به گزارش قانون، دوشنبه شب روحانی بعد از مدت ها برای گفت وگو با مردم به صداوسیما آمد و در اظهاراتی که چندان مورد توجه مردم قرار نگرفت، سخنانی را بیان کرد که جای تامل داشت .وی در بخشی از سخنانش گفت اگر ما دموکراسی را تعمیق ببخشیم و در همه زمینه ها به خواست مردم توجه کنیم و حتی اگر روزی در مساله ای مهم در کشور با اختلاف نظر مواجه شدیم، چرا پای صندوق های آرا نرویم؛ مگر به کمر اصل ۵۹ قانون اساسی بیل خورده است که از آن استفاده نکنیم. اگر روزی نیاز به اجرای این اصل شد بر اساس مقرراتی که قانون اساسی تعیین کرده، باید به صندوق آرا مراجعه کنیم. رییس دولت با بیان اینکه مسائل عادی در مجلس تصمیم گیری می شود.

 

 اعلام کرده بود اگر مساله مهم و بسیار مهم در هر حوزه ای مطرح شد، اصل ۵۹ پیش بینی شده است و این برای تثبیت نظام است. این اصل نظام را تثبیت می کند. این بخش از اظهارات روحانی سبب شد تا بعد از مدت ها در اذهان عمومی این سوال مطرح شود که کارآیی اصل ۵۹ چیست؟ چرا باید از آن استمداد جست؟ برخی جامعه سنتی را مخالف اصلی این اصل قانون اساسی می دانند. در همین راستا به سراغ آیت ا... محسن غرویان ازاستادان حوزه رفتیم تا نظر وی را در این باره جویا شویم که در ادامه مشروح این گفت وگو را می خوانید.

 

نظر شما در مورد پیشنهاد رفراندوم رییس جمهور چیست؟

ازگذشته بحث رفراندوم همیشه مطرح بوده و بیشتر بحث برسر مصادیق وموضوعاتی است که باید به آرای عمومی و رفراندوم مراجعه کرد. فکرمی کنم نظر رییس جمهور درباره پیشنهاد رفراندوم بر سر مسائل اختلافی مثل برجام یا مذاکره با ترامپ است. در مسائلی که اختلاف بین مسئولان پیش می آید رییس جمهور پیشنهاد رفراندوم می دهد . همان گونه که آقای روحانی اشاره کرد دربعضی از کشورها برای مسائل مهمی که نفع وضرر کلان عمومی مطرح است به آرای مردمی مراجعه می شود که لازمه دموکراسی ومردم سارلاری دینی آرای مردم ورفراندوم است. هدف اصلی بیان این موضوع درتعیین مصادیق این است که آیا مذاکره با ترامپ صورت بگیرد یا خیر.

 

آیا حوزه علمیه نسبت به این پیشنهاد رفراندوم واکنش نشان داده است ؟

بااینکه رفراندوم در قانون اساسی آمده اما در حوزه اختلاف نظر فراوانی وجود دارد. هنوز واکنش خاصی از سوی مراجع عظام و علمای بزرگ داده نشده است البته دیدگاه های مختلفی وجود دارد. برگزاری رفراندوم هزینه های فراوانی را در برمی گیرد. به نظرم مراد رییس جمهور این است که باید محدودیت ها واعمال سلیقه ها در مورد آرا و حقوق مردم کمترشود زیرا یک عده خاص در اقلیت به اسم اسلام حقوق اکثریت را نادیده می گیرند.

 

چه مشکلاتی بر سر اجرای این طرح وجود دارد ؟

فکرنمی کنم بعد از تعیین مصادیق مشکل خاصی وجود داشته باشد. بیشترین بحث بر سر هزینه برگزاری رفراندوم است، مساله دیگر این است که باید دید رفراندوم برسر چه موضوعی است. بی شک درباره اصل نظام، ولایت فقیه، اسلام و ایران نیست و بر سر مسائل ومشکلات جامعه باید باشد که بر سر آن موضوع بین مسئولان اختلاف ایجاد شده است. در بحث برگزاری رفراندوم، رییس جمهور، شورای نگهبان، نمایندگان مجلس و مردم هرکدام نظر خاصی دارند.

 

آیا می توانیم مسائل کلان کشور را از طریق رفراندوم حل کنیم؟

بی شک بعضی از مسائل حل خواهد شد زیرا رفراندوم راهی محسوب می شود که درقانون اساسی برای حل مشکلات در نظر گرفته شده است. البته باید دنبال راه های ساده وکم هزینه از رفراندوم بود. به نظر من عقلای قم ، نمایندگان مجلس،روسای سه قوه ، اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام و مجلس خبرگان باید نظر دهند و به جمع بندی برسند که آیا رفراندوم به مصلحت کشور است یا خیر.

 

چراتاکنون از این فرصت استفاده نشده است ؟

شاید ضرورت آن چنانی پیش نیامده که به آن پرداخته شود یا دیدگاه مقام معظم رهبری حلال مشکل بوده و دیگر نیازی به رفراندوم نبوده است البته رفراندوم های غیر رسمی مثل حضور مردم درراهپیمایی ها ونمازجمعه ومراسمات عمومی به عنوان رای مردم تلقی می شود. حساسیت وموضوع تاکنون پیش نیامده که به طور رسمی مساله رفراندوم مطرح شود. همچنین حزب یا گروهی نیز آن رابه طور جدی مطرح نکرده و پیگیرآن نبوده است.

 

 

.

منبع : sarpoosh.com