وزیر خارجه چین از کره جنوبی درخواست کرد تا مساله استقرار سامانه دفاع موشکی پیشرفته آمریکا در این شبه جزیره را حل و فصل کند.

به گزارش ایسنا به نقل از خبرگزاری یونهاپ، وانگ یی، وزیر خارجه چین در جریان مذاکرات دوجانبه با کانگ کیونگ-وا، وزیر خارجه کره جنوبی در حاشیه نشست سالانه آسه آن در سنگاپور این درخواست را مطرح کرد. وانگ یی بر لزوم "حل کامل" این مساله تاکید کرد و بار دیگر موضع کشورش را در شرایطی که سایه صلح روی این منطقه افتاده است، تکرار کرد.

 

ارتش آمریکا سال گذشته یک آتشبار تاد به منطقه ای در جنوب کره جنوبی ارسال کرد تا در آن زمان به مقابله با تحریکات ادامه دار کره شمالی بپردازد. چین شدیدا مخالف چین تصمیمی بود و نهایتا روابط دوجانبه دیپلماتیک و سیاسی دستخوش آسیب هایی شد.

 

وزیر خارجه کره جنوبی در پاسخ ابراز امیدواری کرد که چین تلاش های بیشتری در راستای عادی سازی روابطش با سئول انجام دهد.

 

وزیر خارجه چین همچنین درباره خلع سلاح هسته ای در کره گفت که انتظار می رود ارتقای روابط بین کره و مناسبات پیونگ یانگ – واشنگتن به صلح دائم در این منطقه بینجامد.   

 

وانگ یی مجددا بر حمایت پکن از پایان رسمی جنگ کره تاکید کرد.

 

وزیر خارجه کره جنوبی هم تاکید کرد که دولتش بر برقراری سازش میان تمام طرفین دخیل ادامه می دهد چرا که واشنگتن خواستار آن است تا در ابتدا گام های بیشتری در راستای خلع سلاح هسته ای برداشته شود.  

 

به گفته مقام های مطلع، مساله تحریم های بین المللی علیه پیونگ یانگ در این مذاکرات مطرح نشد. وانگ یی دیدار جداگانه ای هم با ری یونگ-هو، وزیر خارجه کره شمالی داشت.

 

.

منبع : sarpoosh.com