آکاایران: محمدتقی فاضل میبدی:

مسائل سیاسی را ایدئولوژیک کردن و ریشه آنها را از قرآن درآوردن صحیح نیست

به گزارش همدلی، این اولین بار نیست که در ایران شخصی غیرسیاسی در مورد مسائل سیاسی اظهار نظر می کند. در طول چند دهه اخیر نظامیان، روحانیون و حتی خطیبان نماز جمعه نیز در مورد مسائل خُرد و کلان در مورد مسائل تخصصی در حوزه سیاست اظهار نظر کرده و به نوعی باعث واکنش بیشتر کارشناسان سیاسی، مسئولین مربوطه و حتی کاربران فضای مجازی شده اند. البته برخی از مسئولیت ها یا پست های رسمی هستند که ورودشان بطورکلی در مباحث مختلف، جزئی از کارشان است مثل یک نماینده مجلس به دلیل اینکه ناظر به اجرای صحیح قوانین است و اظهار نظر حق و تکلیف اوست.

 

یا همچنین یک خطیب نماز جمعه، که می تواند در مورد مسائل مختلف از جمله سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی اظهار نظر کند. اما آنچه اهمیت دارد این است زمانی که مسائل را به صورت تخصصی و عمیق بررسی کنند، قطعاً بایستی نظر کارشناسانه باشد و فاقد علم و آگاهی سخنی گفته نشود و در اینگونه مسئولیت ها بایستی از نظر کارشناسان امر استفاده کرد. چون فرمانده سپاه یا خطیب نماز جمعه و ... به اندازه اختیاراتشان مسئول اند و بایستی با آگاهی به موضوع سخن بگویند و بهانه دست طرف مقابل ندهند.

 

دیروز آیت الله سیدهاشم بطحایی عضو مجلس خبرگان رهبری در باره پیشنهاد مذاکره فاقد شرط ترامپ به ایران، گفت: «مقامات دولت واشنگتن رفتار دوگانه دارند، در پشت پرده علیه ملت ایران کار می کنند اما در جلوی رسانه ها ژست دموکراسی می گیرند و مدعی می شوند در امور داخلی ایران هیچ دخالتی ندارند و در درگیری مردم و دولت ایران بی تقصیر و اهل مذاکره و گفتگو هستند.» گرچه آیت الله بطحایی پیشنهاد مذاکره را پذیرفته است اما اینکه اظهار نظر حتی در قالب موافقت، خود نیز تبعات آسیب زایی می تواند داشته باشد. در این باره به سراغ یکی از اعضای مجمع محققین و مدرسین حوزه علمی قم رفتیم و نظر او را در این باره جویا شدیم.

 

حجت‎الاسلام محمدتقی فاضل میبدی در گفت وگو با «همدلی» با اشاره به اینکه اصل سخن آیت الله بطحایی قابل پذیرش است و من نیز با مذاکره کردن با آمریکا همدل هستم. گفت: «همانگونه که پیامبر نیز گفته اند که اگر دشمنانتان به شما پیشنهاد صلح دادند آن را بپذیرید اما آنچه در اینجا قابل نقد و بررسی است این است که نباید مسائل سیاسی را ایدئولوژیک دید و ریشه آنها را در قرآن جست. چون این مسائل بخصوص بحث مذاکره در حیطه مسائل عرف است و اقتضائات مکانی و زمانی خاص خود را دارد.»

 

نقدی بر اظهارنظرهای فرمانده سپاه و خطیب نماز جمعه

فاضل میبدی در ادامه سخنان خود اظهار نظر سردار جعفری و خطیب نماز جمعه تهران را نیز نقد کرد وگفت: «بر این باور هستم که مسائل سیاسی نیاز به کارشناس متخصص و کارشناسی های حساب شده دارد و از حیطه کسانی که در این حوزه هیچ تخصصی ندارند، خارج است. برای نمونه می توانم به سخنرانی اخیر سردار جعفری اشاره کنم. ایشان نه فقط در امور سیاسی دخالت کرده اند بلکه از زبان مردم هم حرف زده اند.

 

در حالی که ایشان نه نماینده تمام مردم و نه نماینده وزارت امور خارجه هستند. از سوی دیگر ایشان در سخنرانی خود آمریکا را شیطان بزرگ نام نهاده که امر شایسته ای نیست. چون پیامبر بارها فرموده اند که به دشمنان خود فحش ندهید. یکی دیگر از کسانی که در این باره اظهار فضل کرده، خطیب نماز جمعه تهران است که آمریکا را گرگ خوانده». 

 

البته از این دست اظهار نظرهای غیر کارشناسانه و دور از حیطه تخصصی بسیار شده، و مثال آنها نیز بیشمار است. اما آنچه اهمیت دارد این که هنوز مقامات رسمی در وزارت امور خارجه به صورت رسمی به اظهارات یا پیشنهاد ترامپ واکنشی نشان ندادند و اگر قرار باشد هر کسی در هر حوزه ای سخن بگوید قطعاً به خود اجازه می دهد که در هر سمت و مسئولیتی هم ایفای نقش کند که این خود ندانم کاری، ضعف و ناکارآمدی را در هر سیستمی بدنبال خواهد داشت. 

 

این عضو مجمع محققین و مدرسین حوزه علمی قم در پایان گفت: «اگر کسانی هم که تخصص یا مسئولیت مستقیمی در مورد موضوعی که به آنها مربوط نیست، حتی المقدور یا ادبیاتی بهداشتی اظهار نظر کنند که برای مردم ایران تبعاتی در پیش نداشته باشد. متاسفانه این مسائل اخیر، اتفاقات خوشایندی نیستند و نمی توان منشا آن را عدم آگاهی دانست. به نظر می رسد این عزیزان می دانند که در مورد چه چیز صحبت می کنند».

 

آیت الله بطحایی:ترامپ خواست به تهران بیاید اورا بپذیریم و امنیتش را تامین کنیم

آیت الله سیدهاشم بطحایی عضو مجلس خبرگان رهبری درباره پیشنهاد ترامپ برای مذاکره فاقد پیش شرط با ایران گفت:« ملت ایران در ۴۰ سال بعد از پیروزی انقلاب اسلامی مشکلات زیادی را پشت سر گذراند اما آمریکایی ها چشم ندارند آرامش این ملت را ببینند بنابراین سناریوی جدیدی طراحی کردند تا در داخل ایران زمینه های شورش و درگیری به وجود بیاورند و ملت را مقابل دولت قرار دهند.»

 

وی با اشاره به مشکلات اقتصادی و معیشتی مردم و تلاش آمریکا برای تشدید این وضعیت، افزود: مقامات دولت واشنگتن رفتار دوگانه دارند، در پشت پرده علیه ملت ایران کار می کنند اما در جلوی رسانه ها ژست دموکراسی می گیرند و مدعی می شوند در امور داخلی ایران هیچ دخالتی ندارند و در درگیری مردم و دولت ایران بی تقصیر و اهل مذاکره و گفتگو هستند .

 

عضو مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه آمریکایی ها می خواهند با طرح پیشنهاد مذاکره فاقد پیش شرط توپ را به زمین ایران بیندازند، اظهار کرد: «در حرف های ترامپ و وزیر امورخارجه اش یک آشفتگی مشاهده می شود. تعجب می کنم گویا در آمریکا مغز متفکر موجود نیست، اگر نظام سیاسی این کشور سالم و پابرجا بود باید رئیس جمهور و وزیر امورخارجه اش هماهنگ با هم موضع گیری می کردند، نه آنکه ترامپ بگوید مذاکره فاقد پیش شرط و پمپئو شرط گذاری کند.»

 

وی با بیان اینکه ترامپ نشان داده اهل منطق و وفای به عهد و پیمان نیست، با اشاره به تناقض های رفتاری ترامپ در قبال کره شمالی ادامه داد: با وجودی که هیچ اعتمادی به آمریکا نیست اما برای آنکه مردم بدانند، جز رژیم غاصب و ظالم صهیونیستی مسئولان نظام جمهوری اسلامی هیچ گاه درب مذاکره را نمی بندند، باید طبق فرموده قرآن عمل کرد.

 

بطحایی با بیان اینکه ما پیرو قرآن هستیم، گفت: آمریکایی ها از فرعون بدتر نیستند. خدای متعال به حضرت موسی فرمود « اذْهَبا اِلَى فِرْعَوْنَ فَقُولَا لَهُ قَوْلًا لَّیِّنًا لَّعَلَّهُ یَتَذَکَّرُ اَوْ یَخْشَىٰ به سمت فرعون برو با او با کمال آرامی و نرمی سخن بگو، باشد که متذکر شود یا {از خدا} بترسد».

 

وی افزود: در آیه ششم سوره توبه نیز آمده است «وَاِنْ اَحَدٌ مِنَ الْمُشْرِکِینَ اسْتَجَارَکَ فَاَجِرْهُ حَتَّى یَسْمَعَ کَلَامَ اللَّهِ ثُمَّ اَبْلِغْهُ مَاْمَنَهُ ذَلِکَ بِاَنَّهُمْ قَوْمٌ لَا یَعْلَمُونَ ﴿۶﴾ و اگر یکى از مشرکان از تو پناه خواست پناهش ده تا کلام خدا را بشنود سپس او را به مکان امنش برسان چرا که آنان قومى نادانند» یعنی حتی اگر ترامپ اعلام کرد می خواهد به تهران بیاید و با مسئولان جمهوری اسلامی ایران صحبت کند، قرآن می گوید «او را بپذیریم و حتی امنیتش را هم تامین کنیم چون آنها ما را نمی شناسند و نادان هستند».

 

عضو مجلس خبرگان یادآور شد: آمریکایی ها دروغ می گویند و به حرفی که می زنند پایبند نمی مانند اما برخی امروز در داخل کشور می گویند «رئیس جمهور آمریکا کوتاه آمده و برای مذاکره فاقد پیش شرط با ایران اظهار تمایل کرده است، چرا ما مذاکره را نمی پذیریم» برای آنکه این بخش از جامعه نیز به ماهیت دروغین نیت آمریکایی ها پی ببرند و توپ هم در زمین آمریکایی ها بیفتد، معتقدم می توان به رهنمودهای قرآن توجه کرد.

 

 

.

منبع : sarpoosh.com