حملات کلامی دونالد ترامپ به رسانه های منتقد، نتوانست حمایت دختر رئیس جمهوری آمریکا و سخنگوی کاخ سفید را در پی داشته باشد. دونالد ترامپ که از آغاز ریاست جمهوری خود رابطه پرتنشی با رسانه های منتقد، از جمله نیویورک تایمز، سی ان ان و واشنگتن پست دارد، یک بار دیگر این رسانه ها را به «انتشار اخبار دروغ» متهم کرد و آنها را «دشمن مردم» خطاب قرار داد؛ عبارتی که نتوانست حمایت نزدیکان ترامپ را با خود همراه کند.

 

ایوانکا ترامپ، دختر و مشاور رئیس جمهور ایالات متحده، در گفت وگویی که با سایت «آکسیوس» داشت، با این سخنان پدرش در قبال رسانه ها مخالفت کرد. ایوانکا  گفت: «خبر هایی در رسانه ها درباره خودم دیده ام که کاملا خلاف واقعیت بوده، اما اصلا اعتقاد ندارم که رسانه ها دشمن مردم هستند». پس از این موضع گیری ایوانکا، دونالد ترامپ باز هم با انتشار یک توییت نوشت: «انتقادهایم را پس نمی گیرم، چون آنها کاملا صحیح هستند. رسانه های خبری جعلی که بخش عمده رسانه ها را تشکیل می دهند، دشمن مردم هستند».

 

پیش از این سخنان، سالزبرگر، ناشر روزنامه نیویورک تایمز که طی یک سال ونیم اخیر هدف انتقاد ها و حملات دونالد ترامپ قرار داشت، از او خواسته بود از متهم کردن روزنامه نگاران به دشمنی با مردم پرهیز کند. این در حالی است که هفته گذشته ناشر نیویورک تایمز در کاخ سفید با ترامپ دیدار کرده بود و رئیس جمهور آمریکا در توییتی، این دیدار را «مثبت و سازنده» خوانده بود.

 

پس از انتشار این توییت از سوی ترامپ، سخنگوی نیویورک تایمز اعلام کرد که «این دیدار به درخواست و دعوت کاخ سفید از ناشر روزنامه برگزار شد و ترامپ تأکید داشت که چنین ملاقاتی محرمانه بماند، اما ساعاتی بعد در توییتر خود آن را علنی کرد. ناشر نیویورک تایمز نیز حق خود می داند که محتوای این دیدار را برای رسانه ها علنی کند. سالزبرگر برای انتقال نگرانی خود نسبت به ادبیات تند ترامپ در قبال رسانه ها این دیدار را پذیرفت و در این ملاقات نسبت به مواضع تهاجمی رئیس جمهور آمریکا در قبال رسانه ها هشدار داد و آن را اقدامی خطرناک خواند».

 

حملات اخیر ترامپ به رسانه ها پس از آن اوج گرفت که روزنامه نیویورک تایمز با استناد به تحقیقات رابرت مولر، بازرس ویژه تحقیق در پرونده مداخله روسیه در انتخابات آمریکا، گزارشی ویژه منتشر کرده بود که خشم دونالد ترامپ را برانگیخت. این روزنامه همچنین از تمایل رابرت مولر برای گفت وگو با رئیس جمهور آمریکا خبر داد. بر اساس گزارش نیویورک تایمز، مولر قصد دارد شخصا از ترامپ سؤال کند که آیا قبل از برگزاری نشست خانواده و اعضای تیم انتخاباتی خود با مقام های روس از این نشست مطلع بوده و اینکه آیا در مسیر اجرای عدالت و قانون مانع ایجاد می کند یا خیر.

 

ترامپ در روزهای گذشته با انتقاد از روند تحقیقات مولر در ارتباط با مداخله روسیه در انتخابات آمریکا خواستار آن شده بود که این تحقیقات ادامه نیابد. هم زمان با این تحولات، سارا سندرز، سخنگوی کاخ سفید، نیز در پاسخ به خبرنگار سی ان ان در مورد اظهارنظر اخیر ترامپ از پاسخ به آن خودداری کرد. عدم پاسخ گویی سندرز به سؤال سی ان ان که از او خواست تا درباره نام برده شدن از رسانه ها به عنوان دشمن مردم موضع گیری کند، باعث شد تا این خبرنگار جلسه پرسش وپاسخ کاخ سفید را ترک کند. دو هفته پیش نیز در پی تنش میان سی ان ان و سخنگوی کاخ سفید، خبرنگار این رسانه موقتا از حضور در نشست های خبری کاخ سفید منع شده بود که این اقدام حتی اعتراض رسانه های حامی ترامپ، از جمله فاکس نیوز را برانگیخت.

 

تنش های اخیر میان رئیس جمهور آمریکا و رسانه ها در تازه ترین سخنرانی ترامپ در پنسیلوانیا نیز نمایان بود. ترامپ که در کمپین انتخاباتی جمهوری خواهان برای انتخابات میان دوره ای کنگره در پنسیلوانیا سخنرانی می کرد، باز هم رسانه های منتقد خود را منبع انتشار اخبار دروغ و جعلی خواند که این اظهارات با هو شدن خبرنگاران حاضر در محل سخنرانی از سوی هواداران ترامپ همراه شد. رویکرد ترامپ در قبال رسانه ها که پیش از این نیز سابقه داشته، نه تنها اعتراض رقبای دموکرات را به همراه داشته، بلکه با مخالفت جمهوری خواهان نیز روبه رو شده است.

 

جف فلیک، سناتور جمهوری خواه ایالت آریزونا که از حامیان ترامپ به شمار می آید، این گونه موضع گیری های رئیس جمهور ایالات متحده را با مواضع  ژوزف استالین، دیکتاتور شوروی سابق، مقایسه کرده است. سازمان ملل نیز به تقابل ترامپ و رسانه ها واکنش نشان داده است. «دیوید کی»، گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور آزادی عقیده و بیان، با همراهی ادیسون لانزا، از اعضای کمیسیون آمریکایی حقوق بشر، مواضع ترامپ «علیه رسانه های آزاد» را خطری بزرگ برای مطبوعات عنوان کردند و هشدار دادند که این گونه اظهارات باعث می شود تا روزنامه نگاران بیش از پیش در معرض حملات خشونت آمیز قرار گیرند.

 

s​harghdaily.‎​ir
.

منبع : sarpoosh.com