آکاایران: همسر رئیس جمهور آمریکا از ستاره بسکتبال حمایت کرد

ملانیا علیه دونالد

داستان دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، با لبرون جیمز، فوق ستاره بسکتبال آمریکا، وارد فاز تازه تری شده است.پس از اینکه دونالد ترامپ به طور علنی به لبرون جیمز در شبکه های مجازی توهین کرد، حالا شخصیت های سیاسی، ورزشی و هنری پشت لبرون جیمز درآمده و به صورتی علنی رودرروی رئیس جمهور آمریکا ایستاده اند. ماجرای اختلاف نظر لبرون جیمز که یکی از سرشناس ترین بسکتبالیست های NBA است، با دونالد ترامپ به دو سال پیش برمی گردد که او اعلام کرد حاضر نیست به عنوان تیم قهرمان NBA به کاخ سفید برود و با ترامپ دیدار کند.

 

مطابق با عرف همیشگی، هرساله تیم قهرمان NBA به کاخ سفید می رود و عکسی یادگاری با رئیس جمهور آمریکا می گیرد. لبرون جیمز که دونالد ترامپ را شایسته ریاست جمهوری آمریکا نمی دانست، در حمایت از سیاه پوستانی که مورد ظلم پلیس آمریکا قرار گرفته بودند، دست به آن حرکت زد. جنبش جیمز با استقبال دیگر ستاره های بسکتبال شاغل در NBA نیز همراه شد و سرانجام ترامپ اعلام کرد حاضر نیست هیچ بسکتبالیستی را به کاخ سفید راه دهد.

 

این رویه از دو سال پیش تا الان ادامه دارد و تیم گلدن استیت که دو دوره متوالی فاتح NBA شد، حاضر نشد به کاخ سفید برود تا با ترامپ عکس یادگاری بگیرد. لبرون جیمز با همان پیشینه ای که از ترامپ داشت، روز سه شنبه در گفت وگو با «سی ان ان» گفت ترامپ از رنگ پوست آمریکایی ها سوءاستفاده می کند تا در این کشور «دودستگی» به وجود بیاورد. اظهارات جیمز مستقیما اشاره ای داشت به بازیکنان سیاه پوست شاغل در لیگ فوتبال آمریکایی که در اعتراض به تبعیضی که برای آنها قائل می شوند، هنگام پخش سرود ملی آمریکا زانو می زنند. لبرون جیمز به «سی ان ان» گفت: «فکر می کنم رئیس جمهور ما سعی می کند در کشور دودستگی به وجود بیاورد.

 

این همان چیزی است که من قادر به درک آن نیستم؛ چون می دانم به لطف همین ورزش بوده که برای اولین بار توانسته ام کنار یک سفیدپوست قرار بگیرم». صحبت های جیمز ۳۳ساله که در NBA به نام «پادشاه جیمز» شناخته می شود، بازتاب زیادی در رسانه ها داشت؛ آن قدر زیاد که دونالد ترامپ را مجبور کرد به این مصاحبه واکنش نشان دهد. البته واکنش ترامپ مثل همیشه منفی و همراه با توهین بود. او در صفحه توییترش نوشت: «لبرون جیمز با احمق ترین آدم تلویزیون، دن لمون (مجری سی ان ان) گفت وگو کرد. این مجری سعی کرد در این گفت وگو لبرون جیمز را آدم باهوشی نشان دهد؛ در حالی که همه می دانند {باهوش نشان دادن جیمز} کار ساده ای نیست». اگرچه لبرون جیمز نسبت به این توهین واکنشی نشان نداد، ولی خیلی زود شخصیت های برجسته سیاسی، رسانه ای و ورزشی به حمایت از جیمز پرداختند.

 

ملانیا علیه ترامپ

عجیب ترین حمایتی که از لبرون جیمز در این پرونده شد، به همسر رئیس جمهور آمریکا، یعنی ملانیا ترامپ برمی گردد.او از طریق استفانی گریشام، سخنگویش، پیغامی مخابره کرد که برای بسیاری درخور توجه بود: «به نظر من لبرون جیمز بسکتبالیستی است که برای نسل آینده تلاش و زحمت زیادی کشیده است». خانم گریشام در صحبت هایش به سی ان ان نیز درباره حمایت ملانیا از لبرون جیمز گفت: «مثل کاری که همیشه انجام داده، بانوی اول همه را دعوت به دیالوگ می کند تا درباره مشکلات حرف بزنند. مشکلاتی که این روزها بیشتر درباره بچه هاست». 

 

خانم گریشام در ادامه به این موضوع اشاره کرد که ملانیا ترامپ علاقه زیادی دارد تا از مدرسه جدید لبرون جیمز دیدن کند. مدرسه لبرون جیمز که ملانیا ترامپ از آن حرف زده است، به تازگی برای کودکان محروم راه اندازی شده که هزینه هایش را مؤسسه خیریه جیمز می پردازد. از سوی دیگر، دن لمون، همان خبرنگار سی ان ان که دونالد ترامپ به او هم توهین کرده بود، با خطاب قراردادن ملانیا و دعوت او به هشتگ مبارزه علیه سوءاستفاده از کودکان در توییترش نوشت: «چه کسی احمق واقعی است؟ مردی که بچه ها را سر کلاس می نشاند یا مردی که آنها را در قفس می کند؟». صحبت های این خبرنگار اشاره ای به رفتار دولت آمریکا با کودکان مهاجری داشت که قصد ورود به این کشور را داشتند.

 

ستاره های بسکتبال هم بی کار ننشستند

رقیب دونالد ترامپ در راه ریاست جمهوری، یعنی هیلاری کلینتون، دیگر چهره برجسته ای بود که از لبرون جیمز حمایت کرد. او که حمایت زیادی از لبرون در زمان کاندیداتوری اش برای ریاست جمهوری آمریکا دریافت کرده است، درباره این داستان در توییترش چند خطی نوشت: «لبرون جیمز ورزشکاری در کلاس جهانی و انسانی با رتبه بسیار بالاست. ما در این دنیا به آدم هایی مثل او بیش از پیش نیاز داریم». دیگر بسکتبالیست های مطرح NBA هم به حمایت از لبرون جیمز پرداختند. استیفن کری، بهترین بازیکن چند فصل گذشته NBA و جدی ترین رقیب لبرون جیمز در راه رسیدن به قهرمانی در حرفه ای ترین لیگ بسکتبال دنیا، نیز به این موضوع واکنش نشان داد و خطاب به لبرون جیمز نوشت: «به خودت بودن ادامه بده، پادشاه جیمز».

 

بابی واگنر، چهره شناخته شده سیاتل، هم نوشت: «ما پشت تو هستیم و می دانیم یکی خیلی دلش می خواست جای تو باشد». حتی مایکل جردن، اسطوره بی بدیل بسکتبال حرفه ای آمریکا، هم که کمتر درباره وقایع سیاسی و اجتماعی واکنش نشان می داد، این بار به میدان آمد و چند کلمه در حمایت از جیمز نوشت: «من از لبرون جیمز حمایت می کنم».

 

 

sha​rghdaily.‎​ir
.

منبع : sarpoosh.com