایندگان بنا به دلایلی دلخوری و ناراحتی هایی دارند و چنین درخواستی را مطرح کرده اند که البته اشکالی هم ندارد. من به شخصه با تحقیق و تفحص و هر چیزی که شفاف سازی کند و نقاط تاریک را روشن کند موافقم.»

 

**گزارش عملکرد بودجه مجلس به نمایندگان داده نمی شود!

صادقی همچنین با طرح این موضوع که «قبلا به عنوان رئیس فراکسیون شفاف سازی و انضباط مالی درباره شفاف سازی مالی مجلس به آقای لاریجانی نامه نوشته ام»، به «ابتکار» گفت: «در نامه ای به آقای لاریجانی گفته ام عملکرد سالانه مجلس به موقع ارائه نمی شود و رونوشت آن را به آقای تاجگردون، رئیس کمیسیون برنامه و بودجه هم دادم که ایشان پاسخ نامه را داد و گفت که گزارش عملکرد سال ۹۵ را خرداد ماه به هیات رئیسه ارسال شده است و یک نسخه آن گزارش را هم برای من ارسال کردند.» صادقی در ادامه اظهارات خود گفت: «طبق آیین نامه داخلی مجلس، یکی از وظایف کمیسیون برنامه و بودجه تهیه گزارش حسابرسی و تهیه عملکرد مالی سالانه مجلس با همکاری دیوان محاسبات است.

 

این گزارش در کمیسیون رفت و برگشت می کند و در نهایت به هیات رئیسه ارسال می شود. طبق قانون هیات رئیسه وظیفه دارد گزارش را در اختیار نمایندگان قرار دهد ولی متاسفانه طی ۲ سالی که در مجلس بوده ام چنین چیزی را مشاهده نکرده ام.» رئیس فراکسیون شفاف سازی مجلس همچنین تاکید کرد: « باید شهریور یا مهر ماه سال ۹۶ گزارش تفریق بودجه سال ۹۵ به مجلس ارائه می شد ولی نشده است. طبق پیگیری هایی که داشته ام گفتند ۲۳ خرداد گزارش ارسال شده است، ولی خود فرآیند تهیه گزارش هم یک فرآیند شفاف نیست و صرفا الان آقایان مفتح و حسینی بیشتر درگیر این موضوع هستند.» 

 

فاقد اجازه سازمان ها ریالی در مجلس هزینه نمی شود

البته جعفرزاده در گفت وگو با «ابتکار» تاکید کرد که نباید نگران این موارد بود چرا که کمیسیون برنامه و بودجه مراقب حسابرسی ها است و مرتب این موارد را رصد می کند و در مجلس حتی یک ریال هم فاقد اجازه دستگاه ها و سازمان ها هزینه نمی شود.» در حالی که صادقی، نماینده حقوق خوانده مردم تهران در مجلس اعتقاد دارد این اقدامات فرمالیته است و درحاشیه و مختصر به آن اشاره می شود و بیشتر شبیه به رفع تکلیف است.

 

کاش حسابرسی مجلس شفاف بود  تا نیاز به تفحص نباشد

صادقی تاکید کرد: «ای کاش سیستم مجلس تا حدی شفاف بود که نیاز به تحقیق و تفحص نداشته باشد. ولی وقتی که اینطور نبوده است؛ این احساس ضرورت وجود دارد و می تواند آن ایده اولیه را تقویت کند.» صادقی همچنین گفت: « تحقیق و تفحص از مجلس بیشتر می خواهد عملکرد هیات رئیسه را مورد بررسی قرار دهید و نگاه مالی به عملکردها دارد و درباره عملکرد کلیت مجلس و اینکه مصوبات خوب یا بد داشته، نیست.»

 

همانطور که در ابتدای گزارش اشاره شد، یکی از دلایلی که برخی نمایندگان خواستار تحقیق و تفحص از عملکرد مجلس شده اند، برخی هزینه کردهای مجلس است و مثلا درباره بودجه ای که برای ایجاد فضای امنیتی اطراف مجلس شده است گلایه هایی وجود دارد. جعفرزاده با وجودی که پیش از این در واکنش به این اقدام گفته بود که مجلس شبیه به پادگان نظامی شده است، این بار در حمایت از این اقدام به «ابتکار» توضیح داد: «این هزینه کردها اضافه نبودند و سازمان پدافند و شورای عالی امنیت ملی تاکید داشتند این امر محقق شود و دستگاه های امنیتی هم این تکالیف را مشخص کردند و گفتند اگر این طرح امنیتی اجرا نشود؛ ما هیچ مسئولیتی در قبال مجلس نخواهیم داشت.

 

ما خودمان با این محدودیت ها مخالف بودیم که مجلس شبیه به پادگان نظامی شود، ولی آنها گفتند طرح امنیتی از نظر ما باید به این شکل اجرا شود.» او درحمایت از تصمیم لاریجانی دراین باره گفت: « رئیس مجلس هم سردوراهی عجیبی قرار گرفته بود که باید در این باره تصمیم گیری می کرد. ما این موضوع را نقد کردیم و مورد سوال قرار دادیم ولی ایشان گفتند که مصوبه مجموعه امنیتی است و حتما باید اجرا می شده است.» 

 

شفافیت مالی مسئولان در قانون اساسی آمده است

لاهوتی هم در ادامه اظهارات خود با اشاره به ماده ای از قانون اساسی درباره شفافیت در اموال مسئولان به «ابتکار» گفت: «تحقیق و تفحص از عملکرد مجلس خوب است و در بحث شفاف سازی اموال مسئولان از سال ۸۷ در مجلس تلاش می کنیم ولی مصوبه مجلس در این باره سال ها است بین مجلس و شورای نگهبان در رفت و آمد است و به مجمع تشخیص رفته و هنوز به نتیجه نرسیده است. در قانون اساسی شفاف سازی از اموال وزرا و سران قوا آمده است، ولی ما در قانون گفته ایم حتی یک فرماندار و معاون وزیر و نماینده مجلس و ... هم باید اموال و دارایی شان روشن و شفاف شود.»

 

حاضرم برای شفاف سازی از اموال و دارایی ام پیش قدم شوم

در این باره جعفرزاده هم ضمن استقبال از موضوع شفاف ساری به «ابتکار» گفت که با هرگونه شفاف سازی موافق و داوطلب است که به عنوان اولین نماینده درباره میزان حقوق، اموال و دارایی او شفاف سازی شود. او با انتقاد از مسئولانی که از شفافیت واهمه دارند گفت: «اگر در مجلس شفاف سازی شود، یک بار برای همیشه همه حرف ها و شایعاتی که درباره مسئولان نظام زده می شود پایان می یابد.»

 

بنابرین باید منتظر بود و دید چند درصد از نمایندگان خواستار تحقیق و تفحص از عملکرد مجلس و سازمان های تابعه هستند و در واقع اجازه شفاف سازی را به خودشان می دهند تا سازمان ها و نهادها و وزاتخانه های دیگر از این خودنظارتی الگو بگیرند و به جای دادن وعده و وعید به نمایندگان مانع تحقیق و تفحص از سازمان و وزارت خانه متبوع خود شود، خودشان حساب و کتابشان را روشن کنند.

 

معصومه معظمی

 

 

.

منبع : sarpoosh.com