وعده اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس ‏جمهوری، برای قرارگرفتن چهره‎های نمادین نظام در کنار هم، آنهم در روزهایی که کشور با مشکلاتی دست به گریبان است، چقدر می‎تواند حامل وحدتی باشد که نیاز امروز جامعه ایران است؟ حسین موسوی تبریزی دبیر مجمع مدرسین و محققین حوزه علمیه قم، دلیل اصلی کاهش اعتماد بین مردم و حاکمیت را وعده‎های تحقق نیافته مسئولان می‎داند، به وعده جهانگیری هم چندان دلخوش نیست. او معتقد است که شعارها و ابتکار های وحدت آفرین باید در عمل دیده شود.

 

مشروح این گفت‎وگو را در ادامه بخوانید:

در ادامه مشکلاتی که کشور با آن دست به گریبان است اخیراً برخی اعتراض های مردمی هم در بعضی شهرهای کشور برگزار شده است. اگر چه عمده نارضایتی ها تعبیر به مشکلات اقتصادی می شود اما به نظر می رسد در حوزه های دیگر هم برخی نارضایتی ها وجود دارد. به نظر شما در این شرایط چگونه می توان در حوزه سیاسی فضا را تلطیف کرد؟

 

منهای اینکه در ایجاد این گونه مسائل حتماً دشمنان انقلاب و اسلام بخصوص در خارج از کشور نقش داشته و از وضعیت موجود سوءاستفاده می‏ کنند، اما محور اصلی برخی نارضایتی ها را باید در حوزه اقتصاد دانست. بیکاری در جامعه بخصوص در میان جوانان تحصیلکرده زیاد است. مسلماً باید کار شاخص و برنامه ریزی جامعی در این خصوص انجام شود. جوانان درس خواندند اما الان بیشترین درصد آمار بیکاری کشور به آنان اختصاص یافته است. یا وضعیت گرانی را در نظر بگیرید.

 

قیمت برخی کالاها افزایش یافته است. این اتفاقات، چنین وضعیتی را هم ایجاب می‎کند که البته در برخی از این اتفاقات تحریکات بیگانگان و حتی گفتارهای موذیانه هم می‎تواند و توانسته که مؤثر باشد. مردم وقتی می‎شنوند که مسئولان از حل شدن مشکلات می‎گویند و در عین حال تأثیر محسوسی در زندگی آنها ندارد معلوم است که عصبانی می شوند. البته مسئولان کشور باید مشکلات اقتصادی را زودتر مدیریت می‎کردند. برخی از این مشکلات اقتصادی که در ایران با آن روبه‎رو هستیم قابل مدیریت نیست مگر اینکه مدیران قوی و قدرتمند و دانا بر سر کار بیایند. فساد در کشور ما از کجا ریشه دوانده است؟ قطعاً از وجود برخی قوانین و مقرراتی بوده که پیش از اینها باید در جهت از بین بردن آن تلاش می‎شد.

 

 اینکه بیاییم و هر روز حرف بزنیم که داریم اقدام می‎کنیم و وضعیت اصلاح می‎شود ممکن است تا زمانی که بحران ایجاد نشده است، جواب دهد اما الان که وضعیت به مرحله بحران رسیده و شکایت‎ها نسبت به افرادی که در حاکمیت حضور دارند یا عضو قوای مجریه و مقننه و قضائیه هستند بالا گرفته، زمینه برای اعتراض و نارضایتی فراهم می شود.

 

برخی کارشناسان انتقاد دارند که چرا مسئولان در چنین وضعیتی شرایط را برای مردم تشریح نمی کنند یا در حقیقت ارتباط خوبی با مردم برقرار نمی کنند. شما چنین  انتقادی را بجا می دانید؟

اینکه چرا مسئولان حکومت با مردم حرف نمی‎زنند به این دلیل است که مسئولان حاکمیتی در قوا و نهادهای مختلف وعده هایی دادند و اقداماتی را شروع کردند که در عمل خیلی مفید فایده نبوده یا به طور کامل عملیاتی نشده است و برخی مشکلات همچنان به قوت خود باقی است. لذا به نظر می رسد مسئولان هم دیگر رقبتی برای حرف های تکراری ندارند. گفتاردرمانی فایده‎ای ندارد، وضعیت کشور باید درمان شود. زیاد حرف زدن دوای درد نیست، درست حرف زدن دوای درد است.

 

واقعیات را با مردم در میان گذاشتن درمان است. از مردم عذرخواهی کردن در جاهایی که ضعف و نقصاناتی وجود داشته مرهم است. وگرنه بخواهند مسائل و مشکلات را توجیه کنند وضعیت را مشکل تر خواهد کرد. اوضاع کشور واقعاً نگران کننده است. مردم ایران مؤمن و طرفدار نظام و انقلاب هستند اما خداوند هم به ما قول نداده که این نظام را برایمان حفظ کند. آنهم وقتی که عمل ما بد باشد. مردم با هیچ کس عقد اخوت نبسته اند. اگر ضعف ها به سمت ناکارآمدی برود و پاسخ درخوری نگیرد، ممکن است مردم هم از مسئولان روی برگردانند. بنابراین تا دیر نشده باید حتماً اصلاحات لازم در نظام مدیریتی کشور انجام شود.

 

چقدر بروز این مسائل را ناشی از عدم وجود وحدت در میان مسئولان می دانید؟

قطعاً این مهم هم تأثیر گذار است. همه مسئولان اعم از نمایندگان مجلس، قوای مجریه و قضائیه تقصیر دارند. ما شاهد آن هستیم که برخی مسئولان درباره حوزه کاری و مسئولیت خود توضیحی نمی دهند اما درباره مسائلی که ارتباطی به حوزه کاری آنها ندارد، بسیار سخن می گویند. این تداخل ها باعث تشتت می شود. بخصوص باید مراقبت کرد که فرمایش مرحوم امام(ره) که نظامیان را از ورود به سیاست نهی کردند حتماً محقق شود. این تداخل ها و تشتت ها حتماً شکاف ها را عمیق تر کرده و چه بسا باعث ناامیدی مردم نسبت به کارآمدی نظام شود. خود مسئولان باید مراقبت کنند که این موضوع در مسیر وحدت نیست.

 

چند روز پیش آقای جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری خبر از آن دادند که بزودی شاهد نمایشی از وحدت خواهیم بود و سرمایه های نمادین کشور کنار هم قرار خواهند گرفت. نظر شما در این باره چیست؟

به نظرم این سخن هم در راستای ایجاد یا تقویت وحدت داخلی است. این یک اصل است که حرف و ایده هر دلسوزی که مردم هم به او اعتماد دارند را شنید با هر سلیقه و گرایش فکری و سیاسی.

 

این مهم اگر اتفاق بیفتد و به تعبیر آقای جهانگیری شاهد استفاده از ظرفیت های نمادین نظام باشیم حتماً مفید خواهد بود. همواره شنیده و گفته‎ایم که مشورت یکی از بهترین راه‎ها برای حل مشکلات است. حال این افراد از هر قشری که می‎خواهند باشند. روحانی باشد یا غیرروحانی، مجلسی باشد یا غیرمجلسی، افراد سابق باشند یا فعلی، می توانند یاریگر ما برای حل مشکلات باشند. باید از فکر آنان استفاده کرد. باید انسان‏ های عالم، مدبر و دلسوز را در کنار هم گذاشته و مصلحت را از بین سخنان‎شان استخراج کرد. در این صورت خیلی از مشکلات حل می ‏شود. این کار حتماً آرامش را به جامعه به ارمغان خواهد آورد.

 

پس شما خوشبین هستید که وعده آقای جهانگیری محقق بشود؟

اگر دغدغه وحدت اصولی و واقعی باشد بله می توان خوشبین بود. امر پسندیده همین است که همه با یکدیگر گفت و گو و مراوده و بحث دارا باشند، همدیگر را طرد نکنند و اگر ایده و نظری برای اصلاح و رفع مشکلات شنیدند آن را بپذیرند. اگر این موارد رعایت شود و قبول واقع گردد می تواند به تقویت وحدت هم امیدوار بود و گرنه اگر هدف برگزاری یک نمایشی از وحدت باشد به نظرم مردم نمی پذیرند.

 

در طول سال های گذشته موارد نمایشی کم نبوده مثلاً هم اندیشی یا جلسات مشترکی که در آن بر ضرورت هم افزایی و کمک به یکدیگر زیاد صحبت شده اما همین که از جلسه بیرون می روند، باز همان روند تخریبی را از سر می گیرند. بنابراین آنچه آقای جهانگیری وعده داده یعنی استفاده از ظرفیت های نمادین اگر با هدف واقعی تقویت وحدت باشد و نه حرکتی نمایشی، حتماً ثمرات پر برکتی برای نظام و کشور خواهد داشت و حتماً فضای سیاسی را هم تلطیف می کند. در هیچ جای دنیا مدیریت کشور را از توانمندی ها و ظرفیت های موجود محروم نمی کنند اما متأسفانه در کشور ما ظاهراً روند برعکس است. مردم با دعوت این سرمایه ها و نقش آفرینی آنها مشکلی ندارند. به نظرم مشکلی اگر هست در بین خود مسئولان است و چاره هم در بین خود آنها.

 

رضوانه رضایی پور

 

 

iran​-newspaper.‎​com
.

منبع : sarpoosh.com