یک عضو فراکسیون مستقلین ولایی حضور ناطق نوری در حزب نزدیکان لاریجانی را تکذیب کرد

 

 یک عضو ارشد فراکسیون مستقلین ولایی مجلس شورای اسلامی از آغاز به کار حزب «رهروان» ظرف یک ماه آینده خبر داده است. بهروز نعمتی، نماینده اصولگرای تهران در این رابطه به باشگاه خبرنگاران جوان گفته که «کارهای مقدماتی آغاز به کار این حزب انجام شده است.»

 

حزبی که در این نوبت از آن با عنوان «رهروان» صحبت شده و اخباری از فعالیت هایش در آینده نزدیک در رسانه ها منتشر می شود، حزبی است متشکل از نزدیکان علی لاریجانی، رییس مجلس که حداقل از آخرین سال فعالیت مجلس نهم در سال ٩٤ به این سو هرازگاه به سطح اخبار راه یافته و هربار هم فاقد آنکه عملا اتفاقی در عرصه رسمی سیاسی کشور رقم بزند، لابه لای خبرهای دیگر گم شده است.

 

البته در شرایطی از حزب به عنوان «رهروان» نام برده شده که در مدت ٣، ٤ سال اخیر، نام هایی همچون «رهروان ولایت»، «رهروان»، «مستقلین»، «مستقلین ولایی»، «معتدلین»، «اعتدالی ها» و اسامی دیگری از این دست، به عنوان نام این حزب مطرح بوده اما حالا این طور که نعمتی گفته، قرار است با همان عنوان «رهروان» آغاز به کار کند. هرچند باتوجه به اتفاقاتی که در گذشته افتاده، تا زمانی که این حزب رسما کار خود را آغاز نکند، نمی توان درباره نام و نحوه فعالیت هایش اظهارنظر و حتی گمانه زنی کرد.

 

در این میان سوالی که مطرح می شود آن است که چرا همین چند اسم محور گمانه زنی های رسانه ای درباره فعالیت حزب نزدیکان لاریجانی قرار گرفته است. ماجرا از این قرار است که «رهروان ولایت» نام فراکسیون اکثریت مجلس نهم بود؛ فراکسیونی به ریاست کاظم جلالی، رییس وقت و فعلی مرکز پژوهش های مجلس که در مقابل حزب اصولگرایان به ریاست غلامعلی حداد عادل، از ریاست علی لاریجانی در مجلس حمایت می کرد و از قضا در هر ٤ سال نیز موفق بود. آنها علاوه بر ریاست لاریجانی، برای محمدحسن ابوترابی فرد و محمدرضا باهنر را نیز به عنوان نواب رییس مجلس رای می گرفتند و فاقد کمترین مشکلی مجلس نهم را اداره می کردند.

 

با پایان کار مجلس نهم و نزدیک شدن به انتخابات مجلس دهم، این گروه از نمایندگان حتی تصمیم گرفتند با همین فهرست مشترک تحت همین عنوان «رهروان ولایت» وارد رقابت های انتخاباتی شوند اما درنهایت هنگامی که دیدند در مقابل اصلاح طلبان شانسی نخواهند داشت، در ائتلافی با این جریان سیاسی، «لیست امید» را تشکیل دادند و در مواردی نیز به موفقیت رسیدند.

 

با این حال پس از پیروزی در انتخابات، از حفظ ائتلاف دست کشیده و برای حمایت از ریاست علی لاریجانی درمقابل محمدرضا عارف گزینه ریاست مجلس در «لیست امید»، اقدام به تشکیل فراکسیونی تحت عنوان «مستقلین ولایی» کردند؛ فراکسیونی که این بار با اصولگرایان مجلس وارد ائتلاف شد و در سال نخست در فراکسیون «ولایت» به ریاست علی لاریجانی رای داد و در سال های دوم و سوم باوجود فک این ائتلاف جدید، در ٢ فراکسیون «مستقلین ولایی» و «نمایندگان ولایی» رای خود به لاریجانی را تکرار کرد.

 

این چنین است که لاریجانی همچنان رییس مجلس مانده اما در این سال ها همواره بحث احتمال کاندیداتوری او در انتخابات ریاست جمهوری ١٤٠٠ نیز مطرح بوده و هربار هم، با طرح این موضوع، صحبت ها در مورد فعالیت های حزبی لاریجانی و نزدیکانش جدی تر شده است. همزمان نزدیکی لاریجانی و ناطق نوری از سال های دور و نزدیک شدن این دو چهره اصولگرا و محافظه کار به اصلاح طلبان در سال های اخیر باعث شده، هر بار صحبت از تشکیل حزب نزدیکان لاریجانی پیش آمده، صحبت از احتمال حضور ناطق نوری یا حتی ریاست او در این حزب نیز مطرح شود. یک گمانه زنی رسانه ای نسبتا جدی در مدت اخیر که البته حالا بهروز نعمتی رسما آن را تکذیب کرده و می گوید: «تاکنون بحث درباره ریاست ناطق نوری در این حزب وجود نداشته است و در نهایت هر شخصی را که مجمع انتخاب کند بر این حزب ریاست خواهد کرد.»

 

تکذیب ریاست ناطق نوری اما در حالی صورت گرفته که در مقاطعی، نفس فعالیت های چنین حزبی نیز از اساس تکذیب شده که مهم ترین نمونه آن، اظهارنظر کاظم جلالی، رییس هر دو فراکسیون «رهروان ولایت» مجلس نهم و «مستقلین ولایی» مجلس دهم است که همین اردیبهشت ماه امسال به «اعتماد» گفته بود: «هیچ جلسه ای برای تشکیل حزب نداشتیم لااقل من از این موضوع بی خبرم.» با این حساب، یافتن پاسخ این سوال که آیا این بار هم باید منتظر تکذیب فعالیت حزبی نزدیکان لاریجانی باشیم یا نه، همچنان در گروی زمان است و البته حضور جلالی و دیگر چهره های موثر نزدیک به رییس مجلس در جمع خبرنگاران.

 

etemadnewspa​per.‎​ir
.

منبع : sarpoosh.com