تحرکات تازه محمود احمدی نژاد رییس جمهور پیشین کشورمان نشان می دهد او به دنبال خلق موقعیت سیاسی تازه ای برای خود است. فعالیت ها و اقدامات سیاسی رییس دولت های نهم و دهم در چند هفته اخیر به شکل چشمگیری افزایش یافته است. آخرین مورد این تحرکات تقاضا از ترامپ برای اعلام فهرست بستگان مقامات ایرانی در آمریکاست.

به گزارش فرارو، محمود احمدی نژاد روز پنجشنبه در توئیتر رسمی خود خطاب به رییس جمهور آمریکا نوشت: "آقای ترامپ، اگر چنین لیستی دارید، فهرستی از بستگان مقام های حکومت ایران منتشر کنید که گرین کارت یا حساب بانکی در آمریکا دارند. "

 

این درخواست احمدی نژاد در شرایطی مطرح می شود که ترامپ خواستار گفت وگوی فاقد پیش شرط و فاقد واسطه با رییس جمهور کشورمان شده است.

 

درخواست رییس دولت دهم از دونالد ترامپ برای انتشار فهرست بستگان مقامات که ساکن آمریکا هستند، در حالی انجام می شود که با توجه به همزمانی افشای پرونده های متعدد فساد و بحران ارزی، در افکار عمومی نسبت به خروج ارز از طرف وابستگان حکومت حساسیت فراوانی ایجاد شده است.

 

این تصور در افکار عمومی وجود دارد که مقامات کشور و یا آقازاد ها در حال خروج از کشور هستند.

 

در عین حال گروهی از منتقدان اصولگرای دولت نیز مدتی است بحث دوتابعتی بودن مدیران را مطرح می کنند و خواستار حذف مدیران دو تابیعتی از پست های دولتی شده اند. نمایندگان تقریبا جبهه پایداری در مجلس بار ها بر سر این موضوع جنجال به پا کرده اند.

 

احمدی نژاد اوایل تیر ماه نیز پس از خروج آمریکا از برجام و سخنرانی مشهور و جنجالی ترامپ در این باره نامه ای به او نوشت و سعی کرد به ادعا های او پاسخ دهد.

 

در تحولی دیگر محمود احمدی نژاد روز پنجشنبه با انتشار یادداشتی به پیشنهاد مذاکره ترامپ واکنش نشان داد.

 

رییس جمهور پیشین کشورمان در این یادداشت که سایت او منتشر کرده نوشته است: «آقای ترامپ رییس جمهور آمریکا با بیانی توهین آمیز و ذکر اینکه مسئولان جمهوری اسلامی از پشتوانه پایین مردمی برخوردارند، درخواست برگزاری رفراندوم کرده است.»

 

او در ادامه با تاکید بر " بر حق تعیین سرنوشت همه ملت ها و ضرورت حل و فصل مسائل از طریق مراجعه به آراء مردم" دو پیشنهاد مطرح کرده است.

 

اول؛ "مذاکره نمایندگان واقعی مردم آمریکا و ملت ایران پیرامون روابط دو کشور و همکاری برای جلوگیری از جنگ و تجاوز در سطح بین الملل." احمدی نژاد تاکید کرده که " این مذاکرات باید در شرایط عادلانه و احترام متقابل انجام شود و نمایندگان هر کشور با رای مستقیم مردم آن کشور انتخاب گردند. "

 

دوم؛ "درباره هر نوع دخالت دولت های آمریکا و ایران در خارج از مرز های دو کشور و تحت هر عنوان، به طور مستقیم از تمامی مردم جهان نظرخواهی و در واقع رفراندوم جهانی برگزار گردد و نتایج آن –هر چه که باشد- از سوی دو دولت مورد قبول و تمکین قرار گیرد."

 

فارغ از اینکه آیا پیشنهاد های اوعملی است یا خیر، اقدامات تازه احمدی نژاد قطعا اهدافی را دنبال می کند، اما درباره این اهداف به روشنی نمی توان سخن گفت.

 

محمود احمدی نژاد روز سه شنبه از وزارت کشور درخواست صدور مجوز برپایی اجتماع مردمی کرد. به نوشته کانال تلگرام منسوب به احمدی نژاد هدف از این تجمع اعتراض به اقدامات و "تهدیدات دولت آمریکا" و "دخالت های پیدا و پنهان دولت انگلیس" در امور داخلی ایران و همچنین اعتراض به سو تدبیر ها و ضعف های مدیریتی و اشتباهات مکرر در تصمیمات کلان کشور است.

 

احمدی نژاد روز ۲۸ مرداد ماه را برای برگزاری این تجمع پیشنهاد کرده است. روزی که در آن کودتای آمریکایی علیه دولت قانونی دکتر مصدق رخ داده است.

 

نامه احمدی نژاد به وزارت کشور برای برگزاری تجمع اعتراضی، در شرایطی نوشته شد که پیش از آن در چند شهر کشور اعتراضاتی نسبت به وضعیت اقتصادی کشور صورت گرفت.

 

تجمعاتی پراکنده در شهر های اصفهان و کرج برگزار شده بود. این اعتراضات روز پنج شنبه نیز ادامه داشت و به شهر های تهران، شیراز، ساری، مشهد هم رسید.

 

در تجمعاتی که برگزار شده جدای از مطالبات اقتصادی شعار های ساختار شکنانه نیز مطرح شده است.

 

ناظران معتقدند که تجمعاتی اخیر در ادامه شورش ها و اعتراضات دی ماه سال گذشته است. در آن زمان نیز محمود احمدی نژاد به دنبال تجمع اعتراضی بود که موفق به این کار نشد.

 

البته منتقدان احمدی نژاد مدعی اند که هواداران او در مشهد در شکل دهی اعتراضات دی ماه نقش داشته اند.

 

درخواست احمدی نژاد برای برگزاری تجمع از سوی وزارت کشور فاقد پاسخ نماند. همان روز سه شنبه روح الله جمعه ای مشاور وزیر کشور در پاسخ به سوالی مبنی بر واکنش وزارت کشور نسبت به درخواست تجمع از سوی محمود احمدی نژاد گفت: «وزیر کشور در مصاحبه دو روز قبل خود با روزنامه سازندگی به درخواست آقای احمدی نژاد به طور تفصیلی و صریح پاسخ داده است.»

 

روح الله جمعه ای افزود: «وزیر کشور در این گفتگو تصریح داشت که طبق تصریحات قانونی فرد نمی تواند یک گروه یا حزب باشد، درخواست باید از طرف حزب یا گروهی باشند که مسئولیت بپذیرد، هر کس که نمی تواند از جای خود بلند شود و برای اعتراض عمل کند. ایشان تقاضا کند، اهدافش را بگوید و اگر طبق شرایط و ضوابطی باشد که قانون مشخص کرده حتماً مجوز به آن ها داده خواهد شد.»

 

تحرکات روز های اخیر احمدی نژاد را باید در کنار سفر های استانی اخیر او ارزیابی کرد. او در هفته های اخیر چند سفر استانی پی در پی داشته است، از آدربایجان شرقی گرفته تا گیلان، خراسان شمالی و لرستان. او در این سفرها در قامت یک اپوزیسیون ظاهر شد و به تندی از عملکرد دولت و دیگر قوای کشور انتقاد کرد. البته احمدی نژاد در این سفرها گاهی هم از عملکرد دو دوره ریاست جمهوری خود دفاع کرد.

 

با توجه به این شرح حال رییس جمهور پیشین، به نظر می رسد او به دنبال روزنه و فضایی تازه برای تنفس سیاسی خود است. احمدی نژاد از سال گذشته پس از رد صلاحیت او و حمید بقایی در انتخابات وضعیت بسیار دشوار را سپری کرده است. همراهان اصلی اش یعنی بقایی و اسفندیار رحیم مشایی تحت پیگرد قضایی قرار گرفتند، یکی محکوم به زندان طولانی مدت شد و دیگری فعلا در بازداشت طولانی مدت به سرمی برد.

 

حالا با اعتراضات اخیر در کشور و خروج آمریکا از برجام که به نوعی شکست مهمترین اقدام سیاسی دولت روحانی به حساب می آید، رییس جمهور پیشین به دنبال بازسازی وضعیت سیاسی برای خود و هوادارانش است. شاید او گوشه چشمی هم به رخداد های غیرمنتظره و پیش بینی نشده دارد.

 

 

.

منبع : sarpoosh.com