آکاایران: از فراخوان امام جمعه مشهد تا راه حل استانداری برای اعتراض

معاون سیاسی استانداری خراسان رضوی: معترضان بهتر است از طریق قانونی اقدام کنند

آکاایران: معاون سیاسی استانداری خراسان رضوی: معترضان بهتر است از طریق قانونی اقدام کنند

معاون سیاسی استانداری خراسان رضوی با بیان اینکه «بهتر است معترضان از طریق قانونی اقدام کنند»، تأکید کرد: امنیت، خط قرمز ماست و هیچ گاه اجازه نخواهیم داد امنیت مردم بازیچه این افراد قرار گیرد.

 

تکذیب نقش دفتر امام جمعه در اعتراضات

در پی این حوادث، خبری مبنی بر دخالت دفتر نماینده ولی فقیه در استان خراسان رضوی در شروع اعتراضات در این شهر و تذکر علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی به وی منتشر شد. ولی دفتر آیت الله علم الهدی ضمن تکذیب این خبر اعلام کرد که ایشان در مشهد حضور نداشته اند. امام جمعه مشهد به این تکذیب اکتفا نکرد و از دبیر شورای عالی امنیت ملی خواست، عوامل و ریشه اغتشاش ها را شناسایی کند و به مردم گزارش دهد. شورای عالی امنیت ملی نیز طی بیانیه ای خبر احضار آیت الله علم الهدی و نقش دفتر ایشان در پشت پرده تجمعات مشهد را تکذیب کرد. 

 

دعوت امام جمعه مشهد 

حالا ۶ ماه از آن روزها گذشته و باز هم اخباری مبنی بر اعتراض عمومی به وضعیت اقتصادی و معیشتی از شهرهای مختلف به گوش می رسد. ائمه جمعه مراکز استان های مختلف در نماز جمعه هفته گذشته به صراحت به نقد دولت پرداختند و خواستار تغییر در ساختار دولت شدند. آیت الله سید احمد علم الهدی نیز در نماز جمعه هفته گذشته مشهد، خطبه های نماز جمعه را به تریبونی برای بیان اعتراضات تبدیل و تأکید کرد دولت و مجلس «تماشاچی» وضع نابسامان معیشتی مردم اند. اما او در فراخوانی عمومی از مردم خواست که به صحنه بیایند. 

 

مردم چطور به صحنه بیایند؟

آن گونه که سایت امام جمعه مشهد نوشته، او گفته: «وقتی این ها تماشاچی شدند، خود شما مردم باید به صحنه بیایید، اما چطور به صحنه بیایید؟ نه آنطور که جاسوسان آمریکایی با فراخوان ها می خواهند از این موقعیت سوءاستفاده کنند، شما را به صحنه بیاورند و مقابل نظام نگه دارند، .... شما به صحنه بیایید اما به صحنه اقدام و عمل؛ در روزهای آخر عمر حکومت شاه، توطئه ای کرد و مردم را از نظر اقتصادی و معیشت در مضیقه قرار داد، آن روز در مسجدی در محله فقیرنشین تهران بودیم بعد از تیر دو قلو، جوانان مسجد جمع شدند، فروشگاهی به وجود آوردند، کالاهای اساسی را در این فروشگاه جمع می کردند، با نصف قیمت به فقرا و قشر آسیب پذیر می رساندند، به در خانه ها نفت می بردند و سوخت رسانی می کردند و این توطئه شاه به کلی معدوم شد، الان این توطئه آمریکاست.»

 

مدارا با تجمعات مشهد 

حالا محمدرحیم نوروزیان، معاون سیاسی استانداری خراسان رضوی درباره اقدامات دولت برای کنترل تحرکات در مشهد به عنوان یکی از کانون های اعتراضات دی ماه، به ایرناپلاس می گوید: سیاست دولت بر این است که مردم خواسته ها و مطالبات شان را با توجه به ظرفیت هایی که نظام در نظر گرفته است، بیان کنند. گرچه روش صحیح این است که به مردم در هر کشوری، برای تجمع درخواست مجوز دهند تا این کار به شکل قانونی انجام گیرد.

 

وی در این باره تصریح می کند: عموماً رویه این گونه است که با تجمعات مردمی مدارا شود. طی دو سه سال اخیر که سپرده گذاران مؤسسات مالی اعتراض و تجمع می کردند، نیز کسی با آن ها برخوردی نکرد و توانستند صدا و مطالبه خود را به گوش مسئولان برسانند. هرچند این تجمعات هم غیرقانونی است، اما هیچ فکر و هدفی پشت آن ها نیست و رفتار حساسیت برانگیزی از سوی آن ها رخ نداده و هیچ الزامی برای برخورد وجود نداشته و بعد از مدتی این تجمعات خاتمه یافته است. 

 

دعوت به درخواست مجوز برای تجمعات صنفی

نوروزیان با اشاره به اینکه گروهی از عناصر ضدانقلاب در خارج از کشور مترصد حوادثی از این دست هستند، توضیح می دهد: آن ها از این مطالبات صنفی و بحق مردم برای بر هم زدن نظم کشور سوءاستفاده می کنند و بر موج سوار می شوند. می خواهند به مردم آسیب بزنند و با نیروی انتظامی درگیر شوند. این خواست دشمن است و ما هیچ گاه اجازه چنین کاری را نخواهیم داد. ما مسئول حفظ امنیت و آرامش مردم هستیم. ما و نیروهای امنیتی، نظامی و انتظامی همه یک صدا هستیم و اجازه نخواهیم داد امنیت مردم به مخاطره بیفتد. کما اینکه در دی ماه اجازه چنین کاری را ندادیم. هرچند عده ای سعی بر سوءاستفاده از اوضاع را داشتند اما خوشبختانه موضوع جمع شد. 

 

معاون سیاسی استاندار خراسان رضوی می افزاید: باید تجمعات صنفی و مطالبات مردم را از این موارد تفکیک کرد. طی این مدت هم با تجمعات برخورد مناسبی شده است. هرچند توصیه ما به این افراد هم این است که از طریق قانونی برای بیان مطالبات خود اقدام کنند و نمایندگانی را انتخاب تا به استانداری مراجعه کنند؛ ما نیز برای ارائه خدمت با آن ها آماده ایم. 

 

تعیین محل تجمعات مسالمت آمیز در خراسان

وی با تأکید بر اینکه به گروه های ضدانقلاب اجازه بهره برداری از اوضاع را نخواهیم داد، می گوید: امنیت، خط قرمز ماست و هیچ گاه اجازه نخواهیم داد امنیت مردم بازیچه این افراد قرار گیرد. 

 

نوروزیان در پاسخ به این پرسش که گفته شده در مشهد هم مکانی برای تجمعات مسالمت آمیز مردم در نظر گرفته شده است و اینکه آیا تاکنون درخواست مجوزی به استانداری داده شده است یا نه، توضیح می دهد: هنوز به شکل رسمی اعلام نکرده ایم، اما از شورای تأمین شهرستان ها خواستیم با توجه به ابلاغیه دولت برای شهرستان های کوچک یک مکان و برای مشهد دو مکان را تعبیه کنند و به زودی رسماً اعلام خواهد شد. کسانی که تقاضای تجمع دارند رسماً اقدام کنند تا امکان آن در این مکان ها فراهم شود تا مشکل پیش نیاید. 

 

مخالفت استانداری با تجمع مقابل کنسولگری ها 

وی در ادامه با اشاره به موضوع درخواست مجوز برای تجمعات مردمی، می گوید: بعضاً درخواست هایی به مناسبت های مختلف مطرح شده که برخی مجوز گرفتند و برخی دیگر به صلاح نبود و مجوز نگرفتند. 

 

نورزیان در پاسخ به اینکه به چه مواردی مجوز داده شده و به چه مواردی نه، گفت: مثلاً در مناسبت های مذهبی برای عفاف و حجاب درخواست دادند که با آن ها موافقت شده و در میدان شهدای مشهد تجمع کردند. یا در مواردی درخواست تجمع مقابل نمایندگی وزارت خارجه یا کنسولگری برخی از کشورها را داده اند که به دلایل خاص اجازه آن را صادر نکردیم. 

 

نوروزیان درباره دستور رئیس جمهوری مبنی بر پیگیری تحرکات انتخاباتی پیش از موعد با توجه به برگزاری جلسات جمنا در مشهد می گوید: چیزی در این زمینه به ما ابلاغ نشده است. اما تحرکات سیاسی در مشهد و شهرهای دیگر مرتب رخ می دهد و در گذشته نیز بوده، اما نمی توان نام انتخاباتی بر آن گذاشت.

 

شیما شعاعی

 

 

.

منبع : sarpoosh.com