به گزارش شرق، ترامپ می گوید: «دیدار با مقامات ایران به آنها بستگی دارد». او برای چندمین بار در دو هفته گذشته درباره ایران توییت کرده است. رئیس جمهوری آمریکا این بار نوشته: «ایران و اقتصاد آن بسیار بد است و سریع پیش می رود! ممکن است من (با مقامات ایران) دیدار کنم یا نکنم، مهم نیست، بستگی به آنها دارد!». ترامپ در هفته های اخیر بارها به اظهارنظر درباره ایران پرداخته که یا زبان تهدید داشته یا دعوت به دیدار و گفت وگو کرده است. او پنجشنبه شب در یک سخنرانی در جمع هوادارانش که با شعار انتخاباتی بازگرداندن عظمت به آمریکا در ایالت پنسیلوانیا برگزار شد، بار دیگر ابراز امیدواری کرد وضعیت آمریکا با ایران خوب شود.

 

به گزارش ایسنا، ‎رئیس جمهور آمریکا با اشاره به توافق هسته ای ایران و گروه موسوم به ۱+۵ گفت: من ایالات متحده را از توافق بسیار بد، پرهزینه و غیرعملی با ایران خارج کردم. من ایالات متحده را از توافقی که در چارچوب آن ۱۵۰ میلیارد دلار پرداخت شده بود، خارج کردم. منظورم توافق هسته ای با ایران بود. توافقی که یک نمایش وحشت بود. امیدوارم کارها با ایران خوب پیش برود. آنها هم اکنون مشکلات زیادی دارند. احساس می کنم آنها خیلی زود با ما وارد گفت وگو خواهند شد. شاید هم نه که اشکالی ندارد.

 

ترامپ دوشنبه هفته گذشته در نشست خبری با نخست وزیر ایتالیا گفته بود آماده ملاقات با سران ایران برای رسیدن به یک توافق درست و سازنده است. «من به انجام دیدار اعتقاد دارم. اگر آنها بخواهند حتما با آنها دیدار خواهم کرد، اما به نظرم هنوز آماده نیستند. هم اکنون دوران سختی را می گذرانند. من به توافق هسته ای پایان دادم، زیرا توافق مضحکی بود. من آمادگی دیدار با آنها را دارم، هر وقتی که بخواهند.

 

این دیدار را از موضع قدرت و یا ضعف انجام نمی دهم، بلکه به خاطر اینکه اقدام درستی است. امیدواریم بتوانیم کار خوبی انجام دهیم و نه اینکه صرفا مانند توافق پیشین کاغذی سیاه کرده باشیم. حتما من این کار را خواهم کرد». رئیس جمهوری آمریکا همچنین گفت: «ملاقات فاقد پیش شرط. اگر بخواهند دیدار کنند، من آماده ام، هر وقت که بخواهند. این مسئله هم برای کشورمان، هم برای آنها و همچنین برای جهان خوب است. اگر بخواهند فاقد پیش شرط دیدار کنیم، من آماده ام».

 

این در حالی است که او چندی پیش در پیامی توییتری به هشدارهای حسن روحانی، رئیس جمهور ایران که به او گفته بود «با دم شیر بازی نکن»، واکنش نشان داد. ترامپ گفت در صورت ادامه تهدید از سوی مقامات ایران، این کشور با پیامدهایی مواجه خواهد شد که تاکنون کمتر کسی در تاریخ تجربه کرده است. 

 

اگرچه موضوع ملاقات سران دو کشور و مذاکره ایران و آمریکا در هر دو کشور، واکنش های متفاوتی برانگیخته، اما شواهد نشان می دهد در ایران هنوز آمادگی انجام این ملاقات موجود نیست. در ایران، رئیس جمهوری و تیم دولت به دلیل ملاقات های پیشین با آمریکا و مذاکره بر سر توافق هسته ای هنوز از سوی برخی نهادها و منتقدان اصولگرا زیر ضرب هستند. آنها حتی خروج آمریکا از برجام را به پای دولت و ضعف تیم مذاکره کننده نوشته اند، ازاین رو هرگونه توافق با آمریکا را منتفی و بی دلیل می دانند. این در حالی است که بارها ترامپ بر این نکته تأکید کرده که برجام را توافقی بد می داند چون معتقد است تیم پیشین دولت آمریکا توافقی بد را به سرانجام رسانده اند.

 

با این اوصاف به نظر می رسد شاید نزاع جریان های مختلف سیاسی در ایران فروبکاهد و امکان مذاکره بین دو کشور فراهم شود و نزدیک ترین احتمالی که به ذهن متبادر می شود این است که روحانی و ترامپ در موعد مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک دیدار کنند. این احتمال را یک مقام ارشد سازمان ملل نیز در گفت وگو با یک رسانه صهیونیستی مطرح کرده است.

 

به گزارش ایسنا، به نوشته روزنامه اورشلیم پست، یک منبع دیپلماتیک ارشد در مقر سازمان ملل در نیویورک گفت حسن روحانی و دونالد ترامپ، رؤسای جمهور ایران و آمریکا، ممکن است در حاشیه نشست ماه آینده مجمع عمومی سازمان ملل با یکدیگر دیدار کنند. دیپلمات های غربی در نیویورک بر این باورند که رایزنی های محرمانه میان دو کشور، حصول توافق برای برگزاری نشست در نیویورک را ممکن می کند. دیپلمات ها همچنین می گویند برگزاری یک نشست میان سران ایران و آمریکا در حاشیه مجمع عمومی می تواند هم در تهران و هم در واشنگتن منطقی تلقی شود.

 

یک مقام سازمان ملل دراین باره گفت: هنوز برای صحبت درباره این موضوع بسیار زود است، اما ما بر این باوریم که تلاش برای استفاده از این فرصت به منظور برگزاری نشستی میان سران دو کشور ارزشش را دارد. سال گذشته نیز در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل، تماس هایی از سوی آمریکا با تیم ایرانی برای ملاقات برقرار شده بود که با پاسخ منفی ایران مواجه شد.

 

یک مقام آگاه به «شرق» گفته بود به دلیل سخنرانی توهین آمیز ترامپ درباره ایران در مجمع عمومی، حسن روحانی درخواست ملاقات با او را نپذیرفته است. اولین سال ریاست جمهوری روحانی، او هنگام بازگشت از نیویورک و رفتن به فرودگاه در تماس تلفنی با باراک اوباما صحبت کرد. این تماس تلفنی به سه دهه قطع رابطه تهران و واشنگتن پایان داد. هفتادوسومین نشست مجمع عمومی سازمان ملل ۱۸ سپتامبر به طور رسمی در نیویورک آغاز خواهد شد که در آن بیش از صد نفر از سران و وزیران امور خارجه کشورهای عضو شرکت خواهند کرد.

 

 

.

منبع : sarpoosh.com