آکاایران: سفیر نروژ در تهران:

همکاری با ایران در چارچوب برجام باید ادامه یابد

سفیر نروژ در تهران در تداوم همکاری با ایران در چارچوب برجام تاکید کرد و گفت: ما از تصمیم آمریکا برای خروج از برجام متاسف هستیم.

به گزارش ایسنا، لارفس نوردرم سفیر نروژ در تهران طی سخنانی در نشست برجام و ژئوپلتیک انرژی در مورد اینکه چه تحلیلی از تهدیدات ترامپ علیه ایران در زمینه صادرات نفت دارد، گفت: کشور نروژ به نفت وابسته است و اگر نفت و گاز نداشته باشد وضعیتش متفاوت تر از ایران است و فکر می کنم که اگر بخواهیم استاندارد زندگی مان در نروژ بالا باشد حتما به صادرات نفت و گاز وابسته هستیم.

 

این دیپلمات نروژی همچنین بیان کرد: طی ۳۰ سال گذشته با ایجاد صندوق مستمری تلاش کرده ایم تا نفت را به دارایی های مالی تبدیل کرده و خود را در برابر چنین تهدیداتی تقویت کنیم و اکنون به ابرقدرت مالی تبدیل شده ایم چرا که پول نفتمان را ذخیره کرده ایم.

 

وی ادامه داد: در مورد انتقال فناوری بین ایران و نروژ در حوزه نفت و گاز سه دهه است که این کار انجام می شود اما این همکاری به خاطر تحریم ها کاهش پیدا کرده است. با اجرای برجام امیدوار بودیم که ادامه یابد.

 

سفیر نروژ در ایران اظهار کرد:افرادی که طی سال های قبل در ایران مشغول به کار بودند دوباره به ایران برگشتند و در حال انتقال فناوری به ایران در حوزه نفت و گاز بودیم. البته در زمینه متد ماشین آلات و تاسیسات مصرفی نیز نمی توانیم انتقالی را انجام دهیم و صادراتی نداریم.

 

این دیپلمات نروژی خاطرنشان کرد: معتقدیم همکاری با ایران در چارچوب برجام باید ادامه یابد و ما از این تصمیم آمریکا برای خروج از برجام متاسف هستیم. البته دولت نروژ و اتحادیه اروپا مواضع خود را اعلام کردند.

 

وی تصریح کرد: طی دو سال گذشته بسیاری از شرکت های نفت و گاز نروژی به ایران برگشته بودند البته برخی از آنها در آمریکا نیز فعال هستند ولیکن به خاطر تحریم هایی که از فردا اعمال می شود شاید نتوانیم همکاری را ادامه بدهیم گرچه شرکت های کوچک نروژی در ایران حضور دارند و امیدواریم که بتوانند فعالیت خود را ادامه دهند و مطمئنا تحریم ها تاثیرات منفی را بر همکاری ایران و نروژ خواهند داشت.

 

وی در پایان با بیان اینکه نروژ سومین صادرکننده گاز طبیعی است، گفت: سیاست خارجی نروژ این است که از نفت و گاز به عنوان اهرم سیاسی استفاده نمی کند و به هیچ وجه سیاست در آن نقشی ندارد.

 

 

.

منبع : sarpoosh.com