در حالی که از روز گذشته تحریم های امریکا علیه ایران بار دیگر از سر گرفته شد و در طرف مقابل، اروپایی ها قوانین مسدودساز برای مقابله با تحریم های ایالات متحده را برای حمایت از برجام اجرایی کردند، برای بسیاری این سوال به وجود می آید که برجام چه اهمیتی دارد که تا این حد باید بر سر آن مقاومت کرد و حتی آن را فاقد امریکا نیز اجرایی کند.

حسن بهشتی پور، تحلیلگر مسائل هسته ای و سیاست خارجی در گفت وگو با اعتماد عنوان کرد که برجام یک سند بسیار مهم است چرا که توانست به یک پرونده سازی بین المللی علیه ایران پایان دهد. وی اگرچه معتقد است که باید برجام را فاقد امریکا نیز ادامه داد، اما معتقد است که اگر روزی مجبور به خروج از برجام شویم می توانیم قوی تر از گذشته در بحث فناوری هسته ای راه خود را ادامه دهیم. مشروح این گفت وگو را در ادامه می خوانید....

 

روز گذشته تحریم های هسته ای (ثانویه) امریکا علیه ایران دوباره بازگردانده شد. همزمان با این اتفاق این سوال دوباره در اذهان عمومی مطرح می شود که با بازگشت این تحریم ها پس جمهوری اسلامی ایران در برجام چه چیزی به دست آورد؟

برجام یک سند خیلی مهم است. مهم ترین دلیل اهمیت برجام این است که برجام موفق شد به پرونده سازی هسته ای علیه ایران پایان دهد. دشمنان ملت ایران از سال ٢٠٠١/١٣٨٠یک مصاحبه مطبوعاتی منافقین در امریکا برگزار کردند و جنجال رسانه ای و تبلیغاتی علیه ایران را پوشش دادند و امریکایی ها و اسراییلی ها پرونده سازی هسته ای برای ایران کردند. طی ١٢ سال موفق شدند ١٢ قطعنامه شورای حکام آژانس بین المللی انرژی هسته ای را علیه ایران بگیرند و ٦ قطعنامه شورای امنیت تحت فصل ٧ علیه ایران بگیرند.

 

متاسفانه اجماعی ایجاد شده بود که چین و روسیه علاوه بر اعضای اتحادیه اروپا به این قطعنامه ها رای موافق می دادند. امریکا توانست اجماعی علیه ایران بسازد و پرونده سازی را علیه ایران ساماندهی کرد که مهم ترین بخش آن PMD یا ابعاد احتمالی نظامی طی ١٢ فصل و ٦٦ بند تنظیم شده بود. آمانو در نوامبر ٢٠١١ منتشر کرد و این خلاصه ای از کل پرونده سازی علیه ایران بود.

 

قطعنامه شورای حکام، قطعنامه شورای امنیت و PMD مجموعه پرونده ای بود که وضعیت بسیار خطرناکی علیه ایران به وجود آورده بود. در طول ٣٠ سال اخیرکه من مطالعه کرده ام هیچگاه ما چنین وضعیت بدی را نداشتیم؛ پرونده بسیار خطرناکی که بسترساز تحریم های بی سابقه تاریخ بشریت بود. مهم ترین موفقیت برجام، پایان دادن به این پرونده سازی بود. چگونه؟ در نوامبر ٢٠١٥ قطعنامه ای از طرف شورای حکام صادر شد که تمام قطعنامه های قبلی کنار گذاشته شد. در قطعنامه ای دیگر صراحتا اعلام کردند که ماجرای PMD کنار گذاشته شد.

 

یک رژیم حقوقی علیه ایران شکل گرفته بود که فروپاشید و این موضوع خیلی خیلی مهمی بود که دشمنان ایران بهانه ای نداشتند که با اتکا به آن، علیه ملت ایران تحریم وضع کنند. به همین دلیل، بر موضوعاتی چون تروریسم، حقوق بشر و (با جعل لغتی بی ثبات سازی منطقه) شیفت کردند.

 

خیلی روشن است که موضوع تروریسم، حقوق بشر و سلاح های کشتار جمعی از سال های خیلی قبل تر وجود داشت اما هیچ وقت نتوانسته بود به یک اجماع برسد. برجام این اجماع را از بین برد و آن رژیم حقوقی را فروپاشید. پس این دستاورد کمی نیست. به همین علت است حتی با وجود خروج امریکا می گویم این یک سند مهم و با ارزش برای ما است چرا که ما ثابت کردیم ١٢ سال دروغ بافی علیه ما می شد. ١٢ سال جار و جنجال دروغین علیه ما می شد فاقد اینکه واقعیت داشته باشد.

 

نکته مهم دیگر، موضوع غنی سازی اورانیوم است که امریکای ها (خانم رایس) اصرار می کرد ایران باید غنی سازی را متوقف کند و ما آمادگی داریم در هر جا با هر کس و در هر زمانی مذاکره کنیم و باید غنی سازی را متوقف کنیم. مرتب این را تکرار می کردند اما برجام این ویژگی را داشت که اوباما و کری مجبور شدند موضوع غنی سازی اورانیوم را بپذیرند. در حالی که اوباما می گفت، اگر دست خودمان بود کل پیچ و مهره های تاسیسات هسته ای ایران را باز می کردیم اما نمی توانیم، چرا که دانش هسته ای در مغز ایرانی ها رفته است. با بمباران نمی توان آن را درآورد.

 

جان کری می گفت در سال ٢٠٠٣ ما با ١٦٤ سانتریفیوژ نتوانستیم قبول کنیم اما در ٢٠١٣ با گذشت ١٠ سال از سخت ترین تحریم ها حالا باید با ٢٠ هزار سانتریفیوژ مذاکره کنیم اگر امروز مذاکره نکنیم مشخص نیست بعدا چند هزار سانتریفیوژ دارا باشند. جان کری با صراحت اعلام می کند که مجبور به مذاکره با ایران شده ایم در حالی که در رسانه ها به گونه دیگر مطرح می کنند که چون ایران تحریم شده است پای میز مذاکره آمده است که البته در داخل ایران این موضوع توسط خودی ها نیز تکرار می شود.

 

برخی از منتقدان برجام می گویند که ما در عمل صنعت غنی سازی خود را متوقف کردیم. چنین تعبیری تا چه اندازه به واقعیت نزدیک است؟

خیر. این تعبیر به هیچ وجه درست نیست. دشمنان ایران پذیرفتند ایران غنی سازی اورانیوم داشته باشد ولی ایران را به خاطر فعالیت هسته ای تحریم نکنند. به ما چک سفید ندادند که به دلایل دیگر ما را تحریم نکنند متاسفانه این چیزی است که در ایران تبلیغ می شود.

 

یکسری از منتقدین برجام می گویند برجام صنعت هسته ای ایران را نابود کرد. من می خواهم توضیح دهم و علاقه مند بودم آقای کمالوندی و آقای صالحی در یک فرصت مناسب صداو سیما به آنها فرصت می داد و می نشستند برای مردم ایران صنعت هسته ای را توضیح می دادند. مثلا باید به مردم گفته می شد رآکتور آب سنگین اراک با کارخانه تولید آب سنگین اراک کاملا متفاوت است. دو تاسیسات متفاوت با کارکرد متفاوت هستند. این تاسیسات تولید آب سنگین اراک از سال ٢٠٠٣ شروع کرده و همچنان به کار خود ادامه می دهد پس تولید و صادرات داریم و تولید آب سنگین در ایران متوقف نشده است. برای نداشتن تشعشع با سیمان پر شده است اما کارخانه رآکتور با تاسیسات آن همچنان برقرار است.

 

یک مثال این است که مثلا می گویند ما ۱۰ تن اورانیوم غنی شده را دادیم رفت، اما نمی گویند ما به ازای آن ۱۱۰ تن اورانیوم طبیعی یا کیک زرد تحویل گرفتیم. ما ۱۱۰ تن کیک زرد داریم و امروز اگر ایران اراده کرد دوباره غنی سازی را از سر می گیرد و دیگر مخفیانه نیست و زیرنظر آژانس و خیلی شفاف فعالیت خود را ادامه می دهد. طبق گزارش آژانس مقدار غنی سازی شده در آن زمان همین قدر بود، نیاز نبود غنی سازی کنیم. طبق برجام اکنون ۹ هزار تا ۵ هزار سانتریفیوژ در حال کار است و گاز هگزو فلوراید در نطنز به آن تزریق و غنی سازی انجام می شود. در فوردو ظرفیت ۳ هزار سانتریفیوژ است و برای نطنز رزرو بود.

 

هزار سانتریفیوژ در حال کار است اما گاز اگزوفلورانت به آن تزریق نمی شود طبق توافق در آنجا قرار است به روی فیزیک پلاسما کار شود، این فوق العاده مهم است. این سانتریفیوژ ها جمع شده و زمانی که سانتریفیوژ فعال هستند با توجه به استهلاک بعد از یک مدت کنار گذاشته می شود و از سایر سانتریفیوژ ها استفاده می شود.

 

طبق برجام اگر این تعداد تمام شود دوباره ساخته می شود. ما در تحقیق و توسعه توانستیم Ir٨ را با موفقیت انجام دهیم که این ۲۰ برابر ir١ فعالیت می کند. یعنی به ما قدرت می دهد از همین فردا شروع کنیم یعنی صنعت هسته ای نابود نشده و این آدرس دقیقی است که ما می توانیم فعالیت هسته ای داشته باشیم. طوری تبلیغات می شود که دانشمندان هسته ای را بیکار کرده اند در حالی که آنها به تحقیقات خود ادامه می دهند.

 

ایران در مقطع فعلی می خواهد برجام فاقد امریکا را ادامه دهد و تصمیم این است که مذاکرات با اروپا را ادامه دهیم؟ آیا برجام فاقد امریکابا توجه به دامنه وسیع تحریم های فرامرزی امریکا، قابل ادامه دادن است یا خیر؟!

اگر بخواهیم واقع بین باشیم می گوییم نه، چرا برجام به وجود آمد؟! چرا ١+٥ شکل گرفت؟ بیانیه های پاریس، بروکسل و تهران صادر شد ولی چرا اثری نداشت؟ چون در آن زمان امریکا موش می دواند. اسراییلی ها با همه توان تخریب می کردند ولی در نهایت به جمع بندی رسیدند که در سال ١٣٨٧ با طرف امریکایی در قالب ١+٥ گفت وگو کنند و سپس چین و روسیه را وارد کردند. به عنوان یک پژوهشگر صادقانه می گویم فاقد امریکا نمی شود اما به معنای این نیست که بعد از خروج امریکا همه چیز را فراموش کنیم یا از برجام خارج شویم که یک اشتباه محض است.

 

این مهم است که این سند را زنده نگه داریم ولی باید واقعیت را بپذیریم. امریکا باید توضیح دهد چرا از برجام خارج شده است؟ اکنون ایران در موضع برتر است. قبل از برجام آنها بودند که علیه ایران تهاجم می کردند اما امروز ایران است که می تواند تهاجم کند. البته نباید این سند را زمین گذاشت.

 

در نهایت باید گفت حتی با وجود قولی که اروپایی ها داده اند اگر نتوانند کاری کنند به نظر من در اینکه اروپایی ها در برجام جدیت داشتند هیچ شکی موجود نیست اما هیچ کس دلش برای ایران نسوخته است. برجام به نفع اروپا، امریکا، روسیه و چین است که ادامه دهند. امریکا از برجام خارج شد اما اروپایی ها مصمم هستند که ادامه دهند. اما بحث مهم این است که آیا توان مقابله با امریکا را دارند؟ خیر! پس چرا پیشنهاد کردند که بانکی ایجاد شود که با یورو کار کنند و طرف آن بانک مرکزی ایران باشد؟

 

آنها می خواهند مبادلات در چارچوب این بانک انجام شود این مدلی است که باید ببینیم اروپایی ها تا چه حد در آن موفق هستند. برخی از معاملات اروپایی ها با طرف امریکایی است و پس به نظر نمی رسد توان مقابله دارا باشند. مانند قراردادهای ایرباس و توتال. پیشنهاد من این است که به جای خروج از برجام اجرای آن را به تعلیق در آوریم. به این معنا که تعهداتی که ایران در چارچوب برجام انجام ندهد و فقط در چارچوب NPT فعالیت های خود را زیرنظر آژانس انرژی اتمی ادامه دهد و بهانه دست دشمنان ندهد. حسن این کار در این است که هر زمان طرف مقابل پشیمان شد به اجرای برجام بازگردد. دیگر لازم نیست مجددا مذاکراتی شکل گیرد که به نظر می رسد مذاکرات جدید خیلی طولانی و مشکل تر از مذاکرات بر سر توافق هسته ای خواهد بود.

 

اگر فعالیت های هسته ای را دوباره شروع کنیم، آیا هزینه ای نخواهد داشت؟

سوال مشخص این است که هزینه بازگشت چقدر است. آیا صلاح است که این کار را کنیم یا خیر؟ واقعیت این است که این بازگشت ما با بازگشت های قبلی فرق اساسی خواهد داشت. فرق اول رژیم های حقوقی است که در گذشته قبل از برجام بوده و آن رژیم حقوقی موجود نیست. اگر توجه داشته باشید که فضای بین المللی امریکا را مقصر بداند چرا که او از برجام خارج شده و ایران از برجام خارج نشده است. نکته دوم این است که ایران بار دیگر زیرنظر آژانس فعالیت های خود را ادامه خواهد داد نه در چارچوب برجام. در این صورت ایران متهم نخواهد شد چرا که فعالیت های آن زیرنظر آژانس است. وقتی کشوری زیرنظر آژانس فعالیت می کند این اتهام بی پایه از سوی امریکا و اسراییل مطرح می شود که ایران ممکن است بمب هسته ای بسازد.

 

ثابت شده است همه اینها دروغ بافی بود. از سوی دیگر پس از اینکه ایران شروع به غنی سازی کرد و ذخایر خود را افزایش داد برخلاف مقررات بین المللی و چارچوب NPT نبود. قطعا روی ایران فشار خواهند آورد و نمی توان خوش خیال بود. ایران باید مرحله به مرحله شرایط را ارزیابی و سعی کند کمترین هزینه را بپردازد.مسوولان باید راه حل هایی را پیدا کنند که هزینه کمتری را بپردازیم.

 

هیچ پیش بینی در مورد تعلیق برجام در آن موجود نیست؟

 

چطور پس امریکا توانست؟

خارج شد ولی تبعاتی برای آنها نداشت.

 

تبعات داشت.

 

آیا تبعات به لحاظ تحریم داشت؟ ایران از برجام خارج شود قطعنامه های سازمان ملل به حالت قبل باز نمی گردد؟

اگر ما رجوع کنیم به سازمان ملل در آن زمان شورای امنیت تصمیم خواهد گرفت که چه کنیم؟ ابتدا در کمیته ای بررسی خواهد شد.سپس وزرای خارجه بررسی خواهند کرد و بعد از آن به شورای امنیت می فرستند و اگر شورای امنیت تصویب کند همان تصمیم را اجرا می کنند. یعنی در وضعیت چهارم تحریم ها به صورت اتوماتیک وار باز می گردد. البته به نظر می رسد دیگر ایران به شورای امنیت نمی رود و ممکن است در اجلاس وزرای خارجه به راه حلی برسند و اجازه ندهندکه قطعنامه ها برگردد. اکنون وضعیت به گونه ای است که همه زیان خواهند دید اما به تناسب های مختلف. چطور ممکن است ما بتوانیم اجرای برجام را تعلیق کنیم؟ ایران رسما اعلام می کند که من خودم را متعهد به اجرای برجام نمی بینم تا زمانی که شرایط قبل از توافق بازگردد.

 

آیا پیش بینی در مورد آن صورت گرفته است؟

خیلی موارد در برجام پیش بینی نشده است. یکی از ضعف های برجام این است که همه در این سند به حداقل ها راضی شده اند. ایران می توانست ٩ بند اعلام شده از سوی مقام معظم رهبری را در برجام بگنجاند اما مقام معظم رهبری در مهرماه ٩٤ این بندها را ابلاغ کردند اما توافق هسته ای در تیرماه انجام شد. اگر ایران می توانست آن ٩ بند را وارد برجام کند خیلی عالی بود ولی نمی توانست. مسوولان نمی گویند اما من با صراحت می گویم ایران می توانست و اگر می توانست قطعا انجام می داد. تعلیق برجام یعنی چه؟

 

یعنی منافع پیش بینی شده در برجام را نتوانستید تامین کنید و تا تامین نکنید اجرا نمی کنم. تاکنون نقض صریح و آشکار ندیدیم ولی مدارا کردیم اما از اکنون تا تامین منافع تعلیق می کنیم.آژانس ۱۱ بار تاکید کرده جمهوری اسلامی ایران به تعهدات خود عمل کرده است بنابراین با اینکه تعلیق پیش بینی نشده است اما ایران اعلام می کند تا زمانی که منافع مرا تامین نکنید خود را ملزم به اجرا نمی بینم.

 

حسن این کار چیست؟!

زمانی که شما از برجام خارج می شوید یعنی فاتحه توافقنامه خوانده شده است در حالی که توافقنامه برجام ذیل قطعنامه ۲۲۳۱ برای همه کشورها لازم الاجراست. دلیل ندارد ما همگام با امریکا از برجام خارج شویم. امریکا با وجود اینکه به این توافق رای داده است اما خلاف قوانین بین المللی از آن خارج شده است.به نظرم اگر پیشنهاد تعلیق می دهیم، تاکید بر این است که برجام سندی بین المللی است که ایران تا زمانی که آن تعهدات در آن پیش بینی شده بود اگر آن را اجرایی کنند ایران باز گردد.ایران باید همچنان زیرنظر آژانس فعالیت های خود را ادامه دهد چرا که با وجود فشار های ترامپ آژانس سعی کرد وجهه بین المللی خود را حفظ کند.

 

اگر برجام تحریمی را برندارد چه فایده ای برای ایران خواهد داشت؟

یک گزارشی مجلس شورای اسلامی دارد که کمیسیون مجلس به عنوان قوه ای دیگر تحقیقی را کرده است که در بعد از برجام بیش از ۹۰۰ مورد تحریم لغو شده است، ۲۰۰ مورد تحریم باقی مانده که این تحریم ها یا حالت تعلیق دارد یا لغو نشده است. آنها که می گویند تقریبا هیچ! به سوال ما جواب دهند، امروز نفت صادر می کنیم در حالی که در گذشته با اینکه نفت صادر می کردیم اما از هر ۱۰۰ دلار حداقل ۱۰ دلار را برای دور زدن تحریم ها هزینه می کردیم. تحریم ها در برجام لغو شد. امروز می گویند وای تحریم ها باز می گردد؟!

 

سوال اینجاست اگر اینها می گفتند برجام تحریم ها را لغو نکرده پس امروز چه چیزی بر می گردد؟! چرا لغو تحریم ها برای مردم ملموس نبوده است؟! برای اینکه ما فکر می کردیم برجام باید کل مشکلات اقتصادی ایران را حل می کرد. مشکلات ساختاری اقتصاد طی یک زمان به وجود آمده و باید در یک فرآیند برطرف شود و به برجام ارتباطی نداشت. اگر برجام امضا را نمی کردیم به مراتب شرایط بدتر و بدتر می شد.

 

با بازگشت تحریم های امریکا ماندن ایران در این توافق چه سودی می تواند داشته باشد؟

اروپایی ها دنبال طرح هایی هستند که به ایران ارایه کنند که چگونه فاقد امریکا می توانند با ما تعامل دارا باشند، ایران این طرح ها را بررسی می کند اگر به نفعش بود ادامه می دهد اگر نبود تصمیم را می گیرد.

 

برجام را طوری ترسیم کردند که باید کل مشکلات اقتصادی ما را رفع کند اما این توهم است. متاسفانه مخالفان و موافقان برجام تصویری ساخته اند که برجام نبوده، برجام وظیفه حل مشکلات اقتصادی ایران را نداشته است. مثلا در بانکداری یک بخشی به تحریم ها ارتباط دارد و بخش مهم آن به آیین نامه هایی مرتبط است که در زمینه شفاف سازی از سال ۲۰۰۸ باید اجرا می کردیم.

 

اگر برجام از بین برود و سیاست نظام خروج از برجام باشد فکر می کنید چه اتفاقی در انتظار ایران خواهد بود؟

فرض بگیریم کل مذاکرات ایران با اروپا به نتیجه نرسد، اصولا وضعیتی به وجود خواهد آمد که ایران از برجام خارج شود، واقعیت این است که برخی دچار توهم هستند مثلا روسیه یا چین می توانند در این زمینه به ما کمک کنند. فکر می کنم تنها راهی که برای ایران مانده است اتکا به ملت است. مردم هستند که از اول انقلاب تاکنون پشت این دولت و حاکمیت بوده اند، قبل از برجام و بعد از برجام باز مردم هستند.

 

یعنی مردم متقاعد شوند که خیر و صلاح آنها در مقاومت است ، می توانیم با اقتصاد مقاومتی پیش برویم، ولی وای از روزی که مردم بی اعتماد شوند. پس ما باید سعی کنیم برای مردم درست توضیح دهیم، راه حل خروج از برجام اتکا به مردم است و سعی کنیم هر آنچه می گوییم مردم باور کنند و با سازماندهی مناسب و برنامه دقیق علیه فساد بجنگیم. باید یک برنامه مدون توسعه پایدار بچینیم و توسعه اقتصادی، سیاسی و فرهنگی را همزمان پیش ببریم. اگر مردم و مسوولان دست در دست هم دهند با اعتماد متقابل می توانند مقابل مشکلات بایستند. راه حل فوری این است که مسوولان با مردم صحبت کنند، مطمئنا می توانیم این دوره را پشت سر بگذاریم.

 

فکر می کنم تنها راهی که برای ایران مانده است اتکا به ملت است. مردم هستند که از اول انقلاب تاکنون پشت این دولت و حاکمیت بوده اند، قبل از برجام و بعد از برجام باز مردم هستند. یعنی مردم متقاعد شوند که خیر و صلاح آنها در مقاومت است.

 

به عنوان یک پژوهشگر صادقانه می گویم فاقد امریکا نمی شود اما به معنای این نیست که بعد از خروج امریکا همه چیز را فراموش کنیم یا از برجام خارج شویم که یک اشتباه محض است. این مهم است که این سند را زنده نگه داریم ولی باید واقعیت را بپذیریم. امریکا باید توضیح دهد چرا از برجام خارج شده است؟

اروپایی ها دنبال طرح هایی هستند که به ایران ارایه کنند که چگونه فاقد امریکا می توانند با ما تعامل دارا باشند، ایران این طرح ها را بررسی می کند اگر به نفعش بود ادامه می دهد اگر نبود تصمیم می گیرد.

 

متاسفانه مخالفان و موافقان برجام تصویری ساخته اند که برجام نبوده، برجام وظیفه حل مشکلات اقتصادی ایران را نداشته است. مثلا در بانکداری یک بخشی به تحریم ها ارتباط دارد و بخش مهم آن به آیین نامه هایی مرتبط است که در زمینه شفاف سازی از سال ۲۰۰۸ باید اجرا می کردیم.

 

ایران باید مرحله به مرحله شرایط را ارزیابی و سعی کند کمترین هزینه را بپردازد.مسوولان باید راه حل هایی را پیدا کنند که هزینه کمتری را بپردازیم.

 

میثم سلیمانی

 

.

منبع : sarpoosh.com