«اصلاحات ساختاری» تأکید محسن صفایی فراهانی، نماینده مجلس در دوره ششم است.

به گزارش ایرنا، او هشدار می دهد باید هرچه سریع تر در این مسیر قرار گرفت و نباید فرصت را از دست داد. صفایی فراهانی در مصاحبه ای که دیروز منتشر شده، با تأکید بر اینکه «مشکلاتی که امروز در کشور می بینیم ناشی از عملکرد پنج سال اخیر نیست»، گفته است: این مشکلات به دلیل اقدامات پیوسته و طولانی است که امروز آثار خود را نشان داده است. این مشکلات جمع شده و امروز شما آثار آن را در جامعه می بینید.

 

وی معتقد است: بیش از ۷۰ درصد مشکلات مربوط به این بخش بوده و حداکثر ۳۰ درصد به تحریم ها بازمی گشت. درست است که در جنگ اقتصادی به سر می بریم، اما در همین شرایط هم اگر نظامِ سیاستگذاری و مدیریت کشور از یک هماهنگی بالا برخوردار و شناخت دقیق و کافی از مشکلات داشته باشد، کنترل بحران های اقتصادی فعلی دور از دسترس نیست.

 

این فعال سیاسی اصلاح طلب شروع جنگ اقتصادی را ناشی از «بی برنامگی و عدم نگاه همه جانبه» دانسته و توضیح می دهد: کشوری که در تمام ۴۰ سال گذشته، سیاست خارجی خود را مقابله با امریکا قرار داده، باید خیلی بیشتر تدابیر لازم را برای بالا بردن توانایی اقتصادی خود، می اندیشید. باید برای خروج اقتصاد کشور از تک محصولی برنامه ریزی و تلاش می شد. اما به دلیل ساختار الیگارشی در حاکمیت، به این مسائل نگاه همه جانبه نبود. ضعف عدم مشارکت و عدم استفاده از توانایی های کشور، آسیب پذیری را در مجموع افزایش داده است.

 

برای حل مشکلات ۴۰ ساله نمی توان از قرص مُسکّن استفاده کرد

صفایی فراهانی در بخش دیگری از سخنانش با تأکید بر اینکه «برای حل مشکلات ۴۰ ساله نمی توان از قرص مسکن استفاده کرد»، تصریح کرده است: راهکارها، اتخاذ تصمیم های اصولی برای اصلاح ساختارهای داخلی، ساختار اقتصادی و در مورد نحوه تعامل با دنیا با اعلام مواضع روشن و آشکار فاقد رویکرد به خشونت، توجه ویژه به منطقه با مسئولیت مشخص وزارت امور خارجه و خارج از اصول نظامی گری است.

 

همه اینها فرآیند و برنامه منظمی می طلبد که تشریح آن از حوصله این مصاحبه و توان یک نفر خارج است و نیاز دارد که صاحبنظران با ارزیابی دقیقی از شرایط فعلی کشور و با اتکا به خرد جمعی، امکان برون رفت از بحران را بررسی کنند. وی معتقد است که «برای منافع ملی، رویکردها باید تغییر اساسی کند» و در توضیح این تغییر می گوید: فقط و فقط با اتکا به مردم، امکان مقابله با این ترفندهای خارجی به وجود می آید.

 

ارکان حکومتی باید از روش ها و عملکردهای سلبی دوری کنند و سیاست ها و مکانیزم های ایجابی را مورد توجه جدی قرار دهند. این نماینده مجلس ششم همچنین افزوده است: فاقد اصلاحات ساختاری امکان ندارد که رویکرد مردم مثبت شود. وقتی ساختارها این همه مشکل پیدا کرده و معیوب است، نباید به سراغ مسکن رفت. بنابراین کشور احتیاج جدی به اصلاحات ساختاری دارد. منتها اینکه با چه سرعتی و چه رویکردی دست به این اصلاحات بزنند، مهم است.

 

آزادی برخی زندانیان پیام امید به جامعه می دهد

صفایی فراهانی در عین حال که معتقد است «آشوب و تشنج در هیچ شرایطی به نفع مردم نیست» اقداماتی مانند آزادی برخی زندانیان سیاسی را رویکردی مثبت دانسته و می گوید:  با این اتفاق، این پیام به جامعه منتقل می شود که مسیر در حال اصلاح است و در این صورت جامعه امید پیدا می کند. در این شرایط، مردم و حکومت به هم نزدیک تر می شوند. وی ادامه داد: امروز بسیاری از منتقدان آقای روحانی می پرسند چرا روحانی به قول هایی که داده، عمل نمی کند؟ باید پرسید آیا آقای روحانی اختیارات لازم برای عمل به وعده هایش را دارد و عمل نمی کند یا آن اختیارات را ندارد؟ مذاکرات او در مورد محصورین با یکی از نمایندگان تهران در مجلس حاکی از فقدان برخی اختیارات است.

 

صفایی فراهانی همچنین با اشاره به عملکرد مردم در انتخابات  سال های ۸۸، ۹۲، ۹۴ و ۹۶ استدلال کرده است: اگر به خواست مردم توجه شود، پاسخ آنها براندازی نخواهد بود. وی مقابل هم قرار گرفتن برآیند قوا را هم یکی از مشکلات کشور دانسته و در این رابطه توضیح می دهد: گاهی احساس می شود قوه مقننه روبه روی قوه مجریه است و قوه قضائیه روبه روی هر دوی آنها. با این سیستم امکان ندارد مردم راضی باشند. شما یک شرکت هم که می خواهید اداره کنید اگر اعضای هیأت مدیره با هم هماهنگ نباشند، آن شرکت خوب اداره نمی شود. پس چطور توقع هست سه قوه اداره کننده کشور به اضافه نیروهای مسلح با هم همگن نباشند، اما توانایی بالا و عملکرد مناسب به وجود آید؟

 

صفایی فراهانی تغییر مسیر رویکردها به سمت افزایش مشارکت واقعی مردم را یکی از شرایط حل بحران می داند و در این باره می گوید: میزان مشارکت مردم فقط حضورشان در راهپیمایی ها و صندوق رأی نیست. مردم باید احساس کنند افرادی که با رأی آنها انتخاب می شوند، پاسخگوی قول ها و برنامه های ارائه شده در موقع انتخابات هستند. او در همین شرایط هم معتقد است: راه برای اصلاحات ساختاری بسته نیست. صفایی فراهانی توضیح می دهد: بحث این نیست که به امریکایی ها بگوییم مخلصیم.

 

خیر این نیست! اما می توانیم با بخش عاقل آنها تعامل داشته باشیم. می توانیم با آنها بر سر میز مذاکره قدرت و توانایی ملی را نشان دهیم. او البته به جای گفت وگو با ترامپ، مذاکره با دموکرات ها را پیشنهاد داده و توضیح می دهد: همه امریکا که ترامپ نیست. ما باید منافع ملی و افزایش سطح توان ملی، مورد نظرمان باشد. ایران یکی از کشورهای قدرتمند منطقه است و پتانسیل قابل قبولی دارد. باید از این پتانسیل به نفع بالا بردن توانایی ملی استفاده کرد. اگر هدف این باشد، چه اشکالی دارد با امریکایی ها هم وارد گفت وگو شویم؟

 

 

.

منبع : sarpoosh.com