در پی آنکه سه روزنامه نگار روس در جمهوری آفریقای مرکزی کشته شدند، مسکو اعلام کرد اعضای ارتش روسیه در این کشور بحران زده آفریقایی تنها برای آموزش نیروهای محلی حضور دارند.

به گزارش ایسنا، به نقل از فرانسه، کیریل رادچنکو، الکساندر راستورگویف و اورهان جمال، سه روزنامه نگاری هستند که دوشنبه در جمهوری آفریقای مرکزی کشته شدند. آنها درباره شرکتی موسوم به واگنر گروپ گزارش می دانند که گفته می شود مزدوران روس را به نقاط بحرانی مثل سوریه و اوکراین می فرستد و در واقع ارتش سایه روسیه است.

 

ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت خارجه روسیه تاکید کرد: متخصصان ارتش روسیه در هیچ جنگی در جمهوری آفریقای مرکزی حضور ندارند. وظیفه آنها به آموزش نیروهای محلی محدود است. متخصصان ارتش روسیه به درخواست رئیس جمهوری این کشور در آنجا حاضر هستند.  

 

سخنگوی وزارت خارجه روسیه همچنین رسانه ها را به تلاش برای تحریف اطلاعات و واقعیت درباره حضور مشاوران روس در جمهوری آفریقای مرکزی متهم کرد.

 

او گفت: اکنون ۱۷۵ مستشار روس در جمهوری آفریقای مرکزی کار می کنند که پنج تن از آنان افسران ارتش هستند و ۱۷۰ تن دیگر جزو نیروهای غیرنظامی محسوب می شوند.

 

اعزام این نیروها ماه مارس اعلام شده بود و کارشناسان می گفتند که ممکن است آنها بخشی از گروه واگنر باشند.

 

به گفته زاخارووا، ۶۰۰ سرباز آفریقایی با کمک متخصصان روس آموزش دیده و بسیاری از آنها هم اکنون به عملیات هایی برای مبارزه با گروه های نظامی غیرقانونی و حفاظت از غیرنظامیان پیوسته اند.

 

.

منبع : sarpoosh.com