تا اینکه با اعلام بی طرفی ارتش، دولتش سقوط میکنه.

جالب اینه که بختیار بعد از ساقط شدن دولتش و پیروزی انقلاب اسلامی، موفق میشه ۶ ماه توی ایران مخفیانه زندگی کنه و در طول این ۶ ماه دستگیر نشه!

بعد از این ۶ ماه به فرانسه فرار میکنه! توی فرانسه به مبارزات خودش بر علیه جمهوری اسلامی ادامه میده تا اینکه در تابستون ۱۳۵۹ سوء قصدی نسبت به اون صورت میگیره و تیمی به رهبری انیس نقاش که تبعه کشور لبنان بود اقدام به ترور شاپور بختیار میکنن که توی این اقدام ، با هوشیاری محافظان، شاپور بختیار جون سالم به در می بره اما یه پلیس مجروح و فلج میشه و یکی از همسایگان شاپور بختیار هم کشته میشه!

انیس نقاش دستگیر و به حبس ابد محکوم میشه اما بعداً در جریان مبادله ی گروگانهای فرانسوی در لبنان، از طرف دولت فرانسه مورد عفو قرار میگیره و به ایران تحویل داده میشه.

<>

آکاایران: آیا فریدون بویراحمدی، قاتل شاپور بختیار است؟ +عکس

خود انیس نقاش توی ایران اعلام میکنه که از طرف ایران برای این ترور فرستاده شده! اون در باره ی این قضیه میگه: «برنامه اینطور بود که من به همراه دوتا از همراهام به عنوان خبرنگار وارد اناق بختیار بشیم و در حین مصاحبه، با اسلحه ی صدا خفه کن شاپور و همراهمش رو ترور کنیم. اما متاسفانه با اشتباه خلخالی (خلخالی، حاکم شرع در سال ۱۳۵۹ در مصاحبه ای اعلام کرده بود: «برای اجرای حکم شاپور بختیار به پاریس کماندو فرستاده ام.» هم چنین خلخالی در مصاحبهٔ دیگری بختیار را به خیانت متهم کرد و در این خصوص گفت: «او مفسد فی الارض است و باید از بین برود») محافظ های او افزایش پیدا کردند و در نتیجه ما مجبور شدیم با کشتن افراد پلیس جلوی منزل او به سختی وارد خانه شویم و به زور تا پشت در اتاق بختیار نفوذ کنیم.»

بعد از جون سالم به در بردن بختیار از این ترور، حدود ۱۱ سال بعد در تاریخ ۱۵ مرداد ۱۳۷۰، شاپور بختیار و سروش کتیبه که منشی بختیار بود، توی خونه ی بختیار در حومه ی پاریس به قتل می رسن!

اینکه چطور آخرین نخست وزیر پهلوی در فرانسه ترور شد، حرف و حدیث فراوانی دارد

برخی ها ادعا می کنند این ترور توسط یه گروه سه نفری به نام های «فریدون بویر احمدی – محمد آزادی – علی وکیلی راد» صورت میگیره.

<>

دانستنی های تاریخی جالب

اینها افرادی بودن که در قالب دوستان بختیار، تونسته بودن به خونه ی اون نفوذ کنن!

«فریدون بویر احمدی» عضو شورای نهضت مقاومت ملی ایران بود که توسط شاپور بختیار برای مقابله با جمهوری اسلامی بنیان گذاری شده بود! به همین خاطر بود که بویر احمدی از سال های قبل به خونه ی بختیار، رفت و آمد داشت.

با اینکه خونه ی بختیار بصورت شبانه روزی محافظت می شد و حدود ۱۳ محافظ مسلح از اون حفاظت می کردن اما قاتلان بختیار تونستن از خونه ی اون خارج شده و متواری بشن!

جسد شاپور بختیار و منشی اون، ساعت ۱۱:۵۰ دقیقه صبح روز ۱۷ مرداد ۱۳۷۰ در حالیکه ۴۸ ساعت از مرگ اونها گذشته بود پیدا شد.

بعد از چند روز، علی وکیلی راد توی لوزان سوئیس دستگیر میشه و به مقامات فرانسوی تحویل داده میشه!

علی وکیلی راد در سال ۷۲ محاکمه میشه و به حبس ابد محکوم میشه تا اینکه با حکم دادگاهی در فرانسه، علی وکیلی راد بعد از تحمل ۱۹ سال حبس، از زندان آزاد میشه و به ایران بر میگرده!

<>

حوادث تاریخی ایران

علی وکیلی راد” پس از ۱۹ سال تحمل زندان در فرانسه، در بدو ورود به میهن اسلامی اظهار داشت: جهنم را گذراندم و بهشت را پیدا کردم.

این شهروند ایرانی که به اتهام واهی قتل شاپور بختیار آخرین نخست وزیر شاه ۱۹ سال زندان را در فرانسه متحمل شده است، در فرودگاه امام تصریح کرد: از زمانی که چشمم به سرزمینم افتاد احساس کردم که بال از دست داده ام را پیدا کرده ام.

از سوی دیگر کاظم جلالی نماینده مجلس شورای اسلامی و رئیس فراکسیون ایرانیان خارج از کشور نیز گفت: برای دنیای امروز متاسفیم که اینگونه با فردی که کاملاً اثبات شد هیچگونه جرمی مرتکب نشده است، به شکل وحشیانه ای برخورد می شود و با وجود ادعاهای حقوق بشری جامعه جهانی، زخم ضدیت با حداقل های حقوق بشری در روح و جان این فرد و خانواده اش دیده می شود.

.

منبع : saten.ir