سید حسین موسویان دیپلمات سابق کشورمان در یادداشتی به بررسی مسئله مذاکره با آمریکا پرداخت که درادامه آنرا می خوانید: جان بولتون، مشاور امنیت ملی امریکا که اکنون کلیدی ترین نقش در موضوع ایران را در کاخ سفید به عهده دارد، سال گذشته طرحی برای «خروج امریکا از برجام» و عملیاتی کردن «سیاست تغییر رژیم»، به آقای ترامپ و شورای امنیت ملی امریکا ارائه کرد.

این طرح شامل راهبردهای کلیدی در مورد نحوه خروج یکجانبه امریکا از برجام، همفکری و همکاری با اسرائیل و عربستان، کار دیپلماتیک سنگین روی اروپا و اقدامات لازم برای تغییر رژیم در ایران می باشد. بخشی از اقدامات عملیاتی پیش بینی شده در این طرح از این قرار است:

 

۱- اعمال طیف گسترده تحریم های نوین

 

۲- محوری کردن موضوع موشک، تروریسم و نقش ایران در منطقه

 

۳- گفت وگو با اسرائیل برای عملیات نظامی علیه ایران

 

۴- همکاری با کشورهای عربی خلیج فارس در مقابله با نقش منطقه ای ایران

 

۵- کمپین تبلیغاتی گسترده در مورد نقض روح و جسم برجام توسط ایران

 

۶- فعالیت های دیپلماتیک جامع سفارتخانه های امریکا در خارج علیه ایران

 

۷- برنامه کار گسترده برای هدایت افکار عمومی امریکا و جهان

 

۸- تاکتیک دوگانه اعمال فشار و سپس حمایت از روسیه و چین برای گفت وگو با تهران جهت محدود کردن نقش منطقه ای ایران

 

۹- تهیه لیست کامل شرکت های خارجی فعال در ایران و برنامه اقدام جهت قطع ادامه کار آنها در ایران 

 

۱۰- طرح وسیع برای گفت وگو با اعضای کنگره جهت همراه کردن آنها در اقدامات نوین ضد ایران

 

۱۱- محدود نمودن نقش ایرانی ها از جمله  ورود به امریکا از طریق توقف ویزا اعم از ویزای دانشجویی و علمی و غیره

 

۱۲- فعال کردن مراجع قضایی امریکا برای صدور احکام بلوکه کردن  اموال و دارایی های ایران

۱۳- حمایت امریکا از کردها و عرب های استقلال طلب

 

۱۴- افشای فعالیت های اقتصادی فرماندهان سپاه و شخصیت های دیگر ایرانی با ذکر نام

 

۱۵-حمایت امریکا از اعتراض های دانشجویی، کارگری، زنان و گروه های ضد انقلاب داخلی ایران.

 

اقدامات یک سال گذشته دولت ترامپ هم دقیقاً در راستای عملیاتی کردن محورهای فوق بوده است. مجال بحث در مورد تک تک محورهای طرح مذکور در این یادداشت نیست منتهی به سه نکته اشاره می کنم:

 

۱- سخنرانی پامپئو، وزیر خارجه امریکا در جمع ایرانی های مقیم امریکا در لس آنجلس و ادعای فساد مالی مسئولان با ذکر نام برخی شخصیت ها، بخشی از «سناریوی همراه و محدود کردن» فعالیت ایرانی های دوتابعیتی و مقیم امریکاست.

 

چند ماه قبل نیروهایی ناشناخته شبانه به دفتر شورای ملی ایرانیان امریکا (نایاک) هجوم برده، اسناد و مدارک و کامپیوترهای آنها را بردند و با فاصله اندکی هم تریتا پارسی و رضا مرعشی، دو گرداننده اصلی این شورا که ده ها مقاله علیه سناریو جنگ و تحریم ایران و در دفاع از برجام نوشته بودند نیز از سمت خود در این شورا استعفا دادند! این شورا از سوی محافل صهیونیستی و منافقین و نئوکان های امریکا به عنوان لابی ایران و مزدوران دولت ایران معرفی و در سال های گذشته شدیداً تحت فشار بود هر چند که از ایران کمترین کمکی و توجهی به آنها نشد.

 

گفته می شود نیروهای ناشناخته ای که به دفتر نایاک هجوم بردند، از همان شرکت بلاک واتر است که ده ها شاهزاده عربستان را به دستور بن سلمان، ولیعهد این کشور دستگیر و در هتل ریتزکارتون حبس و شکنجه کرد.

۲- جان بولتون در طرح خود خواسته بود که قبل از اعلام رسمی خروج امریکا، امریکا اطلاعاتی در مورد اینکه ایران همچنان دنبال ساخت بمب اتم می باشد، منتشر کند.

 

دیدیم که نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل در یک کنفرانس مطبوعاتی که در سراسر دنیا پخش شد، مدعی شد که سرویس اطلاعات خارجی اسرائیل موساد یکصد هزار سند و عکس و شواهد و غیره از برنامه های اتمی ایران به دست آورده است که اثبات می کند ایران همچنان دنبال ساخت بمب اتم است. چند روز بعد هم ترامپ رسماً خروج از برجام را اعلام و در سخنرانی خود هم به ادعاهای نتانیاهو استناد کرد. معلوم می شود که سازمان های اطلاعاتی امریکا زیر بار طرح چنین ادعایی نرفته و لذا نتانیاهو خود راساً وارد کار شده است.

 

۳- اما در مورد مذاکره با ایران، جان بولتون در طرح خود چنین آورده است: «بعد از خروج ایران از برجام، دولت امریکا باید شعار مذاکره با ایران را طرح کند زیرا ایرانی ها دیگر با امریکا مذاکره نخواهند کرد و لذا این امکان به امریکا داده خواهد شد که از این سناریو به عنوان دلیل سوء نیت ایران برای دنبال کردن برنامه ساخت بمب اتم استفاده کند.»

هنگامی که ترامپ چند روز قبل مذاکره فاقد پیش شرط با ایران را مطرح کرد، من شک نداشتم که ایران آن را رد خواهد کرد. لذا در مقاله منتشره در روزنامه اعتماد تحت عنوان «اگر جای روحانی بودم»، نوشتم که رئیس جمهوری در پاسخ به ترامپ، به وی پیشنهاد سفر به تهران بدهد.

 

عده ای در داخل کشور از پیشنهاد من تعجب کرده، برخی آن را طنز خواندند و برخی هم به من نوشتند شما در چند مصاحبه اخیر تاکید کرده اید که در شرایط فعلی با مذاکره با امریکا مخالفید حالا چه شد که نظرتان برگشت؟برای من روشن بود که اصرار ترامپ بر آمادگی برای گفت وگو با تهران، بخشی از سناریوی از قبل طراحی شده دیپلماسی عمومی کاخ سفید علیه ایران است و بهتر است ایران با طرح سفر ترامپ به تهران، این سناریو را عقیم کند.

 

البته چون آقای ترامپ فردی غیر قابل پیش بینی است، ممکن است با پیشنهاد ایران برای سفر به تهران مثبت برخورد کند. اکنون بخش اول تحریم های امریکا آغاز شده و بخش دوم تحریم ها در زمینه انرژی هم تا سه ماه دیگر شروع خواهد شد. ممکن است ترامپ باز آمادگی برای مذاکره با ایران را چند بار دیگر هم مطرح و بعد از مدتی هم طرح آن را متوقف کند تا همزمان با افزایش فشارها و تحریم ها، تهران را در افکار عمومی جهان و افکار عمومی داخلی ایران مقصر و خود را مرد صلح و گفت وگو معرفی کند.

 

 

aftabe​yazd.‎​ir
.

منبع : sarpoosh.com