آکاایران: روایت یک نویسنده اسرائیلی؛

ممانعت اوباما از حمله نتانیاهو به ایران

 یک اسرائیلی با انتشار کتابی در آمریکا، ادعاهایی درباره فعالیت های اسرائیل علیه ایران مطرح کرد. این ادعاها هنوز از سوی مقامات ایرانی یا اسرائیل  تأیید یا رد نشده اند. 

 

نویسنده کتاب «عجله کن و بُکُشش»، رونن برگمن نام دارد و یک اسرائیلی است. او درباره حمله به ایران در دوران اوباما روایت می کند: «در دوره ریاست اوباما در آمریکا، میان بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر و داگان، رئیس وقت موساد درباره حمله نظامی اسرائیل به ایران اختلاف نظر پیش آمد و داگان برای جلوگیری از این حمله نظامی، نقشه حمله را به اوباما اطلاع داد تا مانع از حمله شود. در نهایت نتانیاهو تصمیم گرفت به ایران حمله کند و وضعیت صفر+۳۰ را اعلام کرد که براساس آن باید تا ۳۰ روز آینده حمله صورت می گرفت، اما دخالت اوباما مانع از حمله شد».

 

به گزارش عصر ایران، نویسنده این مطالب را از طریق گفت وگو با سران سیاسی و امنیتی اسرائیل به دست آورده است. نویسنده این کتاب مدعی است که در روز ترور عماد مغنیه (عضو ارشد حزب الله لبنان)، سردار قاسم سلیمانی نیز همراه او بوده و تروریست ها منتظر می مانند تا او، عصر از مغنیه جدا شود. البته آنها تمایل داشتند که هر دوی آنها را ترور کنند، اما گویا جورج بوش، رئیس جمهوری وقت آمریکا، فقط مجوز یک ترور را به آنها داده بود. سایت مشرق در این باره  این گونه نوشته است: «عماد مغنیه معروف به حاج رضوان (۱۹۶۲ - ۲۰۰۸ م) بنیان گذار یگان نظامی حزب الله لبنان و از فرماندهان جنگ ۳۳روزه بود... وی به «مرد سایه» در مقاومت اسلامی شهرت داشت و بسیاری او را مغز متفکر حزب الله قلمداد می کردند».  

 

نویسنده درباره ترور عماد مغنیه این گونه روایت می کند: «در روز مأموریت ترور عماد مغنیه (عضو ارشد حزب الله لبنان) توسط اسرائیل، او به همراه قاسم سلیمانی در سوریه بود. اسرائیلی ها مجوز این ترور را از جورج بوش، رئیس جمهور وقت آمریکا دریافت کرده بودند اما این مجوز یک شرط داشت و آن اینکه در این عملیات، تنها و تنها یک نفر کشته شود. به همین دلیل مأموران اسرائیلی از صبح تا عصر منتظر ماندند تا قاسم سلیمانی وی را ترک کرده و عماد مغنیه تنها شود. در این لحظه عملیات تروریستی اجرا شد. بمب در لاستیک چرخ خودروی حامل عماد مغنیه تعبیه شده بود».

 

در جزئیات این ماجرا آمده است که «مأموران موساد وقتی متوجه حضور قاسم سلیمانی در کنار عماد مغنیه شدند تصمیم می گیرند برای کشتن هر دو در یک عملیات، با رئیس وقت موساد تماس بگیرند در حالی که وی در مراسم ختم مادرش بود و از او سؤال شد که آیا بهتر نیست «با یک سنگ دو گنجشک زده شود» رئیس موساد هم با نخست وزیر وقت اسرائیل ایهود اولمرت تماس می گیرد اما در نهایت اولمرت به دلیل تعهد اسرائیل به جورج بوش درباره اینکه این عملیات تنها منجر به قتل عماد مغنیه شود، مخالفت می کند. اسرائیلی ها در سال ۲۰۰۴ توانستند از یک فیلم تصویر نوین عماد مغنیه را شناسایی کنند». 

 

سایت «مشرق» درباره عماد مغنیه نوشته: «یکی از بزرگ ترین ویژگی های وی در مورد تدابیر امنیتی این بود که حتی در زمان دیدنش نیز کسی او را نمی شناخت، این موضوع باعث شده بود او به صورت یک فرد عادی و ساده فاقد ناظر و محافظ به فعالیت هایش ادامه دهد. وی در نشست های رسمی و عمومی حاضر می شد، اما به عنوان یک فرد عادی در مقاومت مانند دیگر اشخاص حضور پیدا می کرد، زیاد در مناقشه ها شرکت نمی کرد، بلکه فقط گوش می کرد.

 

حاج رضوان معمولا به صورت یک فرد عادی و فاقد محافظ  فعالیت می کرد. در زمان دیدار سردار قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس با «محمد ناصیف» معاون رئیس جمهور فقید سوریه، حاج عماد در هیئت ایرانی حضور داشت. در زمان صحبت ها، مترجم در انتقال جمله ای از فارسی به عربی اشتباه کرد که حاج عماد این اشتباه را تصحیح و خود را به عنوان یک مشاور در هیئت معرفی کرد. این نحوه رفتار، آزادی عمل زیادی را به وی داده بود. با این وجود وی همواره سلاح کمری را در قاب خاکستری رنگش با خود حمل می کرد».  

 

بخش هایی از کتاب «عجله کن و بُکُشش» که در بخش عربی سایت بی بی سی منتشر شده، درباره ترور دانشمندان هسته ای ایران است. نویسنده نوشته: «مصطفی احمدی روشن به این دلیل توسط اسرائیل ترور شد تا میان سایر دانشمندان ایرانی رعب و وحشت ایجاد شود. او برای اسرائیل خطرساز نبود. تهرانی مقدم مسئول ارشد بخش موشکی سپاه توسط موساد ترور شد. دانشمندان هسته ای ایرانی مثل داریوش رضایی نژاد، مسعود علی محمدی، مجید شهریاری و فریدون عباسی توسط اسرائیل ترور شدند.

 

این افراد براساس نقش آنها در برنامه اتمی و خطرسازی برای اسرائیل انتخاب و ترور شدند. موساد برخی از افراد را نه براساس خطرسازی برای اسرائیل، بلکه با هدف ایجاد رعب و وحشت در میان دانشمندان هسته ای ایران ترور کرد. مصطفی احمدی روشن با این هدف، ترور شد. تصویر او برای نخستین بار در تصویری در کنار احمدی نژاد هنگام بازدید از یکی از تأسیسات اتمی منتشر شده بود».

 

sharghdai​ly.‎​ir
.

منبع : sarpoosh.com