نظر شما چرا رییس جمهور درباره شرایط کنونی کشور با مردم صحبت نمی کنند؟

به نظر من صحبت رییس جمهور با مردم یک موضوع فرعی است. مشکل اصلی در سیستم اطلاع رسانی دولت است که محدود به دولت دوازدهم نمی شود. این مشکل از دولت یازدهم نیز وجود داشت و بارها بابت ضعف اطلاع رسانی در دولت به رییس جمهور از روش های مختلف تذکر داده شده است. دولت با مشکلات زیادی رو به رو است اما کسی از این مشکلات اطلاعی ندارد زیرا تیم اطلاع رسانی دولت به شدت ضعیف عمل کرده و می کند. یکی از اصلی ترین مشکلات دولت وارونه جلوه دادن دستاورد توسط رقبای سیاسی است؛

 

رقبایی که در شرایط حساس کنونی کشور فضا را مناسب دیده و در تلاش برای تسویه حساب سیاسی هستند. این مجموعه این الزام را ایجاد می کند تا افکار عمومی در وهله نخست در جریان امور قرار گیرد و در وهله دوم اطمینان های لازم از دولت را کسب کند. وقتی افکار عمومی از آنچه در کشور رخ می دهد کم اطلاع یا بی اطلاع باشند منجر به شکل گیری یک فضای ناامن برای افکار عمومی می شود. در این شرایط، افکار عمومی متصور می شود تدبیر جدی برای برون رفت از وضعیت فعلی موجود نیست. اگر هم چنین تصوری برای افکار عمومی شکل بگیرد یا رسانه های خارجی و دشمنان چنین تصوری را ایجاد کنند، جامعه به سمت روش های خود تدبیری حرکت می کند. این روش های خود تدبیری آثار بسیار خطرناکی برای کشور به همراه دارد.

 

بنابراین شما معتقد هستید که پیش از رییس جمهور، شورای اطلاع رسانی دولت باید وارد عمل می شده و چون این اتفاق رخ نداده بار پاسخگویی بر دوش رییس جمهور افتاده است.

 

دقیقا. تیم اطلاع رسانی دولت ضعف های جدی دارد. این اشکال، احساسی را در مردم ایجاد کرده است که مسوولان کشور چه در سطح رییس جمهور و چه در سطح وزرا، خود را بی نیاز از پاسخگویی دانسته و از سمت مردم محکوم به کم کاری می شوند. شاید اگر دولت اطلاعات درست را در اختیار مردم بگذارد یا ارتباط قوی تری با مردم ایجاد کند، حداقل دستاورد این مهم آن است که مردم متوجه خواهند شد دولت نقش آنچنانی در شکل گیری وضعیت کنونی ندارد. وقتی ارتباط درستی میان دولت و مردم برقرار نیست، به دلیل آنکه دولت بیشتر در چشم مردم است ناکارآمدی ها و ضعف ها متوجه دولت می شود.

 

همان طور که شما نیز اشاره کردید ضعف تیم اطلاع رسانی دولت از دولت پیش مطرح بوده و اکنون نیز ادامه دارد بنابراین موضوع تازه ای نیست. سوال این است که چرا رییس جمهور با مردم صحبت نمی کند؟

این یک پرسش جدی است که جواب روشنی برای آن موجود نیست. به نظر من یکی از دلایلی که این اتفاق تاکنون رخ نداده آن است که رییس جمهور از این بابت نگرانی هایی دارد. اگر دولت بخواهد صریح، شفاف و صادقانه با مردم سخن بگوید، ممکن است به وحدت جامعه لطمه وارد شود زیرا رییس جمهور در چنین گفت وگویی مجبور است تصویری واقعی از وضعیت موجود را بیان کرده و دلایل این شرایط را بازگو کند.

 

یکی از عواملی که کشور را به شرایط حساس کنونی رسانده برخورد های ظالمانه نظام بین المللی به ویژه امریکا است. بخش دیگری از این عوامل، روش ها و رویه های نادرستی است که در این شرایط در بخش هایی غیر از دولت تصمیم گیری و اجرا می شود. در چنین شرایطی سکوت رییس جمهور ناشی از نگرانی او از آسیب دیدن وحدت جامعه است. زمانی که ارتباط خوبی میان دولت و مردم برقرار نباشد طبیعی است که اعتماد جامعه آسیب دیده و خود تدبیری ها افزایش پیدا می کند. درکنار این موارد باید افزایش فردگرایی های خود خواهانه را اضافه کرد که این مهم منجر به هم افزایی مشکلات می شود. در چنین شرایطی دولت علاوه بر آنکه باید رابطه خود با مردم را بهبود بخشد، باید ضعف تیم اطلاع رسانی خود را برطرف کند.

 

شما اشاره داشتید که ممکن است بخشی از صحبت های رییس جمهور به وحدت جامعه آسیب بزند. آیا حق مردم نیست که بدانند چه اتفاقی در کشور رخ می دهد؟

به هرحال در ترسیم چرایی بخشی از وضعیت موجود، رییس جمهور مجبور است تصویری از ناهماهنگی ها و ناکارآمدی های داخلی ارایه کند که این مهم ممکن است به وحدت جامعه ضربه بزند هرچند بهتر است مردم در جریان امور قرار گیرند. مسوولان باید مردم را امین خود بدانند. اگر برخی نارسایی ها مربوط به بخش داخلی است باید صادقانه با مردم در میان بگذاریم. خروجی این اتفاق مهم تامین امنیت برای نظام است. در این شرایط جامعه متوجه خواهد شد تهدید داخلی کجا است. در چنین شرایطی افکار عمومی به کمک دولت آمده و مردم برای حل مشکلات پیشقدم می شوند. باید جامعه را از ابهام دور کرد؛ اگر جامعه در ابهام باقی بماند، جریانات رقیب دولت یا دشمنان نظام، تصویری که دلخواه خودشان از دولت است را برای مردم ترسیم می کنند و این اتفاق می تواند ضربه بزرگی به کشور و انقلاب بزند.

 

درشرایط کنونی رییس جمهور چه نکاتی را باید با مردم در میان بگذارد؟

مردم باید مطمئن شوند که دولت بر حوزه های زیرنظر خود تسلط کافی داشته و پیگیر حل مشکلات است. مردم نیاز دارند از دولت درکنار تدبیر، اقتدار نیز ببینند. مردم انتظار دارند دولت از نخبگان در عرصه های سیاسی، اقتصادی و اجتماعی استفاده کند. نخبگان علاقه دارند به کمک مردم و کشور بیایند بنابراین دولت باید فضا را برای فعالیت نخبگان فراهم کند. مردم باید در سه مورد ملموس حس کنند که دولت تدبیر کرده و برنامه دارد. دولت نباید وعده و قول هایی دهد که پس از گذشت چند روز محقق نشود زیرا در چنین شرایطی مردم متصور می شوند که نه تنها آن وعده ها بلکه سایر برنامه ها نیز پشتوانه کارشناسی ندارد.

 

اگر رییس جمهور صحبت هایی که مردم انتظار دارند را مطرح نکند، گفت وگو با مردم چه نتیجه ای خواهد داشت؟

اگر این اتفاق رخ دهد، صحبت های رییس جمهور کاملا نتیجه ای عکس خواهد داد. امید برای مردم بسیار مهم است و اگر با ادبیات شعاری، کلی یا ابهام گونه با افکار عمومی صحبت شود، احساس اعتماد از بین می رود. اگر احساس اعتماد کاهش پیدا کند منجر به کاهش انگیزه مردم برای کمک به بهبود اوضاع کشور می شود. در شرایط فعلی ما نیاز به افزایش اعتماد عمومی داریم نه عکس آن. ما باید با گفت وگوی درست با مردم، نا امیدی نسبت به آینده را کاهش دهیم.

 

با توجه به پاسخ های شما، صحبت رییس جمهور با مردم یک تیغ دو لبه است. آیا در چنین شرایطی رییس جمهور باید با مردم صحبت کند یا خیر؟

منظومه گفتاری یک منظومه تک گفتاری نیست بلکه مجموعه ای از گفتار ها ست. دولت باید این منظومه را تدبیر کرده و ظرف یک دوره یک ماهه با مردم گفت وگو کند. این گفت وگو نباید محدود به رییس جمهور باشد بلکه وزرا نیز باید به میدان بیایند. در این روزها زمانی که با مردم در سطح شهر، تاکسی، مترو و... رو به رو می شویم حرف نهایی آنها آن است که انتظار دارند از دولت اقتدار ببینند. این اقتدار صرفا برخورد و شعار های تند و تیز نیست بلکه این اقتدار از جنس برنامه و راه حل است. مردم انتظار دارند دولت با برنامه و راه حل مشکلات را حل کند. مشکلات امروز کشور تنها بر دوش دولت نیست اما مردم انتظار دارند دولت در حوزه هایی که به او مربوط است، موفق عمل کند.

 

اگر با ادبیات شعاری، کلی یا ابهام گونه با افکار عمومی صحبت شود، احساس اعتماد از بین می رود. اگر احساس اعتماد کاهش پیدا کند منجر به کاهش انگیزه مردم برای کمک به بهبود اوضاع کشور می شود. در شرایط فعلی ما نیاز به افزایش اعتماد عمومی داریم نه عکس آن. ما باید با گفت وگوی درست با مردم، نا امیدی نسبت به آینده را کاهش دهیم.

 

etemad​newspaper.‎​ir
.

منبع : sarpoosh.com