امروز چهارشنبه ۱۷ مرداد، علی ربیعی برای دومین بار طی پنج ماه گذشته استیضاح می شود. هفته پایانی اسفند ماه گذشته، ربیعی تنها با یک رأی اختلاف از استیضاح عبور کرد، اما طی پنج ماه گذشته انتقادها از عملکرد مجموعه تحت امر او همچنان ادامه داشته است. طی هفته های اخیر در فضای مجازی هم مطالبی تحت عنوان «ژن های خوب شستا» بازخوردهای متفاوتی داشته است که نشان دهنده برخی انتصاب های نامتعارف در شرکت های زیر مجموعه هلدینگ بزرگ سازمان تامین اجتماعی است که تاکنون به این شائبه ها پاسخ داده نشده است. برای بررسی همین موضوع «آرمان» با حمیده زرآبادی، نماینده قزوین گفت وگو کرده که می خوانید.

 

روند استیضاح ربیعی به کجا رسید؟

استیضاح ایشان اعلام وصول شده و قرار است امروز در صحن علنی مجلس مطرح شود. ولی به نظر کمیسیون اجتماعی مجلس نامه ای به هیات رئیسه فرستاده است مبنی بر اینکه طرح استیضاح وزیر کار ابتدا باید در کمیسیون اجتماعی مطرح می شده و سپس اعلام وصول می شد. من اطلاعی از پاسخ و نظر هیات رئیسه در این باره ندارم.

 

در خبرها آمده که قرار است برخی تشکل های کارگری در روز استیضاح ربیعی، در مقابل مجلس به نفع ربیعی تجمع کنند. آیا این امر می تواند از سوی وزارتخانه و یا وزیر مربوطه هدایت شده باشد و صرفا یک اعتراض صنفی تلقی شود؟

جامعه کارگری بیشتر به فکر منافع خود است و برای به دست آوردن این منافع تلاش می کند. تشکل های کارگری مخالف استیضاح آقای ربیعی هستند. در استیضاح قبلی(اواخر اسفند ۹۶) هم اعلام مخالفت کردند، اما اینکه این تجمع و با اعتراضات از سوی وزارت کار هدایت می شود یا خیر را بنده اطلاعی ندارم.

 

نحوه عملکرد ربیعی را در وزارت کار چطور ارزیابی می کنید و آیا شائبه بده بستان در مجلس مبنی بر استیضاح یا عدم استیضاح ایشان وجود دارد؟

عملکرد ایشان در وزارت کار دچار نقص هایی بوده و با توجه به حجم کار و گستردگی حوزه فعالیت وزارت کار و تعاون و رفاه، انتقادهایی هم وجود دارد که این انتقادها درست هستند، اما زمان استیضاح را مناسب نمی دانم. اگر قرار بود ایشان استیضاح شوند، در اسفند ۹۶ این کار باید می شد، زیرا نمایندگانی که اکنون پشت استیضاح ربیعی هستند، خیلی با دور قبل استیضاح او فرقی ندارند

 

شما این استیضاح را سیاسی می دانید یا ناشی از عملکرد مدیریتی پر انتقاد؟

به هر حال در تمام وجوه نظارتی مجلس، سوال، استیضاح، طرح و... یک بخشی از آن مربوط به جهت گیری های سیاسی نمایندگان است یا حداقل در زمان های طرح موضوعات، به دلایل مختلف بحث سیاسی می شود. این بخش را نمی توان منکر بود، اما همه جوانب این استیضاح را نمی توان ناشی از سیاسی کاری دانست و زمان آن را مناسب نمی دانم.

 

در فضای مجازی مطالبی و پوستر هایی پخش شده است که از «ژن های خوب شستا» و کسانی که مرتبط با برخی مقامات افراد سیاسی هستند، در هیات مدیره شرکت های هلدینگ شستا عضو بوده و به نوعی می توان گفت شایسته سالاری در این امر به چشم نمی خورد. شما این موارد را چقدر در طرح استیضاح ربیعی وزیر کار موثر می دانید؟

بنده هم این پوسترها و اسامی منتشر شده را دیده ام، اما بهترین کسی که می تواند این موضوعات را شفاف سازی کند که اتفاقا مطالبه جامعه هم همین است، خود وزیر کار است. ربیعی باید این موضوعات را شفاف کند که آیا استخدام این افراد در شستا، بر اساس باج خواهی بوده یا او باج داده است و اکنون در زمان استیضاح همچنین مواردی از او خواسته شده است یا نه؟ باید در این زمینه شفاف سازی شود. اگر در هلدینگ شستا و شرکت های زیرمجموعه سازمان تامین اجتماعی، استخدام ها یا انتصابات یک روال نادرستی را طی کرده است باید اعلام کند. آقای ربیعی شفاف سازی کند که آیا این اطلاعات و اخبار انتصاب شوندگان در شستا حقایق دارد یا خیر؟ یا بر اساس چه سازوکاری این کار انجام شده است.

 

یکی از سایت ها هم سندی منتشر کرد که نماینده ای برای رأی دادن به ربیعی، درخواست استخدام همسرش در تامین اجتماعی را مطرح کرده بود! آیا در روند استیضاح ها چنین مسائلی وجود دارد؟

چون خودم از این کارها و لابی ها نداشته ام، درباره سایر نمایندگان هم چنین پیش فرضی دارم که آنها هم چنین نمی کنند، اما باز هم می گویم که خود آقای ربیعی است که می تواند به این شائبه ها برای افکار عمومی پاسخی قانع کننده بدهد. او می تواند با مستندات خود این مسائل را شفاف بازگو کند. نماینده ها نباید برای بهره برداری های شخصی خود از ابزارهای نظارتی استفاده کنند. همه می خواهند اطرافیان شان، دوستان و آشنایان شان در یک موقعیت شغلی خوبی قرار بگیرند، پست بگیرند و مزایای مالی و شغلی خوبی را برای آنها دست و پا کنند، اما مردم به نمایندگان رأی نداده اند که در مجلس برای خود و اطرافیان خود کارکنند. با توجه به سوگندی که یاد کرده ام، تاکنون از این رابطه و ابزار برای خود و اطرافیانم استفاده نکرده ام.

 

جو مجلس را برای استیضاح وزیر کار چگونه ارزیابی می کنید آیا به قول معروف ربیعی این بار خواهد افتاد؟

به طور کلی فضای استیضاح ها را به شکلی می بینم که باید دو فراکسیون اصلی مجلس پشت این امر قرار دارا باشند و موافق استیضاح باشند. اگر هم عقیده بودند که استیضاح به سرانجام خواهد رسید وگرنه چنین نخواهد شد. اگر فراکسیون ها نباشند یعنی تعدادی از نمایندگان خواهان استیضاح هستند نه فراکسیون ها و در این صورت احتمال به حداکثر رسیدن آرا کم خواهد بود. در تمام استیضاح ها اینگونه است که اگر فردی باشد، استیضاح وزیر انجام نمی شود ولی اگر دو فراکسیون با هم متحد باشند و خواهان استیضاح، آن وقت نتیجه تغییر خواهد کرد.

 

فرهاد فدایی

 

armanda​ily.‎​ir
.

منبع : sarpoosh.com