٢٠٠ روز زمان زیادی برای عدم حضور یک رییس جمهور در گفت وگوی تلویزیونی نیست اما فشار مشکلات این روزها گاهی آنقدر سخت و شدید بوده که هر روز، سخت، همچون ده ها روز، گذشته و تورم سنگین ناشی از افزایش افسارگسیخته قیمت ارز و سکه که در مواردی تا حدود ٣ برابر شد، عملا تحمل این ٢٠٠ روز را بارها دشوارتر کرد. ٢٠٠ روز پیش، هنگامی که افزایش شدید قیمت دلار و سکه هنوز تا این حد نرسیده و به نحوی نخستین روزهای ورود در این روند صعودی را طی می کرد، روحانی در پاسخ به سوال رشیدپور درمورد افزایش قیمت دلار، به مردم اطمینان داده بود و گفته بود: «خیال تان راحت باشد!»

 

حالا بعد از ٢٠٠ روز البته قیمت ارز بسیار بیش از حد تصور افزایش یافته اما واقعیت آن است که ارایه بسته جدید ارزی، کمتر از ٤٨ ساعت پیش از حضور رییس جمهور در برنامه تلویزیونی دیشب و بازگشت دولت به قوانین و اصول بازار در حوزه ارز، آن اطمینانی که روحانی انتظار داشت، حالا آهسته آهسته به جامعه بازگشته که نشانه آن هم سیر رو به نزول قیمت ارز و سکه در روزهای گذشته است.رییس جمهور البته در گفت وگوی تلویزیونی شب گذشته تنها به صحبت درباره مشکلات اقتصادی و معیشتی اخیر و بحران در بازار ارز و سکه بسنده نکرد.

 

روحانی دیشب از مذاکره با امریکا تا نحوه تعامل با کشورهای منطقه سخن گفت و در بخشی از صحبت هایش از جایگاه ریاست شورای عالی امنیت ملی کشور به ملت اطمینان داد که برنامه جمهوری اسلامی همچنان برنامه ای صلح آمیز و مصلحانه است. روحانی فراتر از آن، حتی به شعارهای پراکنده ای که این روزها در برخی شهرهای کشور به صورت پراکنده، در نقد صریح نظام شنیده شده نیز واکنش نشان داد و آنجا که با سوال مجری صداوسیما مبنی بر اینکه این روزها برخی رسانه های معاند از احتمال تغییر نظام در ایران سخن می گویند و واکنش شما به این عده چیست؟

 

با لبخندی توام با آرامش گفت: «چه نظامی تغییر می کند، آن نظامی که بر مبنای انتخابات و آرای مردم نباشد. اگر مردم با صندوق آرا مسوولان خود را انتخاب کنند، آن نظام همیشه ثابت است. تا جمهوریت و اسلامیت را حفظ کردیم، هیچ وقت نظام ما صدمه نخواهد دید اما اگر ببینید ما در برخورد با فساد تعارف داریم یا در انتخابات به دنبال حاکم کردن فرد یا حزبی خاص هستیم، آن زمان اوضاع متفاوت است.» رییس جمهوری حتی با اشاره به سخنرانی تاریخی اش در مراسم ٢٢ بهمن ماه بار دیگر به «رفراندوم» اشاره کرد و به مزاح گفت: «مگر کمر اصل ٥٩ قانون اساسی بیل خورده است؟! اصل ٥٩ و رفراندوم نظام را تثبیت می کند».

 

شعار دولت ایران از ابتدا گفت وگو، تعامل و میز مذاکره بوده است

روحانی درباره پیشنهاد مذاکره ترامپ برای گفت وگو با ایران و اعمال مجدد تحریم ها اظهار داشت: مردم ما از سال های گذشته تجربه خوبی دارند؛ هم از مقامات امریکایی و هم از دولتمردان ایران. کسانی در ایران دولت را در اختیار دارند که شعارشان از ابتدا گفت وگو و تعامل و میز مذاکره بوده است و با دنیا و امریکا مذاکره کردند و مذاکرات به جایی رسید که هم ایران و هم دنیا و هم امریکایی ها کم و بیش اجرا می کردند.

 

رییس دولت تدبیر و امید ادامه داد: کسی که می گوید تمایل به مذاکره دارم، مذاکره مبانی دارد که اولین مبنای آن صداقت و به نتیجه رسیدن است. کسی ادعای مذاکره می کند که از همه تعهداتش از پاریس تا تجاری خارج شده است و مخاطب آن هم دولت ایران نیست. آنها ما را خطاب نمی کنند زیرا آنها از پشت میز خارج شدند. کسی که ادعای میز مذاکره می کند باید نشان دهد که می خواهد به نتیجه برسد.

 

ترامپ نمی خواست به تنهایی روبه روی ایران باشد

وی تاکید کرد: قطعنامه ۲۲۳۱ یک دستاورد برجام بود اولا همه قطعنامه های دیگر را ملغی کرد ثانیا همه را متعهد به اجرای قطعنامه جدید کرد. ترامپ می خواست همه اینها را از ما بگیرد. نمی خواست به تنهایی روبه روی ایران باشد. می خواست همه دنیا را به تحریم دعوت کند اما ناموفق بود.

 

رییس جمهور گفت: امروز اروپایی ها اعلام کردند که هر شرکتی که با ایران کار می کند اگر بخواهد حرف امریکا را و تحریم را قبول کند، اروپا آنها را تحریم می کند. ما امروز در جهان تنها نیستیم.

 

وی با اشاره به اینکه امروز به جز چند کشور محدود همه ایران را به عنوان یک کشور متعهد می شناسند، یادآور شد: مهلت ما بر این مبنا بوده که پنج کشور برجام این تحریم را جبران کنند و برجام حفظ شود.

 

دلیل حرکت نقدینگی تزلزل اعتماد مردم به آینده است

روحانی در مورد التهابات ارزی کشور و تحول در تصمیمات گفت: ما یک سری مشکلات و بیماری های اقتصادی داریم که مربوط به این دولت و دولت قبل نیست. برخی مربوط به قبل از انقلاب است.

 

رییس جمهور یادآور شد: موضوع نقدینگی یکی از مواردی است که وقتی این نقدینگی حرکت می کند، تخریب هایی ایجاد می کند. چرا حرکت می کند؟ چون اعتماد مردم به آینده تزلزل پیدا می کند.

 

وی با بیان اینکه دسترسی ما به ارز مورد بحث است، گفت: ممکن است ما ارز کافی داشته باشیم ولی دسترسی ما مثل مساله ورود اسکناس به ایران تغییر می کند. اینها دست به دست هم می دهد و توقعات و انتظارات برای آینده انتظارات تورمی می شود.روحانی تاکید کرد: در دولت یازدهم و سال اول دولت دوازدهم روندمان اینگونه بود که از ابتدای شروع دولت قیمت ارز کاهش پیدا می کرد و ما چاره جویی می کردیم برای کاهش قیمت ارز. آقای سیف می گفت ارز قیمتش ۳ هزار تومان است هرچه می گفت دو مرتبه می شد ۲۷۰۰ تومان. دلیل این بود که مردم به آینده خوش بین بودند و می دانستند روابط با دنیا در حال بهبود است و شرایط اقتصادی برای فعالیت بهتر می شود.

 

مشکل ارزی از اعتراض های دی ماه سال قبل آغاز شد

رییس دولت تدبیر و امید گفت: آن زمان ما هم در مذاکراتی که داشتیم برخی منابع ارزی را آزاد می کردیم. مشکل ارزی از کی شروع شد؟ دو عامل باعث این مشکل شد؛ هر دو در دی ماه پارسال شروع شد. در پنج دی یک اعتراضاتی از یک شهری در ایران آغاز شد و بعد به شهرهای دیگر سرایت کرد. این اعتراضات شرایط خود را داشت.

 

وی ادامه داد: برخی معترض بودند، برخی دنبال اغتشاش بودند. اینها مهار شد و مردم احساس کردند اگر اعتراض به حقی دارند عده ای سوءاستفاده می کنند. این فعالیت مردم به داخل علامت مثبت داد ولی خارجی ها به خصوص امریکایی ها پیامی که دریافت کردند، نگه داشتند. فکر کردند با فشار بیشتر می توانند مشکلات اقتصادی را بیشتر کنند، لذا ۲۲ دی ما ترامپ اعلام کرد اگر دیگران نمی آیند من به تنهایی از برجام خارج می شوم.

 

از هفته آینده بازار خودش را پیدا می کند

وی اضافه کرد: ما چاره ای نداریم اگر اقلام مهم دچار نوسانی باشند نگرانی و فشار بر دهک های پایین رخ می دهد. برای تسهیلات این اقلام ۵۰۰ میلیارد دلار بانک مرکزی متعهد است تا پایان فروردین سال آینده تامین کند. اما بقیه ارز می آید داخل یک بازار که قیمت را تعیین می کند. این طرح برای بازار دوم آمد اما آن زمان ارز همه صادر کننده ها نمی آمد.

 

روحانی با بیان اینکه الان برنامه ریزی این است که صادرات غیرنفتی و حتی فرآورده های نفتی در این بازار بیاید، گفت: پس بازار بزرگی است. حالا اینکه چه کسانی برداشت کنند را وزارت صمت باید مشخص کند. ما لیست اقلام ممنوعه را اعلام کردیم. آنچه آزاد است بر مبنای ثبت سفارشی است که به بانک مرکزی اعلام می شود تا ارز بگیرند. ارز به این شکل در می آید که بخشی ۴۲۰۰ تومان است و بخشی در بازار آزاد. اجرای این طرح از فردا آغاز می شود، هفته آینده به طور کامل انجام می شود و بازار خودش را پیدا می کند و متعادل می شود ،دولت به این نرخ وارد نمی شود.

 

امروز ارز آبروی ملی ما است که باید حراست شود

وی گفت: ارز به شکل حواله است و در برخی موارد چون صراف ها آزاد می شوند و ورود طلا و اسکناس آزاد می شود و فاقد گمرک که حذف شده این روند تسهیل می شود. صرافی ها در چارچوب بانک مرکزی اقدام می کنند. این ارز اسکناسش در صرافی ها خواهد بود.

 

روحانی تاکید کرد: قبلا مردم دلار را می بردند داخل بانک. وقتی کسی می خواست پس بگیرد بانک می گفت به ریال می دهم. الان بانک مرکزی متعهد است که اسکناس به صورت سپرده ارزی را با سود بدهد و دولت متعهد است. همه اینها در کنار هم بازار را متعادل می کند

 

وی با بیان اینکه ارز به اندازه کافی داریم، گفت: البته در تمامی طرح ها دولت و مردم باید کنار هم قرار بگیرند. امروز ارز به یک معنا آبروی ما هم هست و این آبروی ملی ما باید حراست شود. اگر دولت تلاش کند ارز بیشتر بیاورد و مردم جمع کنند هیچگاه موفق نمی شویم.

 

خیلی زود امریکا را پشیمان می کنیم

روحانی تاکید کرد: اگر کنار هم باشیم و وظیفه خود بدانیم و مردم به دولت اعتماد کنند که به دنبال حل مشکلات است، همه مسائل حل خواهد شد. با همه اعضای دولت من تماس می گیرم دیروقت در محل کار هستند. همه در حال فعالیت و در دسترس هستند. مردم مطمئن باشند دولت همه تلاش خود را گذاشته و قوای دیگر همه همکاری می کنند.

 

رییس جمهور یادآور شد: اگر همه در کنار هم قرار بگیرند هیچکس نمی تواند ما را شکست بدهد. تحریم فواید و مشکلاتی هم دارد. حتما ما به سلامت از این مرحله عبور می کنیم اگر متحد باشیم دشمن شکست می خورد. البته تحریم از قبل اجرایی شده است. اگر متحدانه با هم کار کنیم، خیلی زود امریکا را پشیمان می کنیم.

 

زمان تحریم دست ماست

وی افزود: اگر با دنیا کارکنیم می فهمند تحریم ها بی اثر است. ترامپ الان یک قدم از قبل برگشته است. امروز هم البته در فرمان اجرایی حرف های تندی علیه ما زد. ترامپ باید برگردد به دوران قبل خودش تا منافع امریکا و ایران و جهان تامین شود.روحانی با اشاره به اینکه اگر ما متحدتر کار کنیم امریکا را زودتر پشیمان می کنیم، گفت: اگر همه در کنار هم قرار بگیریم این تحریم ها را زود پایان می دهیم. زمان تحریم دست ماست و به نظر من همه دست به دست هم بدهیم زود تمام می شود.

 

صرافی ها از امروز فعالیت شان آزاد می شود

روحانی با بیان اینکه بخشی از ارز ٤٢٠٠ است که باقی می ماند و یک بخشی دیگر از ارز که به بازار آزاد می آید و بازار آزاد قیمت آن را مشخص می کند، افزود: اجرای این طرح از فردا آغاز می شود، بخش هایی از این طرح ممکن است تا یکی دو روز دیگر اجرایش طول بکشد اما هفته آینده تمام این بسته به طور کامل اجرا می شود و بازار خودش را به قول معروف پیدا می کند و ارز به بازار آزاد می آید و نرخی پیدا می کند که از نظر ما یک نرخ متعادلی خواهد بود. منتها در این نرخ دولت وارد نمی شود. به خاطر اینکه همه ارز صادراتی را در این بازار می آوریم در واقع با عرضه و تقاضا داریم آن را کنترل می کنیم.

 

به گفته رییس جمهور ارز به صورت حواله خواهد بود، چون صرافی ها از فردا فعالیت شان آزاد می شود و ورود اسکناس و طلا آزاد می شود و حتی فاقد گمرک و مالیات بر ارزش افزوده خواهد بود بنابراین یک مقداری تسهیل می شود. صرافی ها می توانند در چارچوبی که بانک مرکزی به آنها اعلام می کند ارز را در اختیار متقاضیان قرار دهند. بانک مرکزی باید موارد را مشخص کند. هر کس ارز را در بانک سپرده می گذارد بانک مرکزی متعهد می شود همان ارز را به او پرداخت کند و سودش را که درصدش اعلام می شود به او پرداخت کند. این هم باعث اعتماد مردم است و دولت و بانک مرکزی نسبت به آن متعهد است.

 

در شرایط فعلی احساس نگرانی نمی کنم

روحانی ادامه داد: از لحاظ امنیت ملی در شرایط فعلی احساس نگرانی نمی کنم، در سیاست خارجی روند ما روابط سیاسی بهتر با دنیا است و ما امروز مشاهده می کنیم که روابط ما با غرب و شرق به جز امریکا همواره روابطی خوب بوده و ما این روابط را ادامه خواهیم داد. در این راستا من آینده منطقه را توام با امنیت، صلح و ثبات بیشتر می بینم. در زمینه مسائل نفتی و تحریم های امریکا، به زودی هیات هایی را به همه کشورهای منطقه و صادرکنندگان نفت در منطقه و غیرمنطقه اعزام می کنم؛

 

در این زمینه مبنای ما صحبت کردن از طریق منطق است و ان شاءالله این روند را ادامه خواهیم داد.وی تاکید کرد: مردم نباید هیچ گونه نگرانی دارا باشند از اینکه دولت یا نظام ایران تصمیم به تهاجم، ناآرامی و جنگ دارد؛ به هیچ عنوان این چنین نیست و به عنوان رییس شورای عالی امنیت ملی به مردم می گویم که برنامه ما همچنان برنامه صلح آمیز است البته ما در برابر حرف زور نیز می ایستیم و زمانی که اینگونه عمل می کنیم نیز پاسخ مثبت می گیریم. ما اجازه نمی دهیم که منافع مان زیر پا گذاشته شود و در برابر تجاوز همواره مدافع بوده و همچنان هستیم اما هیچ علامت و دلیلی نمی بینم که در آینده منطقه ما با ناآرامی مواجه شود.

 

نظامی تغییر می کند که مبنای انتصابات آرای مردم نباشد

رییس جمهور در ادامه در پاسخ به پرسش مجری برنامه مبنی بر اینکه این روزها برخی رسانه های معاند از احتمال تغییر نظام در ایران سخن می گویند و واکنش شما به این عده چیست؟ نظامی تغییر می کند که مبنای انتصابات آرای مردم نباشد، اگر مردم با صندوق آراء مسوولان خود را انتخاب می کنند این نظام همواره ثابت خواهد بود. مردم ما کاملا به اصول و اعتقادات دینی پایبند هستند گرچه ممکن است مقداری در مناسک و برخی احکام شاهد برخی مسائل باشیم اما اعتقادات مردم نسبت به دین و خدا بسیار مستحکم است و همه نظرسنجی ها نشان می دهد که اسلامیت مورد توجه مردم است و مردم ایران متدین هستند. از سوی دیگر هر چه که به جمهوریت، نظام و دموکراسی تعمیق ببخشیم، نظام ما مستحکم تر خواهد ماند.

 

مگر کمر اصل ٥٩ قانون اساسی بیل خورده است؟

روحانی ادامه داد: اگر همه اصول قانون اساسی را با دقت اجرا کنیم و مردم بدانند که پای صندوق آراء آزاد هستند که رای خود را به صندوق بیندازند، هیچگاه نظام صدمه نخواهد دید اما اگر خدای نکرده مردم ببینند که در جامعه فسادی وجود دارد و ما با آن برخورد نمی کنیم، یا خدای نکرده می خواهیم در انتخابات فرد یا حزب خاصی را حاکم کنیم نتیجه تغییر خواهد کرد. اگر ما دموکراسی را تعمیق ببخشیم و در همه زمینه ها به خواست مردم توجه کنیم و حتی اگر روزی در مسال های مهم در کشور با اختلاف نظر مواجه شدیم، چرا پای صندوق های آراء نرویم.

 

وی با بیان این مطلب که «مگر به کمر اصل ٥٩ قانون اساسی بیل خورده است که از آن استفاده نکنیم»، گفت: اگر روزی نیاز به اجرای این اصل شد بر اساس مقرراتی که قانون اساسی تعیین کرده، باید به صندوق آراء مراجعه کنیم. البته درباره مسائل عادی در مجلس تصمیم گیری می شود، اگر مساله مهم و بسیار مهم در هر حوزه ای مطرح شد، اصل ٥٩ پیش بینی شده است و این برای تثبیت نظام است. این اصل نظام را تثبیت می کند. ما هر مقدار به مردم تکیه کنیم و کنار آنها بایستیم و به آنها خدمت کنیم و در عمل نشان دهیم که خادم مردم هستیم، مردم نیز هم اسلام را می خواهند و هم کشور عزیز خود ایران را. آنها مردمانی هستند که هشت سال برای شرف خود مقاومت کرده اند.

 

تغییر نکرده ام

وی در پاسخ به سوال مجری برنامه مبنی بر اینکه آیا روحانی ٩٦ با روحانی ٩٧ فرقی کرده است و بر همین اساس نگران کاهش محبوبیت تان نیستید؟ گفت: محبوبیت من چیز مهمی نیست، مهم این است که خدمتگزار مردم باشیم. اگر مردم ببینند که ما واقعا خدمت می کنیم همیشه قدردان و خدمتگزارشان بوده و هستند، اما اینکه می گویید من با سال ٩٦ فرق کرده ام باید بگویم که در سیاست خارجی چنین نیست، من هنوز هم معتقد به روابط سازنده و صمیمی با دنیا و کشورهای منطقه هستم. حال اگر در این میان کسی برخلاف منطق عمل کرد و میز مذاکره را ترک کرد نمی شود کسی بگوید چرا روحانی رفتارش عوض شده است.

 

مثل این است که کسی بگوید روحانی چرا در تابستان لباس تابستانی می پوشد و در زمستان لباس زمستانی تن می کند. کسی که در برابر مردم ایران یاوه گویی می کند، اسلام به ما می گوید در برابرش بایستیم و این تقاضای اسلام است که در برابر متکبر ایستادگی کنیم پس لحن من با سال ٩٥ و ٩٦ نمی تواند یکسان باشد آن هم در برابر کسی که آغازگر تحریم ها بوده، او بوده که تحریم ها را به مردم ما وارد کرده است و دوباره راه تقابل با ما را پیش گرفته است.

 

در سیاست داخلی هم نظراتم تغییری نکرده است، در عرصه سیاست داخلی هم معتقدم که رای مردم و نظر مردم آن چیزی است که باید به آن توجه شود. گاهی برخی می گویند روحانی به چپ گرایش پیدا کرده و گاهی عده ای می گویند روحانی به راست تمایل پیدا کرده اما باید بگویم که من در این زمینه نیز هیچ تغییری نکرده ام، الان هم می گوید که ما باید به همه جناح ها احترام بگذاریم و رودرروی هم ایستادن در شرایط فعلی درست نیست. من همان طور که پیش از این گفته بودم باز هم می گویم که خم می شوم و دست مردم را می بوسم و می گویم اگر که ما متحد باشیم مشکلات ماندنی نیست و از این مرحله عبور می کنیم. امریکا قادر نیست کاری کند که ما زانو بزنیم و ملت ما نیز هرگز این کار را نخواهد کرد.

 

مجلس می خواهد طبق قانون عمل کند، اهلا و سهلا

روحانی در بخش پایانی گفت وگوی خود درباره سوال نمایندگان مجلس از وی و حواشی نامه اش به رییس مجلس گفت: من قبل از اینکه دولتی باشم خود را مجلسی می دانم، من ٢٠ سال در مجلس نماینده بودم و حالا پنج سال است که رییس دولت هستم پس کاملا مجلس را حس و لمس می کنم و آنان هم به وظایف خود عمل می کنند و من هم خوشحال می شوم و از عمل نمایندگان به وظایف خودشان استقبال می کنم.وی افزود: مجلس هر زمان در چارچوب قانون باید به وظایفش عمل کند اما زمانی که می توان در چارچوب تعامل کار را پیش برد، می شود

 

وارد ماده های قانونی نشد، مجلس می خواهد طبق قانون عمل کند، اهلا و سهلا ما هم قبول می کنیم اما اگر اینطور باشد ما هم طبق قانون عمل می کنیم و من نیز تذکر قانون اساسی می دهم. به هر حال حرفم این است که لازم نیست همه جا از قانون استفاده کنیم وقتی می توان از راه های ساده تر به نتیجه رسید و مسائل را حل کرد. به هرحال گاهی برخی مباحث را نمی توان در مصاحبه ها مطرح کرد، من گاهی برخی بحث ها را نمی توانم در مصاحبه ها مطرح کنم و در واقع سختم است که از آنان سخن بگویم اما در مجلس و زمانی که نماینده ای از من پرسشی داشته باشد راحت تر می توانم مسائل را مطرح کنم، من به همه نمایندگان مجلس احترام قائل هستم.

 

ete​madnewspaper.‎​ir
.

منبع : sarpoosh.com