وزارت خزانه داری آمریکا درصدد است تا ۶ آگوست بخش هایی از تحریم های گذشته علیه ایران را بازگرداند. انتخاب در این باره نوشت: برجام یا توافق هسته ای ایران یک سند ۱۵۹ صفحه ای است که در ۱۴ جولای بین پنج عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل و آلمان با ایران به توافق رسید. بر اساس مفاد توافق، در ازای ایجاد محدودیت هایی، تمامی تحریم های اتحادیه اروپا، آمریکا و سازمان ملل لغو شدند. برجام در ۱۶ ژانویه ۲۰۱۶ وارد فاز اجرایی شد.

 

دونالد ترامپ در ۸ می ، با وجود پایبندی مستمر ایران، خروج آمریکا از توافق هسته ای را اعلام کرد و در ادامه خواستار شد که تحریم های لغو شده بازگردد. دونالد ترامپ در اظهاراتی خواستار توافق نوین با ایران شد. مایک پمپئو، وزیر امورخارجه آمریکا در ۲۱ می فهرست دوازده گانه ای از شروطش را منتشر کرد. در این فهرست وی درخواست هایی را مطرح کرد که به شکل های دیگری قبلا طرح شده بود و در مقابل بر لغو کامل تحریم های آمریکا و عادی سازی روابط دیپلماتیک و اقتصادی با ایران تاکید کرد. بسیاری از تحلیلگران این درخواست ها را غیرواقع بینانه دانستند.

 

کدام تحریم ها؟

بر اساس گزارش وزارت خزانه داری آمریکا، تحریم های زیر علیه ایران تحمیل خواهد شد: «تحریم های مربوط به خرید و تهیه دلار آمریکایی توسط دولت ایران، تحریم های مرتبط با تجارت ایران در زمینه طلا و فلزات گرانبها، تحریم های مرتبط با خرید، ذخیره یا انتقال مستقیم یا غیر مستقیم گرافیت، مواد خام یا فلزات نیمه تمام شامل آلومینیوم و آهن، زغال و نرم افزار برای یکپارچه سازی پروسه های صنعتی، تحریم های مرتبط با انتقال عمده خرید یا فروش ریال ایرانی، نگهداری کمک های مالی عمده یا حساب های بانکی بیرون از خاک ایران که تحت نفوذ ریال ایرانی است، تحریم های مرتبط با خرید، اشتراک یا تسهیلات بدهی های دولتی ایران، تحریم های مرتبط با صنعت خودروسازی ایران.» ایالات متحده آمریکا همچنین فرش و مواد غذایی مانند پسته را از ایران وارد نخواهد کرد و همچنین از صادرات هواپیماهای تجاری و قطعات و خدمات آن به ایران خودداری خواهد کرد.

 

کدام شرکت ها رفتند؟

دولت ترامپ به شرکت های خارجی و شرکت های چندملیتی آمریکا به مدت ۹۰ روز فرصت داد تا به تجارت با ایران پایان دهند. در این راستا بیش از ۱۰ شرکت مانند بوئینگ، جنرال الکتریک، مائرسک، پژو، زیمنس و توتال از ایران خارج شده اند. دولت ترامپ به طور مکرر تاکید کرد در مجازات شرکت های آمریکایی و خارجی که به تحریم های نوین علیه ایران پای بند نباشند «تردید نخواهد کرد» و از دسترسی تجارت آنها به بازار آمریکا مانع می شود.

 

در این راستا در ماه ژوئن، مقامات آمریکا از وزارت امورخارجه و خزانه داری با همتایان اروپایی و آسیایی خود برای تبیین سیاست های تحریم های نوین آمریکا دیدار کرده اند. با وجود اینکه توافق هسته ای اکنون در وضعیت «مراقبت ویژه» قرار دارد، اتحادیه اروپا تلاش کرده تا برجام را زنده نگه دارد. علاوه بر این، آنها درصددند تا کانال هایی برای تداوم تجارت با ایران ایجاد کنند. اما بارها تاکید کردند که نمی توانند شرکت های خصوصی خود را برای حضور در ایران مجبور کنند.

 

چندین کشور اروپایی از جمله بریتانیا، فرانسه، آلمان خواستار «معافیت های گسترده» برای شرکت های خارجی خود شدند، اما دولت ترامپ تاکنون این درخواست ها را رد کرده است. اقتصاد ایران پس از خروج آمریکا از برجام و همچنین به دلیل سوء مدیریت با وضعیت متزلزلی رو به رو شده است. در این راستا ارزش پول ملی ایران کاهش یافته است. بنابراین مردم ایران تحت فشار تحریم ها رنج خواهند برد. در حالی که دولت ایران درصدد پیدا کردن راه های بدیل است تا با این مشکلات مقابله کند.

 

خبر خوش

واردات نفت هند از ایران در این ماه به علت افزایش خرید پالایشگاه های دولتی، رشدی ۸۵ درصدی را نسبت به موعد مشابه سال گذشته نشان می دهد. ارزیابی داده های غیر رسمی، میزان واردات نفت آن دسته از پالایشگاه های هند که در سال گذشته به سبب اختلاف ها بر سر یک پروژه نفتی، خرید نفت خود از ایران را کاهش داده بودند، از ماه آوریل(فروردین) تاکنون جهشی جدی داشته است. رویترز نوشت؛ در چهار ماهه نخست سال مالی جاری، واردات نفت هند از ایران در مجموع ۴۰ درصد نسبت به سال گذشته افزایش داشته است.

 

آخرین آمار رسمی درخصوص میزان صادرات نفت ایران به هند مربوط به ماه ژوئن(خرداد-تیر) است. دارمندرا پرادان، وزیر نفت هند ابتدای هفته گذشته گفت واردات از ایران در این ماه رشدی ۵۰ درصدی نسبت به موعد مشابه سال گذشته داشته است. هند دومین خریدار بزرگ نفت ایران پس از چین است و همین موضوع موجب افزایش فشارهای واشنگتن به دهلی نو و پکن در ماه های گذشته شده است. سوشما سواراج وزیر امورخارجه هند نیز گفت این کشور از تحریم های یکجانبه آمریکا علیه ایران تبعیت نخواهد کرد.

 

«نه» چین به تحریم ایران

در همین راستا رویترز گزارش داد که دولت چین درخواست ایالات متحده برای توقف واردات نفت از ایران را رد کرد. دو مقام آگاه آمریکایی گفتند که واشنگتن نتوانست در مذاکرات با چین، آنها را برای قطع واردات نفت از ایران ترغیب کند. این دو مقام عضو تیم مذاکره کننده آمریکا، مخالفت چین با درخواست این کشور را «ضربه ای به اقدامات دولت ترامپ جهت منزوی کردن ایران بعد از خروج از توافق هسته ای» توصیف کرده و گفتند پکن قبول کرد که خرید نفت از ایران را افزایش ندهد. تیم هایی از آمریکا طی روزهای اخیر در حال مذاکره با کشورهای مختلف جهت مجاب کردن آنها به قطع واردات نفت از ایران تا ماه نوامبر هستند.

 

هشدار آمریکا به اروپا

از سوی دیگر کنگره و دولت آمریکا در هشداری صریح به متحدان اروپایی خود اعلام کردند: به روابط تجاری خود با ایران پایان دهید، وگرنه ظرف ماه های آینده با تحریم های نوین و سنگینی رو به رو می شوید! کنگره و دولت آمریکا به متحدان اروپایی این کشور با صراحت هشدار داد که یا به تمام روابط تجاری خود با دولت ایران پایان دهند یا اینکه ظرف ماه های آینده با تحریم های نوین و سنگینی رو به رو می شوند؛ اقدامی که به گفته چندین مقام بلندپایه آمریکا می تواند بازارهای مالی بین المللی و بانک های آمریکایی مرتبط با نهادهای پولی خارجی را تحت فشار قرار دهد.

 

 

arma​ndaily.‎​ir
.

منبع : sarpoosh.com