به گزارش شرق، کمتر از صد روز به انتخابات میان دوره ای کنگره در ماه نوامبر باقی مانده و دموکرات ها به لطف جنجال های دونالد ترامپ امید زیادی برای پیروزی در این انتخابات و کسب اکثریت کرسی های سنا و مجلس نمایندگان دارند. با این حال، اغلب استراتژیست ها و تحلیلگران معتقدند که در انتخابات ماه نوامبر میزان مشارکت تعیین کننده حزب پیروز خواهد بود.

 

هر کدام از احزاب دموکرات و جمهوری خواه که بتواند شور و اشتیاق بیشتری ایجاد کند، می تواند پیروز انتخابات ماه نوامبر باشد. جدا از رأی دهندگانی که به طور سنتی به جمهوری خواهان یا دموکرات ها رأی می دهند، تعداد زیادی رأی دهنده مردد هستند که میانه دو حزب قرار دارند و جزئی از پایگاه این احزاب به شمار نمی آیند. اما تلاش های احزاب در روزها و هفته های آینده نقشی تعیین کننده در قرمز یا آبی شدن این رأی دهندگان مردد دارد (قرمز رنگ حزب جمهوری خواه و آبی رنگ حزب دموکرات است).

 

تا اینجا به نظر می رسد دموکرات ها توانستند موفق تر عمل کنند و آرای خاکستری بیشتری را با خود همراه کنند. در این میان نمی توان تغییراتی که در رده های بالای حزب دموکرات صورت گرفته و نقش آفرینی جدی تر اوباما را نادیده انگاشت.

 

دموکرات ها و اکثریت هوادارانشان دریافته اند که برای کسب اکثریت مجدد در کنگره در قدم اول و قبل از رویارویی با جمهوری خواهان و مستقل ها باید رهبران و چهره هایی مترقی و محبوب را برگزینند. الکساندرا اوکاسیو کورتز، سیاست مدار ۲۸ساله و سوسیالیست که به تازگی توانسته جو کروالی، رهبر ۱۰ سال اخیر حزب دموکرات در نیویورک را شکست دهد، یکی از بهترین نمونه ها برای تغییر نسل رهبران و چهره های شاخص حزب دموکرات به شمار می آید.

 

میشل اوباما، بانوی اول سابق ایالات متحده، نیز با انتشار ویدئویی اعلام آمادگی کرد تا «برای مقابله با خطر افراط گرایی و پوپولیسم» که دونالد ترامپ به نماد جدید آن تبدیل شده، به میدان بیاید و رأی دهندگان مردد را جذب حزب دموکرات کند.

 

باراک اوباما، رئیس جمهور سابق آمریکا، هم تنها راهکار پیروزی بر حزب جمهوری خواه و کسب اکثریت کرسی ها را رأی یکپارچه به نامزدهای حزب دموکرات می داند. با توجه به جنجال آفرینی های ترامپ که به عقیده بسیاری از آمریکایی ها جایگاه بین المللی این کشور را دچار سقوط کرده است، اوباما محبوبیتی فزاینده کسب کرده و رهبران حزب دموکرات نیز برای افزایش تعداد کرسی های خود در سنا و مجلس نمایندگان امید زیادی به محبوبیت رئیس جمهور سابق آمریکا دارند.

 

بر اساس آمار های حزب دموکرات، چهار میلیون نفر از رأی دهندگانی که در سال ۲۰۱۲ با رأی به باراک اوباما پیروزی او بر میت رامنی جمهوری خواه را تسهیل کردند، در انتخابات سال ۲۰۱۶ که به پیروزی ترامپ بر هیلاری کلینتون انجامید، اصلا رأی ندادند. اکنون استراتژیست های حزب دموکرات بر این باورند که اگر میزان مشارکت در انتخابات را به سود خود افزایش دهند و حدود چهار میلیون دموکراتی را که دو سال قبل حاضر نشدند به هیلاری کلینتون رأی دهند، مجاب به انداختن رأی آبی به صندوق کنند، قادر خواهند بود در همه ایالات ها جمهوری خواهان را شکست دهند.

 

در سال ۲۰۱۶ حدود ۵۹ درصد آمریکایی های آفریقایی تبار و ۴۸ درصد آمریکایی های لاتین تبار به هیلاری کلینتون رأی دادند و از آن سو حدود ۶۵ درصد آمریکایی های سفیدپوست به سود ترامپ رأی دادند. در مجموع انتظار می رود میزان مشارکت در انتخابات ماه نوامبر در مقایسه با آخرین انتخابات میان دوره ای که سال ۲۰۱۴ برگزار شد، افزایش یابد. براساس آمارهای حزب دموکرات، تا ماه ژوئن ۲۰۱۸ حدود ۱۳.۶ میلیون دموکرات اعلام کردند که در انتخابات میان دوره ای مجلس نمایندگان رأی خواهند داد در حالی که این آمار در سال ۲۰۱۴ فقط ۷.۴ میلیون نفر بود.

 

در مناطق روستایی و طبقه کارگر و کشاورزان هم رقابت سنگینی میان دو حزب دموکرات و جمهوری خواه شکل گرفته که آن را می توان نشانه کاهش محبوبیت جمهوری خواهان در مناطقی دانست که به طور سنتی به نمایندگان این حزب رأی می دادند. حدود سه ماه به انتخابات میان دوره ای باقی مانده و دموکرات ها در حوزه هایی تأثیرگذار در ایالت های کنتاکی، ویرجینیای غربی، کارولینای شمالی و مونتانا موقعیت بسیار بهتری نسبت به رقبای جمهوری خواه خود دارند.

 

این تحولات به خوبی نشان می دهد که رویدادهای یک سال و نیم اخیر در ایالات متحده و تنش هایی که ترامپ در داخل و خارج آمریکا آفرید، باعث فرسایش آرا در پایگاه های سنتی جمهوری خواهان شده و این برای دموکرات ها موهبتی بزرگ به شمار می آید. به شرطی که موج آبی ای که اوباما و دیگر چهره های محبوب دموکرات ها ایجاد کرده اند، فقط محدود به حومه شهرها یا زنان تحصیل کرده نشود و به نسل جوان آمریکایی هم توجه کند چراکه برخی نظرسنجی ها حاوی آماری است که می تواند باعث نگرانی دموکرات ها شود.

 

بر اساس نظرسنجی مشترک مؤسسه تحقیقات عمومی مذهبی و نشریه آتلانتیک فقط ۲۸ درصد جوانان

۱۸ تا ۲۹ سال اعلام کرده اند که به طور حتم در انتخابات میان دوره ای شرکت خواهند کرد. در حالی که برای افراد میان سال این آمار حدود ۷۴ درصد است. به نظر می رسد در فاصله تقریبا سه ماهه تا انتخابات میان دوره ای باید تمرکز دموکرات ها بر این بخش از جامعه آمریکایی باشد تا باز هم مانند انتخابات ۲۰۱۶ دچار اشتباه محاسباتی نشوند.

 

 

.

منبع : sarpoosh.com