آکاایران: جزئیات کشته شدن جوانی ۲۵ ساله در تجمعات کرج

تجمعات اخیر در برخی شهرهای کشور، منجر به واکنش هایی بین مسئولان شده است. در روزهای اخیر شهرهای مشهد، اراک، کرج، شیراز و اصفهان شاهد تجمعاتی در اعتراض به گرانی و وضعیت معیشت بودند. در جدیدترین اظهارنظر مقامات، سخنگوی وزارت کشور از اهتمام شوراهای تأمین استان ها برای کنترل تجمعات اخیر با کمترین تنش خبر داده است.

 

سیدسلمان سامانی در واکنش به برخی دعوت ها در فضای مجازی گفته است: «در یک ماه گذشته ده ها دعوت تحت عنوان اعتراض به گرانی و وضعیت معیشتی در فضای مجازی و در سطح وسیع منتشر شد که عمده آنها منشأ خارجی داشته است، اما از سوی افرادی در داخل و در شبکه های اجتماعی بازنشر شده است».

 

به گزارش ایسنا، او افزود: «منتشرکنندگان این گونه پیام ها، انتظار داشتند این موضوع در شهرهای زیادی با اقبال مواجه شود، ولی در عمل شاهد وقوع موارد معدودی از تجمعات بودیم؛

 

به طوری که در چند شهر افراد تحت تأثیر فضاسازی ها و با توجه به مشکلاتی که از نظر اقتصادی وجود دارد، در این تجمعات غیرقانونی شرکت کردند». سخنگوی وزارت کشور تأکید کرد: «بر اساس بررسی های انجام شده اگر چه تعدادی از افراد معترض برای بیان مشکلات اقتصادی حضور یافتند، عناصر اصلی و محرک عمدتا افرادی هستند که اعتراض آنها مسائل و مشکلات اقتصادی نیست بلکه با استفاده از شرایط ایجاد شده در زمینه های گرانی و معیشتی به دنبال ایجاد آشوب و نهایتا تشدید همان مشکلات معیشتی و نارضایتی اند».

 

سامانی با اشاره به تدابیر اتخاذ شده و درایت شوراهای تأمین و نیروی انتظامی تأکید کرد: «نهایت اهتمام برای اینکه این گونه تجمعات با حداقل تنش و از راه گفت وگو کنترل شود، به عمل می آید».

 

او در ادامه تصریح کرد: «در بعضی از مواقع که متأسفانه برخی از سوءاستفاده کنندگان قصد تخریب اموال عمومی و مراکز حساس را دارا باشند، در چارچوب قانون برخوردهای لازم انجام خواهد شد».

 

سخنگوی وزارت کشور ضمن تشکر از مردم فهیم، صبور و هوشیار میهنمان، بر سیاست وزارت کشور مبنی بر پیگیری مطالبات از طریق مجاری قانونی و ایجاد بستر مناسب برای گفت وگو تأکید کرد و افزود: «مسئولان کشور به جد در پی رفع مشکلات معیشتی مردم و ایجاد ثبات اقتصادی اند و گفت وگو، مفاهمه و حفظ آرامش، پیش شرط ثبات و توسعه کشور خواهد بود». سامانی تأکید کرد: «واکنش عاقلانه به مشکلات اقتصادی نه پاک کردن صورت مسئله است و نه دامن زدن به آن، بلکه در این مقطع حساس حفظ آرامش، وحدت و انسجام در بین اقشار مختلف مردم با یکدیگر، مردم با مسئولان و در بین مسئولان و نهادها از ضروریات است».

 

جزئیات کشته شدن جوانی ۲۵ ساله در تجمعات کرج

در همین حال سرپرست معاونت سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری البرز درباره کشته شدن جوانی ۲۵ ساله در جریان تجمعات روزهای اخیر در کرج توضیحاتی ارائه کرد. خیرالله ترخانی در گفت وگو با «ایسنا» ضمن اشاره به کشته شدن یک جوان مذکر ۲۵ ساله در تجمعات جمعه شب کرج گفت: «به جز این مورد که پرونده آن ازسوی عوامل انتظامی، امنیتی و قضائی در دست بررسی است، به افراد حاضر در تجمعات آسیبی وارد نشده است».

 

نیروهای نظامی و انتظامی هیچ گلوله ای شلیک نکرده اند

او با تأیید خبر کشته شدن یک نفر در تجمعات اخیر کرج گفت: «این فرد مذکر و ۲۵ ساله بود و با شلیک گلوله از درون جمعیت جان خود را از دست داد». ترخانی به دیدار با خانواده این فرد اشاره کرد و افزود: «قاتل هنوز شناسایی نشده و با بررسی دوربین های موجود در محل حادثه و اطلاعات عوامل امنیتی و انتظامی مشغول پیگیری موضوع هستیم». او ادامه داد: «در طول این مدت نیروهای نظامی و انتظامی هیچ گلوله ای شلیک نکرده اند و سعی کرده اند با خویشتن داری افراد حاضر در تجمعات را به آرامش دعوت کنند، اما این اتفاق رخ داده و در حال بررسی هستیم تا بدانیم چه کسی اقدام به تیراندازی کرده است».

 

او در واکنش به انتشار اخباری از آسیب دیدن یک زن و وخامت حال او اعلام کرد: «غیر از جوان ۲۵ساله ای که جان خود را از دست داد، مورد دیگری از آسیب دیدن افراد حاضر در تجمعات گزارش نشده است؛ ضمن اینکه چند نفر از مأموران نیز صدمه های سطحی و بیشتر از سطحی دیده اند که درمان شده یا درمان خواهند شد». ترخانی افزود: «با توجه به اقدامات مخالفان و معاندان در روزهای اخیر، ما به هیچ تجمعی مجوز نداده و نمی دهیم». او درخصوص آخرین وضعیت کرج و اشتهارد نیز اعلام کرد: «این دو شهر شنبه شب وضعیت آرامی را پشت سر گذاشتند و در سایر مناطق استان هم گزارشی از درگیری، تجمع و اغتشاش نداشتیم». او همچنین با ذکر این درخواست از شهروندان که «بهانه ای به دست معاندین ندهند»، گفت: «دولت و نظام به فکر حل وفصل مسائل اقتصادی هستند».

 

او پیش از این هم گفته بود: «در این مدت سعی کردیم با این تجمعات مماشات و به حرف های آنان گوش کنیم، اما دیدیم که این مطالبات اقتصادی نیست و کاملا ساختارشکنانه است». این مقام استانداری البرز همچنین گفته بود که «اگرچه گرانی به بهانه ای برای شروع اتفاقات اخیر تبدیل شد، اما طبق مشاهدات چند روز اخیر، عمده افرادی که در این ناآرامی ها شرکت دارند دغدغه اقتصادی ندارند. جوانانی که در این اتفاقات حضور دارند با فراخوان گروه های معاند مانند سلطنت طلبان و منافقین تهییج شده اند و این گروه ها قصد دارند از اغتشاشات و با به خیابان کشیدن مردم سوءاستفاده سیاسی کنند».

 

اعتراضات دی ماه و اعتراضات کنونیدر اراک بیشتر به دلیل وضعیت اقتصادی است 

اراک هم یکی از شهرهایی بود که در آن تجمعات اعتراضی برگزار شده بود. رئیس مجمع نمایندگان استان مرکزی در توضیح دلیل تجمعات اخیر در شهر اراک گفت: «اراک شهری است که بیشتر ساکنان آن در صنعت نفت فعالیت می کنند که جمعیت کارگری بالایی دارند. اعتراضات دی ماه و اعتراضات کنونی بیشتر به دلیل وضعیت اقتصادی است، نه اینکه جنبه سیاسی داشته باشد».

 

علی ابراهیمی به «ایسنا» گفته که «مردم از افزایش قیمت ها در مقابل درآمدهای پایینشان ناراضی هستند، چون نمی توانند از عهده خرج و مخارجشان برآیند. آنها از این وضعیت عصبانی اند. از طرف دیگر مردم از تبعیض ناراحت اند، چون در وضعیتی که توان خرید آنها پایین آمده، اخباری از برخی فرصت ها برای برخی افراد شنیده می شود که خوشایند نیست».

 

نماینده شازند تجمعات را محدود به شهر اراک دانست و گفت: «دلیل اعتراضات، گرانی اجناس و افزایش قیمت هاست، البته مسئولان استان به شدت در حال پیگیری هستند، ولی باید بدانیم که برخی از این اعتراضات سوءاستفاده می کنند و می خواهند با نیات دیگر اعتراضات را به سمت دیگری ببرند».

 

حضور بین معترضان

اما حضور مسئولان در بین معترضان از جمله مسائلی بود که برخی نمایندگان بر آن تأکید کردند؛ قاسم میرزایی نیکو با اشاره به ضرورت حضور مسئولان به منظور پاسخ گویی به مردم در تجمعات، بیان کرد: «از نظر من تجمعات این روزها به گونه ای نیست که منظم باشد و مجوز نیز داشته باشد، اما اگر تجمعات دارای مجوز باشند، مسئولان باید در بین مردم حضور یابند و پاسخ گوی آنها باشند». نماینده مردم دماوند به «ایسنا» گفته که «از نظر من پیشگیری از وقوع حادثه نتیجه بهتری دارد و مسئولان قبل از اینکه نارضایتی ها به اوج خود برسد باید مسائل را به مردم توضیح داده و علت ها را مشخص کنند تا ابهامات از بین برود».

 

«محمدرضا بادامچی» هم با اشاره به تجمعات اعتراضی که اخیرا در برخی از مناطق کشور شکل گرفته، گفت: «اگر مسئولان در این تجمعات حضور پیدا کرده و موضوعات و مشکلات مختلف را برای مردم تشریح کنند، قطعا مردم راضی خواهند شد و این خود بُعد پاسخ گویی نظام را نشان می دهد». نماینده مردم تهران افزود: «هیچ منعی ندارد که مسئولی در این موضوعات؛ یعنی تجمعات اعتراضی ورود و مسائل مختلف را برای مردم تشریح کند، البته اگر این موضوع از قبل ایجاد شود؛ یعنی با مردم رودررو صحبت شود، قطعا اعتراضات کاهش پیدا می کنند».

 

این گونه نباشد که یک تجمعی در شهر رها شود

«حسن نوروزی»، نماینده رباط کریم، هم تأکید کرده که «مسئولان، فرمانداران، نمایندگان، فرمانده ها و روحانیت باید در میان مردم حضور پیدا کنند». او افزود: «این گونه نباشد که یک تجمعی در شهر رها شود، هر شعاری سر داده شود و بعد نیروی انتظامی و بسیج با آنها درگیر شوند. باید مسئولان با حضور خود در این تجمعات شرایط کشور و انقلاب را برای مردم تشریح کنند، مردم ما هم مردم خوبی هستند و این موضوع را می پذیرند».

 

.

منبع : sarpoosh.com