آکاایران: ادعای دستیار ویژه ترامپ در امور خاورمیانه:

در اعتراض های ایران شعاری علیه تحریم ها داده نمی شود

دبیر ارشد شورای امنیت ملی آمریکا مدعی شده اگر به شعار معترضان در ایران نگاه کنید خواهید دید شعاری علیه تحریم ها داده نمی شود.

به گزارش ایلنا به نقل از «ویکتوریا کوتز» دستیار ویژه «دونالد ترامپ» و دبیر ارشد شورای امنیت ملی در امور خاورمیانه با رادیو ملی درباره تحریم های ایران مصاحبه کرده و درباره اقدامی که آمریکا از متحدانش در سه ماه آینده برای دور بعدی تحریم ها انتظار دارد، مدعی شد: در سه ماه گذشته و سه ماه آینده ما از متحدانمان خواستیم که در خصوص تمایل به تجارت با تهران یا آمریکا تصمیم گیری و بازنگری کنند.

 

وی با بیان اینکه این تحریم ها چیز جدیدی نیست، گفت: این ها قبلا هم وجود داشته و تحت برجام، اجرای آن به حالت تعلیق در آمده بود و حال بار دیگر اعمال شده است.

 

«کوتز» درباره اینکه آیا آمریکا متحدانش را در دو راهی انتخاب بین ایران و ایالات متحده قرار داده است؟ مدعی شد: ما قطعا با متحدانمان همکاری می کنیم اما به وضوح اعلام کردیم که فکر می کنیم تجارت با ایران با توجه به رفتارهای بد این کشور که در سال های گذشته نشان داده، مسیر کارآمدی نیست.

 

دستیار ویژه ترامپ در امور خاورمیانه در پاسخ به سوالی درباره اقدام چین، روسیه و هند درکنار اروپایی ها برای تضعیف کارآمدی تحریم های آمریکا مدعی شد: قطعا این کشورها تلاششان را می کنند اما همزمان من فکر می کنم ما در ۹۰ روز گذشته شاهد تضعیف اقتصاد ایران بودیم. شما کاهش ارز ریال را دیدید و شاهد ناآرامی ها و اعتراض ها بودید. این اتفاقات اگر همه فکر می کردند اروپایی ها یا چینی ها قرار است وارد شوند و اقتصاد ایران را نجات دهند، نمی افتاد.

 

این مقام ارشد دولت آمریکا در خصوص ناآرامی های اخیر در ایران و اینکه این اعتراض ها نشان می دهد تحریم ها متوجه مردم ایران است نه دولت، مدعی شد: این بخش تاسف برانگیز درباره رفتار ایران است. این کاملا به آنها وابسته است. رییس جمهور ترامپ بسیار شفاف اعلام کرد. او این وضعیت را برای مردم ایران نمی خواهد. او در برابر مذاکره با ایران گشوده و آماده است در نتیجه این اتفاقات نباید رخ دهد. اما آمریکا برای این اتفاقات مقصر نیست. این نظام ایران است که مقصر است.

 

«کوتز» در مورد تحریم هواپیما و اینکه خرید هواپیما بعد از چندین سال به نفع مردم ایران بود اما با خروج آمریکا از برجام، این عواید متوقف شده است، مدعی شد: موارد زیادی وجود دارد که می تواند به مردم ایران کمک کند. مشکلی که در مورد ایرلاین ها وجود دارد این است که آنها از هواپیماهای تجاری برای انتقال مبارزان به سوریه و سلاح به لبنان و حزب الله استفاده می کنند. به همین دلیل تحریم ها در این حوزه اعمال شده است.

 

«کوتز» در پاسخ به این سوال که دولت ترامپ، اوباما را برای عدم حمایت از معترضان ایرانی در سال ۲۰۰۹ سرزنش می کند و اینکه چطور قرار است این دولت از معترضان ایرانی کنونی حمایت کند، مدعی شد: رییس جمهور به طور شفاف حمایتش را از مردم ایران ابراز کرده است. یکی از مسائل جالب درباره معترضان این است که آنها علیه آمریکا اعتراضی ندارند. شما اعتراضی علیه تحریم ها نمی بینید. همه اعتراضات متوجه نقض حقوق بشر و مسائل کارگری و سیاست خارجی نظام ایران است.

 

این مقام ارشد دولت آمریکا مدعی شد: «اگر به شعار معترضان در ایران نگاه کنید شاهد یک تغییر دراماتیک خواهید بود.»

 

وی درباره اعلام آمادگی ترامپ برای مذاکره فاقد پیش شرط با ایران در حالی که او از تعداد زیادی از توافقات بین المللی خارج شده است، گفت: باید مطمئن باشیم که این رییس جمهور کسی است که سر حرف هایش می ماند و در حرف هایی که می زند جدی است.

 

یکی از مشکلات بسیار بسیار زیاد برجام این است که هیچ جای این توافق کلمه ای از پیمان الزام آور پیدا نمی کنید. برجام چیزی است که، به اعتقاد من، به تایید شورای امنیت ملی آمریکا رسیده نه تصویب مجلس سنا. این (تصویب سنا) روشی است که یک توافق را الزام آور می کند.

 

«کوتز» در پاسخ به اینکه آیا توافق نوین احتمالی با ایران قرار است به امضای کنگره برسد، گفت: یک توافق در آینده باید دست کم توسط رییس جمهور امضا شود(چیزی که در این توافق دیده نمی شود) تا به نوعی وضعیت قانونی پیدا کند.

 

 

.

منبع : sarpoosh.com