سکوت او بی حکمت نیست، شاید گفته شود مسئولیت های او در این روزها که کشور با مشکلات اقتصادی و موضوعات بین المللی درگیر است باعث شده که کمتر سخن بگوید، اما در عالم واقعیت چنین نیست و او مشغول اجرای بهترین راهکار برای بازگشت آرامش به کشور است. اسحاق جهانگیری را به سبب سابقه حضور در دولت های سازندگی و اصلاحات و اعتدال باید یک مدیر باتجربه نامید که کمتر به سمت اخذ تصمیمات اشتباه می رود.

 

ویژگی دیگر او آن است که اگر اطمینان به ثمربخش بودن تصمیمی نداشته باشد از اجرای آن خودداری می کند و زمانی به تشریح طرح مدنظر خود می پردازد که از ثمربخش بودن آن مطمئن باشد. اسحاق جهانگیری اکنون برای خود پروژه وحدت بخشی را تعریف کرده که چند فاز دارد.

 

فاز اول: دیدار با علما و مراجع

معاون اول رئیس جمهور برنامه ریزی دقیقی برای وحدت بخشی در کشور و افزایش اطمینان مردم به تصمیمات دولت و سایر نهادها دارد. شناخت او از گروه های مرجع در برنامه ریزی برای اجرای برنامه مد نظرش چنان بود که نخستین بخش آن را بر مبنای دیدار با علما و مراجع تنظیم کرد و به اجرا گذاشت. ۱۹ تیرماه بود که اسحاق جهانگیری به اصفهان سفر کرد و به دیدار آیت ا... مظاهری و آیت ا... ناصری از علمای برجسته این استان رفت. معاون اول رئیس جمهور در این دیدار با تشریح شرایط کشور و تحریم های نوین آمریکا گفت: «درشرایط کنونی تنها راه عبور از موانع و مشکلات موجود انسجام

 

قوای سه گانه، جریان های سیاسی و نخبگان و مردم در داخل کشور است» و به این موضوع هم تاکید کرد که: «ایجاد اختلاف موجب می شود تا مسئولان در پیشبرد کارها و خدمت مردم نتوانند همه قوت خود را به کار گیرند. مردم امروز در مضیقه هستند و حل مشکلات نیازمند اتحاد، هماهنگی و همسویی است.» جهانگیری با بیان اینکه «امروز بیش از هر زمان دیگری به حمایت و دعای خیر علما و روحانیان کشور نیازمند هستیم تا بتوانیم از مشکلات عبور کنیم» باید حمایت این قشر مهم در وحدت بخشی به جامعه را جلب کرد.

 

دلواپسان، پس از فاز نخست

پس از این دیدار بود که دلواپسان به برنامه وحدت بخشی جهانگیری پی بردند و شایعه خروج او از دولت را مطرح کردند، چرا که این وحدت به ضرر آنها بود اما این شایعه هیچ گاه محقق نشد. در آن زمان عضو فراکسیون امید در مورد شایعه برکناری جهانگیری از معاونت اول رئیس جمهور گفت: جهانگیری با توجه به تجربه خیلی خوبی که در کسوت استاندار و وزارت صنعت و معدن داشته و یک دوره معاونت اول رئیس جمهور بوده، سرمایه مغتنمی برای دولت است، فکر نمی کنم این حرف ها اساس و پایه ای داشته باشد.

 

محمدرضا تابش در مورد برخی گلایه ها از قطع شدن رابطه اصلاح طلبان و رئیس جمهور و اینکه آیا دیدارهای سابق بین حسن روحانی و رئیس دولت اصلاحات همچنان پابرجاست یا خیر، گفت: در مورد دیدارهای رئیس دولت اصلاحات و روحانی، وضعیت مثل قبل است. گاهی جلساتی داشتند، الان هم دارند. سالی چندین بار جلسه داشتند، هنوز هم هست. هیچ وقت جلسات منظم ماهانه یا هفتگی وجود نداشت. دیدارهای مقطعی بوده که الان هم هر وقت ضرورت پیدا کند، هست.

 

فاز دوم: مقدمه سازی برای هم نشینی

معاون اول رئیس جمهور در روزهای اول مرداد تاکید کرد: «اتحاد سیاسی جدی ضرورت امروز ماست. همه مسئولان عالی رتبه کشور باید نمایش بزرگی از اتحاد داخلی را به صحنه بیاورند. در همین راستا به فضل الهی در هفته های آینده شاهد بخشی از این نمایش خواهیم بود و جریانات و شخصیت های نمادین کشور در کنار هم قرار خواهند گرفت.» این اظهارات جهانگیری امیدی را در قبل آنانی روشن کرد که تصور می کردند گلایه های افراد سیاسی و سرشناس کشور قابل رفع نیست. تحقق هم نشینی چهره ها و شخصیت های سیاسی کشور که جهانگیری وعده آن را داده بود در مسیر محقق شدن است.

 

فازسوم: اطمینان بخشی به جامعه

پروژه جهانگیری در روز ششم مرداد آغاز شد که اطمینان بخشی به غیرقابل حل بودن مشکلات و رفع از واهمه در مواجهه با مشکلات بود. معاون اول رئیس جمهور در این روز تاکید کرد: « کشور در شرایط خطیری است و طبیعتا در برابر محدودیت های ایجاد شده به مشکل برمی خوریم، اما این به معنای بن بست نیست و باید در کنار محدودیت ها از فرصت های به وجود آمده نهایت استفاده را ببری.»

 

مخالفان پروژه جهانگیری چه گفتند؟

در حالی که تصور می شد سیاسیون با سابقه از پروژه وحدت جهانگیری استقبال کنند، اما روز دوشنبه دو عضو حزب موتلفه به انتقاد از معاون اول رئیس جمهور پرداختند. چنانکه اسدا... بادامچیان قائم مقام حزب مؤتلفه اولین اقدام ضروری دولت را تغییر اسحاق جهانگیری - معاون اول رئیس جمهور- دانست و تصریح کرد: فرمانده ای که در جنگ چند بار شکست خورده، نمی تواند فرمانده خوبی باشد. محمدنبی حبیبی، دبیرکل حزب مؤتلفه هم خطاب به روحانی گفت: فرمانده تیم اقتصادی شما یعنی آقای جهانگیری و همکاران ایشان، در وظیفه خود موفق نبوده اند و اگر مصوبات شورای هماهنگی اقتصادی سران قوا به همین فرماندهی داده شود نتیجه بخش نخواهد بود.

 

همراهان دولتی جهانگیری

دولتی ها با پروژه جهانگیری موافق هستند و آن را تحسین می کنند چنانکه عضو کابینه دولت دوازدهم گفت: قطعا بسیاری از گشایش ها فرهنگی، اجتماعی و سیاسی بر وضعیت اقتصادی، سرمایه گذاری خارجی و سیاست های دولت تأثیر می گذارد. شهیندخت مولاوردی درباره تفسیر این صحبت اسحاق جهانگیری که در آینده نزدیک جریانات و چهره های نمادین کشور کنار هم قرار می گیرند، گفت: ما هم منتظر عملیاتی شدنش هستیم تا در عمل تفسیر شود. یک عضو دیگر کابینه دولت تدبیر و امید هم با اشاره به صحبت های اخیر معاون اول رئیس جمهوری مبنی بر کنار هم قرار گرفتن شخصیت های برجسته نمادین طی روزهای آتی، اظهار کرد: امیدوارم شرایطی فراهم شود تا بشارتی که آقای جهانگیری داده اند، تحقق یابد.

 

محمد شریعتمداری گفت: مردم ایران همواره آرزویی در ذهن داشته اند و آن انسجام ملی و اتحاد و همچنین وفاق میان همه گروه های سیاسی حول محور نظام جمهوری اسلامی ایران بوده است. در این زمینه امیدوارم شرایطی فراهم شود تا بشارتی که آقای جهانگیری داده اند، تحقق یابد. شریعتمداری همچنین درباره راهکارهای ارائه شده از سوی رئیس دولت اصلاحات برای برون رفت از وضعیت کنونی کشور اظهار کرد: ایشان مباحث خوبی تحت عنوان راهکارهایی برای انسجام بیشتر برای اتحاد مردم ارائه کردند. من هم امیدوارم در این مسیر بتوانیم گام های خوبی برداریم.

 

 مطهره شفیعی

 

armanda​ily.‎​ir
.

منبع : sarpoosh.com