نمایندگان مجلس صراحتا اعلام می کنند که جز پس گرفتن امضای نمایندگان هیچ راهی برای کنسل کردن طرح سوال از رئیس جمهور موجود نیست و حتی لابی های لاریجانی هم نمی تواند در این موضوع تاثیرگذار باشد.

به گزارش رویداد۲۴، در حالی که روز چهارشنبه هفته گذشته طرح سوال از رییس جمهور در مجلس شورای اسلامی اعلام وصول شد، اما بحث انصراف و پس گرفتن امضاها در مجلس مطرح شده است؛ برخی نیز طرح سوال را به لحاظ آیین نامه داخلی مجلس غیر قانونی خواندند. برخی از نمایندگان که برای سوال از رییس جمهور طرح را امضا کرده بودند تا حسن روحانی پاسخگوی شرایط و وضعیت موجود باشد، به دلایلی امضای خود را پس گرفتند، اما این همه ماجرا نبود و برخی اعلام کردند کسانی که امضای خود را پس گرفته اند دیگر نمی توانند این طرح را برای دوباره به جریان انداختن آن، امضا کنند. به گفته برخی از نمایندگان این طرح برای بررسی مسائل قانونی و حقوقی آن در هئیت رئیسه مورد بررسی قرار گرفته است. در همین رابطه دو نماینده مجلس در گفت وگو با رویداد۲۴ اعلام کردند که پس گرفتن و امضای دوباره آن ایراد قانونی ندارد.

 

نمایندگان خواستار پاسخگویی رییس جمهور بودند

علی ابراهیمی نماینده مردم شازند در مجلس شورای اسلامی، در گفت وگو با رویداد۲۴ با اشاره به آخرین وضعیت طرح سوال از رئیس جمهور گفت: از چند مدت قبل برخی از نمایندگان سعی داشتند تا حوزه اقتصاد رییس جمهور توضیحاتی را ارائه کند زیرا مشکلات به قدری زیاد شده بود که بخشی از آن در حال تبدیل شدن به بحران بود و بخشی از محورهای سوال نیز به بحث موسسات مالی و اعتباری مربوط می شد که با برخی از نمایندگان امضای خود را پس گرفتند و طرح سوال از رئیس جمهور از حد نصاب افتاد.  

 

 

ابراهیمی ادامه داد: برخی از سوال کنندگان به دنبال این بودند که رئیس جمهور با توجه به حوزه اختیاراتی که دارد توضیحاتی را ارائه کند و بگوید که نوع شکل گیری این موسسات به صورت بوده؟ چه کسانی مال و اموال مردم را از بین برده اند. محور دیگر سوالات در خصوص قاچاق کالا بود و کالاهایی که به صورت قاچاق وارد کشور می شود متاسفانه نه تنها مالیات پرداخت نمی کنند بلکه زمینه اشتغال برای جوانان کشور را هم از بین می برند. ما سوال کنندگان می خواهیم از رییس جمهور بپرسیم که دلایل و مسبب چنین اتفاقاتی چه کسانی هستند و اگر قادر نیستند که مشکلات را حل و فصل کنند، مشکل از کجا نشات می گیرد. ما نمایندگان می دانیم که بخشی از استمرار تحریم ها در دست ایشان نیست و خواهان این بودیم که ایشان داوطلبانه در مجلس حضور پیدا می کردند و با نمایندگان صحبت می کردند.  

 

حساسیت نسبت به طرح سوال از رییس جمهور را درک نمی کنم

این نماینده مجلس تصریح کرد: نمی دانم چرا تا این اندازه نسبت به این موضوع حساسیت ایجاد شده است، به نظرم مسئولان باید خودشان داوطلبانه خود را در معرض سوال نمایندگان قرار دهند و نسبت به مسائل پاسخگو باشند.  

 

طرح سوال از رییس جمهور زمانی کنسل می شود که نمایندگان امضای خود را پس بگیرند

 ابراهیمی با بیان اینکه سوال از رییس جمهور روز چهارشنبه اعلام وصول شد، خاطرنشان کرد: صحبت شده بود نمایندگانی که امضای خود را پس گرفته اند دیگر نمی توانند برای طرح سوال امضا کنند، اما بعید می دانم چنین موضوعی مطرح باشد زیرا طرح سوال از رییس جمهور زمانی کنسل می شود که امضاها از حد نصاب کمتر شود. سوال کنندگان از روحانی اصولگرایان و پایداری ها هستند و از لیست امید فعلا تنها نام من در لیست امضا کنندگان است. 

 

لابی لاریجانی کاری برای روحانی نمی کند

نماینده مردم شازند، ادامه داد: اکنون صحبت از این می شود که رییس مجلس و طیف ایشان به دنبال کنسل کردن طرح سوال هستند اما بعید می دانم که  لابی های لاریجانی هم در این زمینه جواب گو باشد.  

 

امضا کردن و پس گرفتن آن ایراد قانونی ندارد

در همین زمینه عزت الله یوسفیان ملا عضو کمیسیون برنامه و بودجه در گفت وگو با رویداد۲۴، با اشاره به حواشی موجود در مورد انصراف و کنسل شدن طرح سوال از رئیس جمهور گفت: طبق آیین نامه هرکسی که طرح را امضا کرده است می تواند امضای خود را پس بگیرد و بار دیگر طرح را امضا کنند و هیچ ایرادی در این زمینه موجود نیست و قبلا هم چنین اتفاقی رخ داده بود.  

 

 

یوسفیان ملا، ادامه داد: هرکسی می تواند سوال را امضا کند یا امضای خود را پس بگیرد و بعد از آن بازهم طرح را امضا کند و ایراد قانونی ندارد و فقط زمانی که امضاءها از حد نصاب کمتر شود، سوال از رئیس جمهور از اعتبار ساقط می شود.

 

.

منبع : sarpoosh.com